Kadın Anatomisinin Sürekli Birbiriyle Karıştırılan İkilisi Vajina ile Vulvanın Arasındaki Fark Nedir?

366PAYLAŞIM

Yıllardır herkesin kafasını karıştıran o meşhur soruya sonunda noktayı koyuyoruz!🤓

Herkes onlar hakkında bir şeyler söylüyor ama gerçeği tam olarak bilen yok. Tıp ilmine gönül vermemiş ya da biyoloji dersinde arka sıralarda uyuyakalmış insanlar için onlar hala bir muamma...

Evet, doğru bildiniz! Konumuz bugün kadınların sürekli birbirine karıştırılan cinsel organları yani vajina ile vulva. Peki, nedir bu vajina ile vulva?

Vajina ya da vajen diye tabir ettiğimiz organ ile vulva birbirinden tamamen farklı kısımlar. Eksik anatomi bilgimiz yüzünden yıllarca bu iki organı birbirine karıştırdık. Ha bu durum neyi değiştirir hayatımda derseniz, sonuçta bu bir insan anatomisi bilgisi yani hem cinsel hayatınız hem de sağlığınız için doğru bilgiyi hafızanıza atmış olacaksınız.

Üstelik kadın anatomisine tam anlamıyla hakim olmayanlar sadece erkekler değil, kadınlar da kendi vücutlarını yeterince tanımıyorlar.

Kendinizi ya da partnerinizi yalnızca ruhsal anlamda değil bedenen de tatmin etmek biraz da doğru bilgiye sahip olmaktan geçiyor malum. O yüzden işin doğrusunu bilin, sonra bol bol bize teşekkür edersiniz.

Peki, yukarıda iki saattir bahsini geçirdiğimiz vajina ile vulvanın arasındaki fark tam olarak nedir?

Vulva olarak tabir edilen bölge, kadınların genital bölgesine dışardan bakıldığı zaman gözle görülebilen kısım. Büyük dış dudaklar, klitoris, iç dudaklar, vajina duvarı ve girişi de vulvanın ‘sınırları içerisinde’. Bizim kadın cinsel organı olarak tabir ettiğimiz yerler hep vulva anlayacağınız.

Hepimizin adını hayatta en az üç beş kere andığı meşhur klitoris, zannedildiği gibi vajinanın bir bölümü değil. İç dudakların en üst kısmında yer alan bir başka organ.

Vajina dediğimiz bölge ise dışarıdan bakınca gözle görülemeyen bir yerdedir. İç dudakların iç kısmından başlar ve yukarıda rahim ağzına kadar uzanır.

Vajina ile vulvayı ayıran diğer noktalara da biraz değinelim isterseniz…

Örneğin; cinsel ilişki sırasında penisin içine girdiği organ vulva değil, vajina. Ama penis ve testisler vulvaya da temas eder.

  • Mantar, akıntı ve enfeksiyon durumu yine çoğunlukla vajina kaynaklıdır; vulvadan kaynaklı olanı çok nadir görülür.

  • Gebelik için spermin vulvaya değil, vajinaya dökülmesi gerekir. Vulvaya temas eden sperm ile hamile kalma ihtimali çok azdır.

  • Kadınların kullandıkları pedler vajinaya değil değil vulvaya konulmaktadır, tampon ise vajinaya yerleştirilir.

  • Kızlık zarı, vulva ile vajinayı ayıran kısımdır bir nevi sınır bölgesi diyebiliriz. Kızlık zarının iç tarafındaki görülmeyen kısım vajinanın başlangıcıdır.

Eh artık bu ikiliyi rahatlıkla birbirinden ayıracak kadar bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyoruz. Bizim burada değinmediğimiz bir nokta varsa siz de yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
piton-esra

vayyyy editör harikasın sayende am öğreniyorum ha birde şu var şimdi biz arada amcık ağızlı diyoruz ya bundsan sonra vulvua ağızlı mı diyecez yani hahahaha alemsin editör salak

tut-ski-yan-cek

Bizi bağlamaz koyar geçeriz...

mintika-bekcisi

amaaaan bu kaçıncı içerik ya yeni bir şey çıkarın artık bıktık kadınların vajinasından erkeklerin penisinden 😡

mavi-rosa-mora

Vajina iç. Vulva dış. Çok da zor değil. :)))))))

babasi-kilikli

Am öğretiyorsun öyle mi ? Sizin ben yapacağınız içeriğe sıçayım. müptezeller.

kevinmask

Daha bedenini çözememiş bir toplumuz onu geçtim sevişmeyi bile bilmeyen bir toplumuz. Senin konuşma dilinden de belli oluyor gerçi.

babasi-kilikli

Tehlikeli sulara itin götüne girmeye hoş geldin bende sizden birini bekliyordum. Konuşma dilimden neyi bağdaştırdın ? ne yazdığını b iliyor musun?

ceren-aslan12

am öğretiyorsun??bu ne igrenc bir üslûp ya igrencsiniz

babasi-kilikli

Evet kaba, ama işin gerçeği bu içerik çok salakça. Kadına özel şeyler kadında kalmalı. Öğrenmek isteyen araştırmalı. ama sen tekrar edince hoş olmamış cidden :D

ceren-aslan12

kadına özel şeyler kadında mi kalmalı??Neden girip okuyup bir de yorum yaptınız o zaman,gerçekten ilgincsiniz

rendan34

"Öğrenmek isteyen araştırmalı" demişsiniz. Şimdi birisi bu konuyu araştırmak için goglea girip "vajina ve vulvanın farkı" diye arattığında bu sayfaya ulaşacak ve araştırmasını sonlandırmış olacak. Başka türlü nasıl araştırılabilir lütfen engin bilgilerinle aydınlat bizi.

babasi-kilikli

ekşi ve uludağ.. bu senin ne kadar geniş bakabildiğin ile alakalı.

babasi-kilikli

Başlığa takıldığım için geldim Başka soru ?

rendan34

Birisi ekşi veya uludağa böyle başlık açsa, siz ve türevleriniz gidip orada da "am öğretiyosunuz edepli olun hede hödö" diye boş konuşacaksınız. Bence başlığa takılmaktan ziyade kadınla ilgili bi konu görüp "hemen girip bakayım" dediniz.

babasi-kilikli

ya ne saçmalıyorsun sen ? Bu savunmayla benim yorumum arasında dağlar var. Önce ne demek istediğimi anla. Kokuşmuş şeyin için sana laf yetiştirmeye uğraşamam.

rendan34

Susam.

berkay-onat-tokac

Cahile laf anlatılmaz boşverin

firat-aydin8

insanlarin ne ögrenip ögrenmeyecegine karisabilme haddini kendinde görmüs ortadogu kültürünün aterkil ve feodal 90 iqlu maco insan evriminin gecis formu olan bu privatla tartisirsaniz sizi en iyi tartisabilecegi platform olan kendi seviyesine ceker oyüzden birakin oynasin kendi halinde

babasi-kilikli

asdfasdf ebeledim seniiiiiiiii :D

Görüş Bildir