Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kıbrıs'ta Sırlarla Dolu Görünmez Bir Kale: Kaçakçının Mavi Köşkü

-

Girne'de bulunan Mavi Köşk, sıradan köşklerin hiçbirine benzemiyor. Onu diğer köşklerden ayıran ise efsanevi hikayesi.

Köşkün sahibi Paulo Paolides. Kendisi İtalyan asıllı bir Rum. Kıbrıs'ta doğmuş ve burada avukatlık yapıyormuş. Tabi dışardan görünen bu. Aslında mafya avukatlığı yapan bir silah kaçakçısı.

Köşkle ilgili en ilginç detaylardan biri, hiçbir yerden görünmüyor oluşu. Paolides, rahat bir şekilde silah ticareti yapmak için, kendine adeta görünmez bir kale yaptırmış.

Paolides, güvenlik konusunda büyük bir takıntıya sahipti.

Çalışma odasının kapısı özel bir açılma sistemine sahip, odanın perdeleri ses geçirmez özellikte, yatağının baş ucunda bile tünellere açılan bir kapı var. Güvenlik için her şeyi düşünmüş. Başına bir şey gelmesinden öyle çok korkuyor ki sanırım, ibadet ettiği odanın tüm duvarları aynadan oluşuyor. Böylece arkasından bir tehlike geldiğinde görüp müdahale edebilecekti.

Köşkün her odası farklı bir renkte düzenlenmiş. Köşkte kalan misafirler, masalara oturacağı zaman, odalarının rengindeki masaya oturuyormuş.

Köşkte süt banyosu havuzu bile var.

Hatta anlatılanlara göre, efsane İtalyan oyuncu Sophia Loren'de bu evde kalmış ve havuzda süt banyosu yapmış.

Paolides, sanata ve gösterişe de son derece hayranmış.

Mevsime göre renk değiştiren, bukalemun derisinden yapılmış içki dolabı, 24 saat ağzından şarap akan aslanlı çeşme, kristal şarap bardakları, oturduktan bir süre sonra duvar kadar sert hale gelip, uykunun gelmesini engelleyen sandalye... Paolides gerçek bir lüks düşkünü.

Köşk konusunda yüzlerce efsane var.

Bu efsanelerden birisine göre, Paolides, köşkü mimar bir arkadaşına yaptırmış. Köşk yapıldıktan sonra da köşke dair tüm planları, kaçış noktalarını bildikleri için mimar arkadaşını ve diğer tüm işçileri öldürmüş.

Paolides'in bir diğer takıntısı da 13 sayısı.

Evde 13 oda var, havuzda 13 musluk var. Hatta kimileri evin, yukarıdan bakıldığında 13 sayısına benzediğini söylüyor.

Bir diğer efsaneye göre, Paolides, evinde parti verdiği zaman, balkonundan aşağı bir elma atarmış ve o elmayı kim yakalayıp ona getirirse, o gece onunla birlikte olurmuş.

Bahçesinde bulunan özel bir noktada durup bir şeyler söylediğinizde ise sesiniz yankılanıyor, fakat sadece sizin kulağınızda.

Evin ilginç yanlarından biri de bu Meryem Ana tablosu.

Tablonun özelliği, odanın neresinde olursanız olun, Meryem Ana'nın gözlerinin ve ayaklarının size dönük olması. Odada kaç kişi olursa olsun, hepsi tabloyu bu şekilde görüyor.

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleştiğinde, Paolides, evinin altına yaptırdığı bu tünelleri kullanarak bir şekilde İtalya'ya kaçmayı başarmış.

Ancak ne yazık ki 1986 yılında mafya tarafından öldürülmüş.

Köşk ele geçirildikten sonra, Paolides'in gizli bir kasasında altın bir anahtar bulunmuş. Bu anahtar şu an TSK bünyesinde korunuyor. Ancak nerenin anahtarı olduğu, hangi kapıyı açtığı asla öğrenilememiş.

Paolides'ten geriye ise dünya üzerinde bilinen tek fotoğrafı olan bu fotoğraf kaldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serpil-bostanci-besni

"Ancak ne yazık ki 1986 yılında mafya tarafından öldürülmüş" cümlesindeki "ne yazık ki" ifadesini anlamak mümkün değil, Rumlara, Türklere karşı kullanmaları için silah temin eden adamın ölümü neden ne yazık ki diye verilir ?

mert-can-gemici

çok çok fazla yanlış bilgi mevcut.

serkan-aydin24

Kıbrısta çekilen zulüm zamanlarında bu adam zevk içinde yaşarken. Dönemin terör örgütü EOKA ya silah temin eden biri için ‘’ Ne yazık ki 1986 da mafya tarafından öldürüldü’’ demek hem atlarınıza hem de tarihine yapılmış büyük bir gaftır. Unutmayın ki burası bir ibret müzesi.

sevket-kaynak

SAÇMALAMIŞSIN ODANIN HER YERİ AYNA DEĞİL DUA ETTİĞİ KÖŞE AYNI KİLİSE PAPAZLARININ KULLANDIĞI ÇOKLU AYNADAN VAR SALLAMA BİLMEDEN

mehmet-cigrikci

askerliği kıbrısta yaptım barbarlar müzesi ve mavi köşk görülmesi gereken yerler. mavi köşk 1.tercih

bekir-kose

Kapalı maraş ? görülmesi gerekir. :D

Görüş Bildir