Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dürüstçe Kıvırma Sanatının İncelikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 > 
58PAYLAŞIM

Kimi zaman gerçekleri söylemek sizi zor durumda bırakır. Yalan söylemeden paçayı kurtarma taktikleri geliştirmek tek çaredir.

Aslında yöntem oldukça basittir. Yalan söylemeyeceksiniz, soruya cevap vereceksiniz ama karşınızdakinin istediği cevabı vermeyeceksiniz. Karşınızdaki sizin sorusuna cevap verdiğinizi sanarak tatmin olacağı yanıtı alacak. Aklınız mı karıştı? Acele etmeyin. Yazıyı son cümlesine kadar okuyunca her şey yerli yerine oturacak.

1. Öncelikle soğukkanlı olun. İlk yapmanız gereken tepkilerinizi kontrol etmek olmalı.

2. Karşınızdakini ısrar edemeyeceği bir pozisyonun içine çekin. Kızgın, şaşkın, neşeli, kederli ses tonlarını duruma göre seçip kullanın.

3. Gözlem yeteneği çok önemli. Genel kültür sahibi olmak, sıkıştığınız anlarda size yeni kapılar açacaktır.

4. Asla lafı gevelemeyin. Zamana ihtiyacınız varsa bunu ilgiyi başka yere toplayarak sağlayın.

5. Soruyu olabildiğince negatif ya da pozitif etkilere dikkat çekerek yanıtlayın.

6. "Evet", "hayır", "belki", "çünkü" gibi sorulan soruyu doğrudan muhatap alan kelimeleri kullanmayın.

7. Ses tonunuzu kontrol edin. Gereğinden fazla tepki vermek şüphe uyandırır.

8. Hayalinizde sırlarınıza ait onlarca soru sorun ve cevaplayın. Tatbikat yapmak, sizi çatışmaya hazır tutacaktır.

9. Örneğin sigarayı bıraktığınızı sanan anneniz üzerinizdeki belli belirsiz kokuyu aldı: “Sen sigara mı içtin?”

Hiç boşuna kıvırmayın siz "Hayır" der demez durumu anlayacak. Cevap için karşı saldırıya geçin: “Ben açlıktan ölüyorum, mideme kramplar giriyor, sen dikilmiş karşıma sigaradan bahsediyorsun. İyice şaşırdın artık.”

Tebrikler. Az evvel ağzınızdan bir tek kelime yalan söz çıkmadan annenizin sigara içmediğinizi algılamasını sağladınız.Olayı formüle edersek yaşanan durum mevcudiyetini; “yemek yememiş + açlıktan kıvranıyor + bu haldeki insanın içi sigara almaz = Bu şartlarda sigara içmiş olamaz” denklemine borçludur.

10. Bu yöntem sizi zorlarsa ikinci yol olarak da lafı saptırmayı seçebilirsiniz.

11. Bir kalıbı alıp başka bir kalıba yapıştırarak paçayı kurtarma temel amaçtır.

Diyelim ki eşinizin gıcık olduğunuz çalışma arkadaşına, ağzınızdan isteğiniz dışında okkalı bir küfrün baş harfleri kaçtı. "Kime söyledin onu?” “Ne söyledim? Ha, o mu? O şey ya, Buket Konur’un kitabı. Minval Yayınları’ndan çıktı. Unutmamak için bu şekilde kodladım. Dilimin ucundaydı, aniden hatırladım. Yapma be, o kadar sesli mi söyledim?”

12. İşte bir kez daha durumu kurtardınız. Zaruri anlarda yalan söylemeyerek bu yöntemleri uygulamanızın sizin ve karşınızdakinin rahatlamasına azami katkı sağlayacağına emin olabilirsiniz.

13. Ancak dikkat edin bu seferki son sıçrayışınız olmasın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
omer-ciftcioglu

su dünyada beceremediğim ve öğrenmek istediğim tek yetenek yalan söylemek:) yalansız çok zor oluyor hayat :( beceremiyorum bir türlü deniyorum bu seferde söylediğim belli oluyor çünkü art arda sıralıyorum saçma seyleri

dawkins06

Kıvırmaya gerek yok.. Dürüst olun.. Mevzu neyse söyleyin.. Bir ilişkide en önemli şey dürüstlük ve güvendir.. Bir şeyi bir kişiyi yalanla elinizde tutacağınıza , doğruyu söyleyerek kaybetmeyi göze almaya tercih edin..

Görüş Bildir