Kadınların Hayatını Sihirli Bir Değnekle Dokunarak Güzelleştirmeyi Amaçlayan 7 Proje

-

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, ülkemizde bazı bakanlıklarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak kadın erkek eşitliğini ve kadınların hayatını daha da iyileştirebilmek için çalışıyor. Bunun için projeler ve çeşitli faaliyetler düzenleyerek cinsiyet ayrımcılığın önüne geçmeye ve kadınların hayatın her alanında yer almasına katkı sağlıyor.

1. Kadın girişimcilerin işlerini büyütmelerini sağlayan; “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık” programı

Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından mali olarak desteklenen “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık” programı sayesinde birçok kadın girişimci, işlerinde hayal ettiği noktaya geldi.

Zeliha Özdemir de onlardan biri.

AB ve Türkiye tarafından finanse edilen 38 milyon Avroluk proje ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından sağlanan toplam 300 milyon Avroluk kredi sayesinde, kadınların liderliğindeki binlerce işletme geçtiğimiz dört yıl içerisinde işlerini büyüttü ve yeni işler yarattı.

2. Bebekli annelerin işe dönmesine katkıda bulunan "Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi"

2015-2017 yılları arasında uygulanan proje ile Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir illerinde ikamet eden, 2 yaş ve altında çocuğu olan ve en fazla asgari ücretin iki katını kazanan annelere, çocuk bakıcısı çalıştırabilmeleri için aylık 320 Avroluk destek sağlandı. Bu proje ile 11 binden fazla anne gözleri arkada kalmadan iş yaşamına geri döndü. Aynı zamanda binlerce çocuk bakıcısı sigortalı bir işe sahip oldu.

Ayrıntılı bilgi için.

3. Şiddete maruz kalan kadınların ve çocukların uzun süreli ve nitelikli destek almasını sağlayan; "Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri" projesi

Şiddet gören kadın ve çocukların uzun süre destek almasını ve bu destek modelinin yaygınlaşmasını sağlamak için yürütülen proje aynı zamanda sığınma evleri ve danışma merkezleri arasındaki iletişimi güçlendirmeyi amaçladı. Toplamda 25 kadın sığınma evinin kapasitesinin arttırılması için çalışıldı. Kadına şiddete dur demek için sürdürülen bu kampanyanın detaylarına buradan bakabilirsiniz…

4. "Kadınlar ve Kız Çocukları İçin Güvenli Alan" projesi

Avrupa Birliği ve BM Nüfus Fonu (UNFPA) desteği ile Suriyeli kadın ve genç kızlara yönelik sağlık danışmanlığı, psiko-sosyal desteğin yanı sıra üreme ve kadın sağlığına dair eğitimler vermek üzere oluşturulan bu alanlar, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet vakaları için de bir danışma ve vaka takip merkezi olmayı amaçlıyor.

Proje hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

5. Doğu, Güneydoğu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde cinsiyet eşitliğine ve kadın haklarına katkı sağlamak için kurulan "Kadın Destek Merkezleri"

GAP İdaresi tarafından yürütülen ve AB tarafından mali olarak desteklenen proje kapsamında Türkiye'de üç kadın destek merkezi açıldı. Bu merkezler yardımıyla kadına yönelik şiddetin durdurulması, cinsiyet eşitliği bilincinin aşılanması amaçlanmaktaydı.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

6. Mülteci çocukların ülkedeki eğitime katılabilmesi ve kendilerini ifade edebilmesi için oluşturulan "Suriyeli Kızlar İçin Türkçe Dersleri" projesi

Fotoğraf: Diego Cupolo

Mültecilerin yabancı dil ve iletişim kuramama sorunu toplumla kaynaşmanın önündeki en büyük engel. Bu sorun çocukların geleceğini de etkiliyor. Bunun önüne geçilmesi için proje kapsamında, UNICEF ortaklığında ÇATOM olarak bilinen çok amaçlı toplum merkezlerinde Suriyeli kız çocuklara ve kadınlara Türkçe dersleri veriliyor. ÇATOM programlarına her yıl 15 binden fazla kız çocuğu ve kadın katılıyor. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

7. Toplumda cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek için verilen; "Toplumsal Cinsiyet Aktivist Eğitimi"

İnsanca Yaşam ve Demokratik Toplum Derneği (İYADER) tarafından Sivil Düşün desteğiyle gerçekleşen projede, belirli bölgelerce verilen eğitimler yoluyla toplumda cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek amaçlanıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Görüş Bildir