Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadınlara Pembe Otobüs Uygulaması Yerine Erkeklerin Uyması Gereken 13 Tavsiye

-

Pembe otobüs uygulaması yeniden gündem oldu. Kadının taciz edilmesinden, tecavüze uğrayıp öldürülmesinden erkek şiddeti, tecavüz kültürü sorumluyken kadını "koruma altına alma" bahanesi anlamsızdır. Kadını sosyal alandan uzaklaştırmak tecavüzü, tacizi yok etmez. Pembe otobüs, kırmızı uzay mekiği gibi uygulamalar yerine erkek şiddeti üzerinde çalışmak, erkeği sınırları hakkında bilgilendirmek daha önemli. Elbette bu tarz eylemlere hiç kalkışmamış, sağlıklı erkeklerin nüfusa oranı az değil, bu içeriği okuduklarında onlar da kadınlar kadar hak verecekler.

1. Güzeli gözlerinizle çiğ çiğ yemek sevap falan değildir. Zaten konunun güzellikle ya da giyim kuşamla bir ilgisi olmadığına bu görsel net bir kanıt.

Bir kadına rahatsızlık verecek düzeyde onu süzmeye, ona göz koymaya, onu bakışlarınızla taciz etmeye hakkınız yok. Bu hakkı size toplum veriyor gibi görünebilir, ama siz bu çirkinliğe alet olmak zorunda değilsiniz.

2. Tecavüz korkunç bir şiddet eylemidir. Kadının sosyal alandan çekilmesi ise kesinlikle çözüm değildir, erkekler tecavüze hakları olmadığını öğrenecekler.

Bana NE GİYECEĞİMİ öğretmeyin, oğullarınıza TECAVÜZ ETMEMEYİ öğretin.

Kadınlar Tecavüze Uğrarken Giydikleri Kıyafetleri Paylaşıyor - onedio.com
Kadınlar Tecavüze Uğrarken Giydikleri Kıyafetleri Paylaşıyor - onedio.com

3. Özellikle toplu taşıma araçlarında bacaklarını ayırıp oturan erkekler, kişisel alana saygı duyun. Sınırlarınızı bilin. Otobüs, metro, babanızın şark köşesi değil.

Sadece kadınları değil, hemcinslerini de daracık alanlara mahkum eden bu adamlar doğal olarak bir insana ne kadar yaklaşacaklarından habersizdir.

4. "O saatte orada ne işi vardı?" Sana ne? Bir kadın istediği zaman istediği yerde bulunabilir, bu sana onu taciz etme, öldürme, ona tecavüz etme hakkı vermez.

5. Kadın cinayetlerine dair farkındalığınızı artırın. "Ya benimsin ya kara toprağın" diye bir şey yok. Bir insanın canını alma hakkınız yok.

6. Bedeniyle ne yapacağına kadın karar verir. Bir kadının mini etek giymesinin "namus"la uzaktan yakın alakası yoktur. Mini etek giymiş bir kadın sizi "tecavüze, tacize davet etmez."

Bir kadının mini etek giymesine dil uzatamayacağınız gibi başını kapatmasına, çarşafa girmesine de laf edemezsiniz. Beden kadının bedeni, size ne?

7. Hamile bir kadını sokakta gördüğünüzde aklınıza onun birileriyle seviştiği geliyorsa sorunu kendinizde arayın. Bu da size dil uzatma hakkı vermez.

8. Kadının yeri, her yerdir. Mutfak, dört duvar arası değildir, tek işi annelik, kocasını memnun etmek değildir. Kadının yerine dair ahkam kesmekten vazgeçin.

Bunun okumuşlukla cahillikle alakası yok. En kültürlü erkek bile kadına bir yer tayin etme hatasına düşüyor. Kadını sosyal alandan uzaklaştıramayacaksınız.

9. Kadınlara laf atmayın. Sokaklarda güvenle yürümek isteyen kadınların huzurunu kaçırmayın.

10. Hayır, hayır demektir. Hayır, cevabını veren kadın naz yapmıyordur, gönlü vardır da utanmıyordur. Bu cevabı sindirmeyi öğrenin.

11. Gece vakti sokakta tek başına yürüyen bir kadın "avlanmaya müsait bir ceylan" değildir! Mesafenizi koruyun, kadının dibine girip onu taciz etme hakkınız yok. Kadınlara tehdit altında hissettirmeyin.

12. Başka bir insana şiddet eyleminde bulunmaya hiçbir şekilde hakkınız yok. Tanıdığınız/tanımadığınız insanlara yüksek sesle konuşamazsınız bile.

Ayşegül Terzi'nin başına gelenleri hatırladınız mı? Abdullah Çakıroğlu 1 Kasım'da serbest bırakıldı, Türkiye hukuku böyle bir eylemi cezasız bırakıyor olabilir, hepimiz buna karşıyız. O tekmeyi atmamayı öğreneceksiniz.

13. Tıklım tıklım metrobüslerde, yılbaşı eğlencelerinde meydanlarda kadınları taciz etmeyin, yaygın tabirle "dayamayın", buna hakkınız yok.

Toplu taşımada taciz olaylarının %90'ı rapor edilmiyor, bu oran Türkiye'de çok daha fazla. Toplum kadına sesini çıkarmaması için baskı yapıyor diye ellerinizi istediğiniz yere koyamazsınız!

Bonus: "Ya senin anana, bacına, kızına yapılsaydı?" geçerli bir argüman değil. Bir kadın sırf sizin ananız, bacınız, kızınız değil diye tacize, tecavüze maruz kalmak, canından olmak zorunda değil.

Pembe otobüs uygulaması kadını yalnızca daha da ötekileştirir ve tacize "müsait" hale getirir. Pembe otobüs kullanmayan kadına taciz "bir hakka" dönüşebilir. Kadınların zor durumda kalmasından erkekler sorumluyken onları pembe bir otobüse tıkıştırmak yalnızca mağduriyeti kuvvetlendirir. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yucel-karaca

bütün potansiyel sapıkları öldüreceyiz! insan gibi davranacaksınız kadınlara! döve döve öğreticez size. her türlü şiddeti uygulaya uygulaya bağıra çağıra öğreneceksiniz kadına saygı duymayı. o pembe otobüsü de alıp kim düşündüyse ona soksunlar

umut-deniz-aytas

gece önünüzde yürüyen kadın sizi tacizci sanmasın diye yönünü değiştiren yada önüne geçen güzel insanlar :)

yucel-karaca

bu mecburiyet haline geldi artık.

vandetta

Irkçılık sadece ten rengiyle alaka değildir. Kadın , erkek ayırımı da cinsiyetçilik merkezli bir ırkçılıktır. Millet , din , düşünce karşıtlığı ve bunlara tahammülsüzlük ! Ülkemizin en büyük problemi ciddi boyutlara varan racist bir toplum olduğumuzun farkında bile olmayışımızdır. Biz tek bir bölge de yaşıyoruz , o da dünya . Tek bir canlı türü de değiliz. İnsanlar , hayvanlar , doğa , canlı organizmalar. İnanan - inanmayan, beyaz - koyu tenli , müslüman - hristiyan , yahudi - müslüman , türk - kürt - amerikalı - ispanyol - fransız , kadın - erkek değil, sadece insan var. O dar beyincikleriniz bunu bir anlasa zaten hiç sorun olmayan bir dünya da yaşayacağız ama kafanızı sikiyim anlamıyorsunuz işte.

vandetta

Kadınları mutluysa , o toplum da mutludur . Öyle pislik bir milletiz ki , ötekileştirmenin dibine vuruyoruz , mutsuz kadınlar = mutsuz bir dünya. Tüm neşe kaynağımızın kadınlar olduğunu bilmemize rağmen hala onları bir çalışan gibi görmek, yazık çok yazık. Zamanın da hegemonya bir durum söz konusuydu ama işler sanırım değişiyor. Kadın şöyle , böyle olmalı değil ,kadın ve erken farketmez insan mutlu , özgür olmalı .

kahvelipuding

Pembe otobüs saçmalığı ne ya. Sonra kadınlar kafesi olur. Sonra sadece kadınlara yönelik mekanlar açarlar. Bu ne biçim zihniyet. Bu ne biçim ötekileştirme tuzağı. Pembe otobüse binmeyip tacize uğradığımızda 'hak etmiş, pembesine binseymiş' diyebilmeleri için mi bu uygulama. Pembeymiş bide. Zihniyetsizler.

Görüş Bildir