Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Korkularla Yüzleşmenin İnsana Çok Şey Öğrettiğinin 17 Madde ile İspatı

 > 
109PAYLAŞIM

Korku, bizleri hayattaki pek çok durumda geride tutan, güvensiz ve endişeli hissetmemize sebep olan ve her zaman farkında olmasak da aslında yakamızı bir türlü bırakmayan bir his. Peki bu hissi tamamen yok edemesek de minimumda tutmamızı sağlayacak davranış biçimi ne olabilir? O da aşağıda:

1. Öncelikle 'herkes' bir şeylerden korkar. Bu hayatta tadabileceğiniz hiçbir korku yoktur ki ilk kez ve sadece siz tadıyor olun...

2. Sizi rahatsız eden durum bir hayvana, hastalığa, ya da var olmasından korktuğunuz metafizik varlıklara yönelebileceği gibi...

3. İnsanlarla iletişim kurmaya çekinmek gibi sosyal korkular yaşıyor da olabilirsiniz.

4. Korktuğunuz şey her ne olursa olsun, bu hissi yaşamaktan kaçmak hiçbir zaman iyi bir sonuç vermez.

5. Çünkü korkular, üstüne gitmediğiniz sürece her zaman sizi korkutmaya devam eder; hatta çoğu zaman hayal gücünüz sayesinde daha da büyürler.

6. Daha da kötüsü gerçekleştirme potansiyeli bulundurduğunuz şeyleri yapmaktan ve amaçlarınıza ulaşmaktan sizi alıkoyarlar.

7. Ancak aslında korku da tıpkı diğer hisleriniz gibi yalnızca bir histir, ya da bir düşüncedir ve çoğu zaman gerçekle bir bağlantıları yoktur. Yani korktuğunuz şeylerin çok az bir kısmı gerçekten başınıza gelir.

8. Ve başınıza gelenlerin yarattığı hezimet de hiçbir zaman uzun süre korkuyla yaşamak kadar yıpratıcı olmaz.

9. Korku bizi devamlı geçmişte ya da gelecekte yaşamaya zorlar. İçinde bulunduğumuz anın değerini anlamamızı imkansız kılar.

10. Bu yüzden özgürleşebilmek için bile bile korktuğumuz senaryoları yaşamamız gerekir.

11. Ve yıllardır karşılaşmaktan kaçtığımız bu durumları birkaç kez deneyimledikten sonra artık kaçmamızın bir anlamı olmadığını anlarız.

12. Artık kabullenmişizdir ve tekrar karşılaşsak da o kadar etkilenmeyeceğizdir. Korkularla yüzleşmek bizleri duygusal açıdan sağlamlaştırır.

13. Kendimize olan güvenimizin artmasını ve daha girişken insanlar olmamızı sağlar.

14. Kimsenin mükemmel olmadığını anlamamızı ve olduğumuz kişiyi kabullenmemizi sağlar.

15. Zihinsel olarak huzura kavuşmamızı ve sağlıklı düşünmeye başlamamızı sağlar.

16. Unutmamamız gereken tek şey, korkularımız ne kadar büyük olursa olsun onların peşini bırakmamaktır. Zor kısmı da budur. Başlarda kanımızı dondururlar...

17. Fakat bu da sağlıklı bir kafaya ve yüksek motivasyona sahip olmanın bedelidir.

Ölüm yoktur sonunda a dostlar...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
buse-ozturk11

ne olur ne olmaz beni korkularımla yüzleştirirsiniz falan diye bir ihtimal sesi kapatıp öyle bakmaya devam ettim sayfaya. :D

lisami

Korku sadece düşüncelerimizden ibaret :) Hiçbir şeyden korkmuyorum demiyorum ama hiç değilse korkularımın düşüncelerimin eseri olduğunun farkındayım~

qozmonot

İnsan bilmediği şeylerden korkarmış

elif-barut

Giflerle anlatılmasına gerek yokmuş editör, hatta dikkat dağıtıyor. Düz yazı olması çok daha güzel olurmuş.

Görüş Bildir