Kadına Şiddet Karşısında Hemcinsinin Yanında Dimdik Duran ve Milyonlara Ders Veren Hasbiye Günaçtı

-

Evde, sokakta, iş yaşamında ve hayatın tüm alanlarında ne yazık ki erkek şiddeti sürmeye devam ediyor. Pek çoğuna tanık oluyoruz ancak haberimiz olmayanların oranı da yadırganacak gibi değil! Peki, ulu orta erkek şiddetine tanık olduğunuzda bir şeyler yapabiliyor musunuz gerçekten? 

Birlikte güçlenen kadınlardan bir "Evet!" cevabı geliyor. 

Sokak ortasında tanık olduğu bir olayda hemcinsini korumak isteyen bir kadının, Hasbiye Günaçtı, cesaretine yakından bakalım...

Show TV'nin haber videosunda, kocasının şiddetinden kaçmaya çalışan bebekli bir kadını görünce olaya müdahale ederek hemcinsini koruyan cesur bir kadınla tanıştık!

Bu cesur kadın aracından inerek olaya müdahale ediyor ve şiddet uygulamasından endişe ettiği kocayı uzaklaştırmaya çalışıyordu.

Görüntülerde bir zabıta ekibinin olay yerinden geçtiği fakat olaya müdahale etmediği de açıkça dikkatleri çekiyordu.

Olaya müdahale eden Hasbiye Günaçtı "Sen kimsin?" sorusuyla sindirilmeye çalışılırken herkese ders olacak bir yanıt verdi: "Ben o kadının kardeşiyim!"

Arabasını almak için otoparka yönelen Hasbiye Günaçtı duyduğu bir çığlıkla sitenin arka tarafına yönelmiş. Sitedeki birçok kişinin sesin geldiği yöne baktığını ancak bulundukları yerden bir şey göremediklerini aktaran Günaçtı “Ben kadına yardım ederken yine bir kadın video çekmiş. Çekilen videoya yapılan yorumlarda kadınlar orada şiddete uğrayan kadını kendileri gibi görmüşler. Ben zaten ‘kız kardeşim’ derken kendim olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

"Kadın, benim ona yardım etmeme çok mutlu oldu. Hatta bana ‘erkek gibi kadınsın’ dediğinde ben düzelttim onun bu söylemini."

Birgün gazetesinin aktardığı habere göre, Günaçtı o gün yaşananları tam olarak şu sözlerle anlattı: 

"Hemen araba koşup bindim ve o tarafa doğru gittim. Vardığımda siyah bir araba kapısı açık şekilde yolda duruyordu. Adamın biri elinde bebeği olan kadının elinden bebeğini almaya çalışıyordu. Ben her zaman olduğu gibi ilk kadının yanına gittim ve ‘Senin için ne yapabilirim?’ diye sordum. O da bana, ‘çocuğumu benden almak istiyor. Buradan gitmek istiyorum. Eve gitmek istemiyorum’ dedi. Ben hemen arabaya binmesini ve kendisini oradan uzaklaştırabileceğimi söyledim. Adam kadının arabaya binmesini her açıdan engelliyordu. Fiziksel olarak iri yarı bir adam olduğu için aramızda bir sürtüşme oldu. Ben o seyreden bir grup kadın ve erkeğe bağırdım gelip adamı engelleyip yardım etmeleri için.

"‘Kadınlar güçlüdür. Sen de güçlüsün’ dedim."

Birçok kişi Hasbiye Günaçtı ile bu haber sayesinde tanışmış olsa da, o uzun yıllardır kadın mücadelesine büyük emekler vermiş bir isim. Onu bilenler, tanıyanlar zor durumdaki bir kadının yanında daha önce defalarca bulunduğunu gayet iyi bilir. 💜

Hasbiye Günaçtı'nın kimsenin kolayca cesaret edemeyeceği bu güçlü duruşu sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı!

İyi ki varsın Hasbiye Günaçtı! 💜 Bu dünyanın senin gibi insanlara ne çok ihtiyacı var...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cutemurderer

arayın deli gibi kıskanan, zorba, öküz erkekleri erkek kıskanır yumruğunu masaya vurur erkek kadınını korur vesayre diye sonra da kadına şiddet niye var. ananın şeyinden dolayı var amk.

Gizli Kullanıcı

İşte '' İnsan '' tanımına uyan bir örnek .

kdramadelisi

Helal be teyzem !!

pazz

Yav şu polisimizde zabıtamızda falan hiç şeref diye bir şey kalmamış be kardeşim.. Tabi hepsi için söylemiyorum ama bu Polis ve zabıtaların haddini bilmezligi işini düzgün yapmadıklari haberleri çok arttı son zamanlarda. Üzerinizdeki üniformanın hakkını verin. Geçenlerde İzmir Kücük büyük parkta cüzdan bulduk polisi aradık Merkez'e getirin dediler merkezde kimse ilgilenmedi gecenin bir saatinde sonra ordan çıktık devriye polislere verelim bari dedik onlarda bir alem çay börek zıkkımlanmakla meşguldüler.. Hayırdir a*mk ?

raifcan-bozdemir

:) ahahahaa

Görüş Bildir