Görüş Bildir
Haberler
Kommagene Krallığı'na Ait Olduğu Düşünülüyor: Adıyaman'da 1.800 Yıllık 3 Katlı Mağara Bulundu

Kommagene Krallığı'na Ait Olduğu Düşünülüyor: Adıyaman'da 1.800 Yıllık 3 Katlı Mağara Bulundu

Batuhan
30.07.2019 - 12:12 Son Güncelleme: 31.07.2019 - 09:12

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde 100 metre yükseklikte Kommagene Krallığı'na ait olduğu düşünülen 1800 yıllık mağara bulundu. Mağaranın 3 katlı kaya yerleşim alanı olduğu belirlendi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

DHA'da yer alan habere göre, Kahta- Diyarabakır karayolunun 20'nci kilometresinde Teğmenli köyü yakınlarında dağlık alanda köylüler, 100 metre yükseklikte 3 katlı iç içe geçişleri olan Kommagene Krallığı'na ait olduğu değerlendirilen bir mağara buldu.

Kommaegene Krallığı'na ait 2 yazıt bulundu

Kommaegene Krallığı'na ait 2 yazıt bulundu

Zemin katı tek parça olan mağaranın ikinci ve üçüncü katının ise oyma merdiven yapılarak birbirine bağlandığı belirlendi. Sarp kayalıklarda bulunan ve içinde Kommaegene Krallığı'an ait 2 yazıt bulunduğu belirlenen mağarayı incelemek isteyen müze müdürlüğü ekipleri, AFAD'dan lojistik destek alıp, dağcılık yöntemlerini kullanarak mağaraya girebildi.

"Kommagene krallarından Mithradest’in kraliyet kült alanı olarak düşünülmektedir"

"Kommagene krallarından Mithradest’in kraliyet kült alanı olarak düşünülmektedir"

Mağaranın kraliyet mensuplarına ait olduğunu değerlendirdiklerini ifade eden Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, 'İlimiz Kahta sınırları içerisinde yaklaşık 100 metre yüksekliğinde bir kaya yerleşimi tespit edildi. Bu kaya yerleşiminde iki farklı yerde iki yazı tespit edildi. Bu yazıtlar da Bakhios mağaraları şeklinde tercüme edilmekte. Bakhios burada Tanrı Dionysos olabileceği, Bakhios adında bir kişinin de adının olabilme ihtimali var. İkinci yazıda ise Mithradest’in oğlu ve torunu şeklinde geçmektedir. Bu da Kommagene krallarından Mithradest’in kraliyet kült alanı olarak düşünülmektedir. Yaklaşık 100 metre yüksekliğinde mağaralar burada 3 katlı şeklinde yapılmış ve iç içe merdivenler ile geçilmektedir' dedi.

"İçeride suni çukur alanlar mevcut harici su depolayabilecekleri alanlar var"

"İçeride suni çukur alanlar mevcut harici su depolayabilecekleri alanlar var"

3 katlı tripleks şeklinde kaya yerleşim alanı olan ve milattan sonra ikinci yüzyıla ait alan olduğunu belirten Müze Müdürlüğü Uzmanı Arkeolog Mustafa Çelik ise '100 metre yükseklikte 90 derece eğime sahip biz burada AFAD’dan gerekli, lojistik eğitim desteği alarak yukarı çıkabildik, dağcılık tekniklerini kullandık. Yukarıya çıktığımızda ilk katta bağımsız bir kaya yerleşim alanı gördük. Ancak ikinci kata çıktığımızda birbirine merdivenler ile bağlantılı yukarıya doğru tırmanan bir nevi tripleks diyebileceğimiz bir kaya yerleşim alanı gördük. İçerisinde yer yer gözetleme alanları mevcut, burada var olan yazıtlarda buranın bir kült alanı olabileceğini düşünmekteyiz. İçeride suni çukur alanlar mevcut harici su depolayabilecekleri alanlar var. Tarih olarak yazıtlardan milattan sonra ikinci yüzyıla ait Kommagene krallarından Mithradest’in kraliyet kült alanıdır' diye konuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İşte bulunan mağaradan görseller 👇

İşte bulunan mağaradan görseller 👇
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
148
62
30
5
3
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Nergis Yardımcı

hemen cigkofteci acarlar icine

Pasif Kullanıcı

ben ufaktan inanmaya başladım 4000 yıl muhabbetine :))))

Oğuz Güman

Komagene çiğköfte krallığı. Çiğköfte Adıyaman' a ait demişimdir hep Komagene çiğköfte mağarası ile bu kanıtlanmış oldu. Aile salonu üst katta tabiri de demek... Devamını Gör

Lucinda Kane

Allah affetsin aklıma yalnızca çiğ köfteci geliyor ismini okudukça :D