Kendinizi Sevme Konusunda Sorunlar Yaşıyorsanız Uymanız Gereken 17 Önemli Kural

3.1bPAYLAŞIM

Eğer kendinizi sevmekle ilgili sorunlar yaşıyorsanız yapmanız gerekenleri sizler için Buzzfeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/tolanishoneye/s...

1. Kendinizde her zaman güzeli arayın.

"Bazen diğer kızların ne kadar güzel olduğunu görmek beni biraz üzüyordu. O kadar çok güzel, hatta neredeyse kusursuz diyebileceğim kız vardı ki... Ve bir müddet de bu şekilde hissetmeye devam ettim. Ama sonrasında düşündüm ki, bu kızlar benden daha güzel olabilirler veya benden daha farklı bir konuda daha iyi olabilirler. Ama bu benim de hiç güzel olmadığım anlamına gelmez. Bunu hatırlamak içimi rahatlattı ve fikirlerimi değiştirdi. Ve bu yalnızca güzellikle ilgili bir şey değil. Başkalarını kendinizle kıyaslamamanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü kimse sizin gibi olamaz."

2. Günlük onaylama.

"Kendimi gerçekten iyi hissedene ve mutlu olana kadar 'Sen güzelsin, değerlisin ve her şeyin en iyisini hakediyorsun.' diye ayna karşısında sesli bir şekilde tekrar ediyorum. Zamanla gerçekten bu düşünce aklınıza yerleşip, sizi mutlu ediyor."

3. Düşünceleriniz hakkında düşünün.

"Düşünme sürecinizde aktif bir katılımcı olun."

4. Bedeninizin ne kadar mükemmel olduğunu hatırlayın.

"Bazen geçmişe dönüp de kendimizle ilgili hoşlanmadığımız şeylerle yüzleşmek çok zordur. Fakat bende hep işe yarayan şey, bedenimin ne kadar mükemmel olduğunu hatırlamak. Kafamızın içinde dünyanın en güzel sistemi var, karmaşık bir puzzle gibi... İnsan bedeni benim gözlemleyebildiğim, öğrenebildiğim kadarıyla harika. Bunu bilmek, bana her gün bedenimin ne kadar inanılmaz olduğunu tekrar tekrar hatırlatıyor."

5. Kendinize karşı her zaman olumlu ve iyi olun. 😍

"Bütün hayatım gereğinden fazla kilolu olduğum için mücadele vererek geçti. Hatta öyle ki 13 yaşımdayken, annem beni bir zayıflama derneğine götürdü. Önceden yiyecek dükkanlarının önünde yürüyerek, yiyeceklerin değerini anlamaya çalışırdım. Şu an 21 yaşındayım ve en büyük meydan okumanın insanın kendisini yargılamaması olduğunu düşünüyorum. Bazen karbonhidrat tüketeceğim ve bundan sonra aynaya bakacağım veya kendimi yanlış bir açıdan yakalayacağım, kendimden tiksineceğim ve mutsuz olacağım. Bütün bu durumda, bizim en büyük düşmanımızın yine kendimiz olduğunu düşünüyorum. Kendimizi ne kadar çok yargılarsak, kendimizdeki güzellikleri o kadar zor kabul ederiz. Şu an tamamen sağlıklı yiyecekler yiyorum ama bazen canım hamburger istiyor ve buna da hayır demiyorum. Kendinizi sevin, kendinize saygı duyun ve kendinizin en iyi arkadaşı olun."

6. Sevdiklerinizin, sizin hakkınızda söylediklerine inanın.

"Sevdiklerinize ve güveniklerinize sizin hakkınızda sevdikleri şeylerin listesini yaptırın. Dışarıdan birilerinin sizin hakkınızda neler düşündüğünü veya sizde gördükleri, sizin kendi içinizdekileri görmenize yardımcı olabilir. Bunu herhangi birine direkt olarak sormak tuhaf olabilir. Özellikle kendinizi güvensiz hissettiğiniz bir zamanda sorarsanız, kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir. Fakat arkadaşlarınızın ve güvendiğiniz kişilerin hakkınızdaki düşüncelerini gördüğünüzde hem çok mutlu olacaksınız, hem de heyecanlanacaksınız."

7. Düşüncelerinizin önemli olduğunu hatırlayın.

"Değerinizin başkalarının düşünceleri ile ölçülmesine izin vermeyin. Tek önemli olan düşünce, sizin düşüncenizdir. Kendinizi sevmeniz gerekiyor. Buna odaklandığımdan beri, öz güvenim gerçekten inanılmaz derecede yükseldi."

8. Kendinizi, tüylü dostlarınızın sizi gördüğü gibi görün.

"Kendinizi köpeğinizin veya kedinizin gördüğü gibi görmeye çalışın. Onlar kusurları görmezler; koşulsuz şartsız sevdikleri güzelliği görürler. Önceden bedenimle ilgili kendimi gerçekten çok kötü hissediyordum. Özellikle ergenliğe çok erken adım attığım için daha kötüydü işler. Fakat kendimi köpeğimin beni gördüğü şekilde görmeye başladığımda, yeniden öz güven kazandım."

9. Dans edin. 💃

"Sevdiğiniz bir sanatçının müziğini açın ve evde kimse yokken evde dans etmeye başlayın. Bazı havalı hareketler yapın. Tarağınızı mikrofon olarak kullanın. Gevşemek ve kendiniz olmak için, kendinize zaman verin. Bu, her zaman güvenli hissetmemi sağlar. Eğer makyaja ilginiz varsa ve dolabınızda o günkü konseptinize uygun kıyafetler varsa, hemen harekete geçin. Bazen kendinizi rahat hissetmeniz zaman alır, güzel görünmenizi sağlayacak bir şeyler yapmak, öz güveninizi arttırır."

10. Ara sıra rahatlık alanınızın dışına çıkın, alışılmadık şeyler yapın. 😎

"Tuhaf veya çılgınca görünebilir ama boudoir tarzı fotoğraflar çekin. İyi bir fotoğrafçı bulduğunuzdan emin olun. Ne kadar mükemmel göründüğünüze ve hissettiğinize şaşıracaksınız. Bu insana gerçekten güç veriyor ve fotoğrafları gördüğünüzde öz güven patlaması yaşıyorsunuz."

11. Yapabildiklerinize odaklanın.

"Yapamadıklarınıza değil, yapabildiklerinize odaklanın. Ben bir koşucuyum ve her zaman kendime karşı çok acımasızdım. Şimdi kendimi bir konuda kötü hissettiğim zaman, kendime sırf eğlencesine 42.2 km koşan bir baş belası olduğumu hatırlatıyorum. Vücudumla ilgili herhangi bir şeyden rahatsız olursam, kendime bu bedenim beni kilometrelerce taşıdığını hatırlatıyorum. Herkesin kendisiyle gurur duyacağı bir şeyler vardır. Nedeniniz ne olursa olsun, kendinize ne olursa olsun güzel bir insan olduğunuzu hatırlatın."

12. Değerinizi bilin. 👊

"Aynanın karşısında çırılçıplak durup, kendimle ilgili sevdiğim iki noktayı gösteririm. Her gün aynı noktalar olmamaları gerekiyor. Bunun yanı sıra her seferinde fiziksel bir şey olmak zorunda değil. Kendinize kim olduğunuzu, sevilecek çok fazla şeyiniz olduğunu hatırlatması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum."

13. Kusurlarınızı kabul edin.

"Hiçbir zaman mükemmel olmayacaksınız. Başkaları da hiçbir zaman mükemmel olmayacaklar. Kusurların, insan olmanın bir parçası olduğunu kabul etmeliyiz ve toplumun üzerimize yapıştırdığı bu çılgın standartlardan kurtulmalıyız. Bir sonraki aynaya bakışınızda, kendinizle ilgili en çok sevdiğiniz noktaya odaklanın. Aynanın karşısında kusurlarınıza bakmayın. Kendinizi olduğunuz gibi sevin, sahip olduklarınızla mutlu olun, kusurlarınızı kabullenin."

14. Kendinizi çıplak görmeye alışın.

"Eğer bedeninizle ilgili güvene ihtiyacınız varsa ve makyaja ilgi duyuyorsanız, evdeyken hatta ve hatta çıplakken bile makyaj yapın. Bu şekilde kendinize çıplak bakmaya da alışabilirsiniz. Ben yalnızca sutyen kullanıyorum, onun da içine maskaramı koyuyorum."

15. Kendinize güzel şeyler söyleyin. 🤗

"19 yaşıma kadar kendime hiçbir şekilde güvenmedim. Bu insan olmak istemediğimi fark ettim ve üzerine çalışmaya başladım. Çok çaba harcadım. Kendimle ilgili ne zaman kötü bir düşüncem olsa hemen kendimi durdurdum, bununla ilgili düşündüm, kendime bunu arkadaşım hakkında da düşünüp düşünmeyeceğimi sordum. Eğer cevabınız 'hayır' ise, o zaman neden kendiniz hakkında düşünüyorsunuz. Kendimi güzellikleri ve pozitif şeyleri görme konusunda eğittim. Bu şekilde çok daha mutluyum. Bunu yapmak birkaç ayımı aldı ve zihnim gerçekten çok karışık durumdaydı. Hala kötü şeyler düşündüğüm zamanlar oluyor, ama bunları iyi düşüncelere çevirmek eskisine göre çok daha kolay olmaya başladı."

16. Her şeyden önce kendinizi düşünün.

"Öz güven kazanmak için, öncelikle başkalarının düşüncelerinden kurtulmalısınız. Ne isterseniz onu giyin, ne hissediyorsanız onu söyleyin ve kendinizi güzel hissettirecek şeyler yapın. Hepsinden önemlisi bunların hepsini kendiniz için yapın."

17. Durun! 🛑

"Durun! Negatif bir şeyler düşünmeye başladığımda, kafamda bir sürü 'Dur' işareti oluyor. Bazen de tek başıma olduğumda 'Dur' diye kendime bağırıyorum. Elbette bütün kötü düşüncelerin bir anda ortadan kaybolmasını sağlamıyor, ama bununla kolaylıkla başa çıkmama yardımcı oluyor."

Görüş Bildir