Görüş Bildir
Haberler
Doping Şüphesiyle Soruşturulan 28 Atletten Biri Elvan Abeylegasse

Doping Şüphesiyle Soruşturulan 28 Atletten Biri Elvan Abeylegasse

Enver K.
13.08.2015 - 11:03 Son Güncelleme: 13.08.2015 - 15:57
İçeriğin Devamı Aşağıda

Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği IAAF’in 2005 ve 2007 Dünya Şampiyonaları’nda doping şüphesiyle soruşturduğu 28 atletten birinin Elvan Abeylegesse olduğu iddiası doğru çıktı.

Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği IAAF, milli atlet Elvan Abeylegesse'den savunma istemişti. Böylece IAAF'nin 2005 ve 2007 Dünya Atletizm Şampiyonaları’ndan şüpheli numunesine rastlanan 28 atletten birinin Elvan Abeylegesse olduğu yönündeki iddia da doğrulanmış oldu.

Türkiye Atletizm Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, IAAF'ın, Elvan Abeylegesse'nin 2005 ve 2007 yıllarında verdiği numunelerle ilgili savunma istendiği belirtilerek, 'Gün içerisinde sporcu kendisiyle ve süreçle ilgili kamuoyuna bilgi verecektir' ifadesi kullanılmıştı.

'Böyle bir maddeyi kullanmadım ve kullanmayı hiçbir zaman düşünmedim'

Elvan Abeylegesse, yaptığı açıklamasında şunları söylemişti:

'Böyle bir maddeyi kullanmadım ve kullanmayı hiçbir zaman düşünmedim. Konunun açıklığa kavuşması için IAAF ve TAF nezdinde tüm girişimlerde bulunacağımı ve konu sonuçlanıncaya kadar yarışmalardan çekildiğimi bildiririm. Daha da ileri giderek IAAF'tan 2008 Olimpiyatları'ndaki numunelerimin de yeniden test edilmesini talep edeceğim. Şu an derin bir hayal kırıklığı ve üzüntü yaşıyorum.'

Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan yazılı açıklamada, IAAF'ın, Elvan Abeylegesse'nin 2005 ve 2007 yıllarında verdiği numunelerle ilgili savunma istendiği belirtilerek, 'Gün içerisinde sporcu kendisiyle ve süreçle ilgili kamuoyuna bilgi verecektir' ifadesi kullanılmıştı.

IAAF, 2005 ve 2007'de düzenlenen dünya şampiyonlarına katılan 28 sporcunun yeniden yapılan doping testlerinde 'olumsuz bulgulara' rastlandığını ve haklarında disiplin soruşturması başlatıldığını açıklamıştı. 

İngiliz Daily Mail Gazetesi şüpheli atletlerden birinin Elvan Abeylegesse olduğunu öne sürmüştü. 

Gazete, Abeylegesse IAAF tarafından doping nedeniyle cezalandırılacağını ve 2007 Osaka’da elde ettiği dünya ikinciliğinin geri alınacağını, üçüncü olan Amerikalı Kara Goucher’in gümüşe, dördüncü bitiren İngiliz Jo Pavey’in de bronz madalyaya terfi edeceklerini iddia etmişti. 

Daily Mail, Elvan Abeylegesse’nin Pekin 2008’de 5 ve 10 bin metrelerdeki gümüş madalyaların geri alınıp alınmayacağının belirsiz olduğunu yazmıştı. 

IAAF’in 22 Ağustos’ta Pekin’de başlayacak Dünya Şampiyonası’nda 28 atletin hiçbirinin yarışamayacağını açıkladığını hatırlatan gazete Elvan Abeylegesse’nin’de Türkiye’nin açıklanan Pekin kadrosunda olmadığına dikkat çekmişti. Elvan, Pekin’de maratonda yarışmaya hazırlanıyordu.

Ajanslar ve NTV Spor

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Ben çocuktum bu iddia ortaya atıldığında, ben 25'ime geldim hala doping :)

KOVALA NEJDET

tamam savunma hakkı kutsal ama ben suçluyum diyeni de hiç görmedim mk, hapisaneler masumlarla dolu ozamn herkes masum sen içmedin ben içmedim kim içti lan bu... Devamını Gör