Görüş Bildir
Haberler
İnşaat Mühendisleri Odası: 'Halk Koronavirüsle Uğraşırken Koruma Altındaki Doğal Alanlar İmara Açıldı'

etiket İnşaat Mühendisleri Odası: 'Halk Koronavirüsle Uğraşırken Koruma Altındaki Doğal Alanlar İmara Açıldı'

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Cemal Gökçe, koruma altındaki doğal alanların sessiz sedasız yapılaşmaya açıldığını belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, İMO Başkanı Cemal Gökçe, yeni bir yönetmelikle askeri bölgeler, su ve orman havzalarından sonra şimdi de koruma altındaki doğal alanların imara açıldığını, üstelik bu düzenlemenin halkın adeta can derdine düştüğü Koronavirüs salgınıyla boğuştuğu bir döneme denk getirilerek kamuoyunun dikkatinden kaçırıldığını ifade etti.

16 Mart'ta Resmi Gazete'de yaymlandı

16 Mart'ta Resmi Gazete'de yaymlandı

Gökçe, kritik kararın 16 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile uygulamaya geçirildiği bilgisini verdi.

Gökçe, yeni düzenlemede, sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanları içinde şunları söyledi;

'Barındırdığı siluet, jeolojik ve ekolojik değerlerin korunması ve geliştirilmesi amacıyla alanın potansiyeli ve kullanım özellikleri göz önünde bulundurularak, kesin korunacak hassas alan ve nitelikli doğal koruma alanlarında izin verilen faaliyetlere ek olarak doğal ve kültürel bakımdan uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetler, entegre tesis, turizm ve yerleşimlere izin veren alanlardır.

"Düzenleme doğal koruma alanlarını yerleşime açıyor"

"Düzenleme doğal koruma alanlarını yerleşime açıyor"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Gökçe yayımlanan güzenleme hakkında yaptığı açıklamada doğal alanların bu düzenleme ile yerleşime de açıldığını söyleyerek şu uyarılarda bulundu:

'Bu düzenleme açık ki doğal koruma alanlarını sadece ticari faaliyete açmıyor aynı zamanda yerleşmeyi de mümkün kılıyor. ‘Düşük yoğunlukta' denilerek sözde kabul edilebilirliği sağlanmaya çalışılsa da, yoğunluğu ne olursa olsun adı geçen bölgelerin imara açılacağı anlaşılıyor. Kentsel değerlerin, kentlerin ortak kullanım alanlarının, askeri bölgelerin, su ve orman havzalarının yerleşmeye açılması yetmemiş olacak ki, yeni düzenleme ile doğal alanlar da imara ve kaçınılmaz olarak yerleşmeye, yapılaşmaya açılıyor.'

"Tarihe utanç notuyla geçecektir"

"Tarihe utanç notuyla geçecektir"

İMO Başkanı Cemal Gökçe, düzenlemenin normal bir zamanda değil, bütün ülkenin Corona virüsü nedeniyle can derdine düştüğü bir dönemde sessiz sedasız yayımlandığını belirtti.

Gökçe düzenlemenin zamanıyla ilgili olarak “Bunun anlaşılabilir, kabul edilebilir tarafını bulmak mümkün değildir. Böylesi bir dönemde bunun düşünülmesi ve uygulanması ise tarihe utanç notuyla geçecektir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
899
252
78
16
13
10
9
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
colombian

daha bizim bilmediğimiz neler oldu kimbilir tam sırası çünkü millet can derdine düşmüş dünyanın gündemi virüs bu sıra insanlarına gözüne sokmadığın sürece he... Devamını Gör

Sema candelen

Abi bi bizim insaat sektoru bir de gida sektoru bu kadar orospu cocuklugu olan baska sektor yok. Ha bir de arada saglik sektorunde cok buyuk serefsizlikler v... Devamını Gör

Can Kutlu

AKP için ve Sayın Erdoğan için bulunmaz fırsat, Ne bekliyordunuz. Hazır gündem değişmiş yapacaklar tabi.