Konut Sektörü: Vatandaş Borcunu Ödeyemedi, Bankalar 15 Bin Gayrimenkule El Koydu

 > -
Abone ol

Vatandaşların borcunu ödeyemediği için el konulan konut sayısı bir yılda çarpıcı boyutlarda arttı. Bankaların elinde 15 bin civarında konut bulunuyor. Ayrıca inşaat sektöründe bir yılda batık kredi oranı yüzde 118 arttı.

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın aktardığına göre, 13’ü özel, üçü kamu ve üçü de katılım bankası olmak üzere 19 bankanın elinde satışa hazır 15 bin 532 gayrimenkul bulunuyor. Bir kısım gayrimenkul de değerleme aşamasında olduğu için henüz satışa çıkarılmış değil. Bunlar da dikkate alındığında finans sektörünün elindeki satılık gayrimenkul sayısının daha da yüksek olduğu belirtiliyor.

Kamu bankalarının icradan aldığı konutlar bir yılda ikiye katlandı

Bankaların internet sitelerinde yer alan ilanlara bakıldığında, 2019 Şubat ayında ilanların Anadolu illerinde yoğunlaşması dikkat çekiyor. Bankaların eline geçen gayrimenkul sayısı son bir yılda yüzde 17 artış gösterdi. En fazla gayrimenkul 8 bin 454 adetle kamu bankalarında. Kamu bankalarının elinde 2018’in başında 4 bin 708 gayrimenkul bulunuyordu. Bir yılda kamu bankalarının icradan aldığı gayrimenkul sayısı ikiye katlandı.

6 bin konut da özel bankaların elinde

Özel bankaların elinde ise şu anda 6 bin 296 gayrimenkul var. Faizsiz bankacılık yaptıklarını savunan katılım bankaları da hacizde adeta yarışıyor. Katılım bankalarının elinde ise 782 gayrimenkul bulunuyor. Satılık gayrimenkullerde kamu bankalarında Vakıfbank 3 bin 544 adetle, özel bankalarda İş Bankası 1065 gayrimenkulle ve katılım bankalarında ise Türkiye Finans 375 gayrimenkulle ilk sırada yer alıyor.

İnşaat sektöründe 17.8 milyar TL'lik batık kredi

Ödenemeyen ticari ve bireysel krediler nedeniyle konuttan fabrikaya, otelden düğün salonuna, kümesten bağ-bahçeye kadar binlerce gayrimenkul bankaların eline geçti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 2018 başında inşaat sektöründe 5.9 milyar TL olan batık kredi yüzde 118 artışla 2019 Ocak ayında 12.9 milyar TL’yi aştı. 

İnşaat tutar olarak en fazla krediyi batıran sektörlerden biri. Emlak komisyonculuğu da dahil edildiğinde inşaat sektörünün batığı bu yılın başında 17.8 milyar liraya çıkıyor. Ferdi konut kredisinde ise 2018 başında 812 milyon TL olan batık miktarı bu yıl ocak ayında 1 milyar TL’yi aştı.

Takipteki kredilerde son bir yılda yüzde 56 artış

2019 başında bankacılık sektörünün takipteki kredi miktarı yüzde 4’ün üzerine çıkarken toplam takipteki krediler bir önceki yıl ocak ayına göre yüzde 56 artışla yaklaşık 100 milyar TL. Ocak sonu itibarıyla toplam bankacılık sektörü kredileri ise 2.3 trilyon TL.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir