Hislere Tercüman: Demokrasi ve Adalet Üzerine Söylenmiş Bu Sözlere Hak Vermeden Duramayacaksınız

659PAYLAŞIM

Demokrasi, adalet ve hukuk üzerine söylenmiş bu sözler ne kadar da doğru, ne kadar da anlamlı. İnsan her birine hak vermeden edemiyor!

Kaynak 1

Kaynak 2

1. “Çoğunlukla bir gemiye benzetilen devlette, kral kılavuz, halk da kamu yararını gözettiği sürece kılavuzun sözünü dinleyen gemi sahipleri durumundadır; kralsız yaşayan pek çok halklar vardır, ama halksız bir kral düşünemeyiz bile..."

"Krallık düzeyine yükseltilenler, başkalarından güzellik yahut yakışıklılık bakımından  üstün oldukları için ya da onları, tıpkı çobanların sürülerini güttükleri gibi yönetmek bakımından bir doğal üstünlükleri bulunduğundan değil, halkın kalanıyla aynı hamurdan yapılmış olmalarından ötürü erk ve yetkilerini onlardan ödünç aldıklarını açıklayacakları için ortaya çıkarılmışlardır.”

Stephanos Junios Brathos

2. "Demokratik kurumların gelişiminde üç büyük kilometre taşı bulunmaktadır: Oylama yoluyla kamusal kararlara katılma hakkı, temsil etme hakkı ve muhalefet yapma hakkı."

Robert A. Dahl

3. “Demokrasinin bütün hastalıkları daha fazla demokrasi ile tedavi edilir.”

Alfred E. Smith

4. "Hukukun buyrukları şunlardır: Dürüst yaşamak, başkasına zarara uğratmamak, herkesin hakkını vermek"

Ulpianus

5. "Özgür bir toplumda devlet insanların işlerini yönetmez. Kendi işlerini yürüten insanlar arasında adaleti yönetir."

Walter Lippman 

6. "Adaleti, yüksek bir kanun olarak kabul etmekten vazgeçen millet, bu felaketini hiçbir başarı ile telafi edemez."

W.E.Channing

7. “Çoğunluğun iradesi, diğer insanlar üzerinde baskı yapabilir; gücün çoğunluk tarafından kötüye kullanılmasının önlenmesi gereklidir. ‘Çoğunluğun tiranlığı’ topluma karşı bir kötülüktür ve toplum buna karşı korunmalıdır.”

John Stuart Mill

8. "Hükümetler sansüre geçit vermemelidirler ve bu ancak basının özgür olması ile olabilir. Eğer erdemli bir hükümet ise kendisine karşı yapılacak herhangi bir saldırıdan korkmasına gerek kalmayacaktır. Doğa, insana ister dinin, ister politikanın isterse de hukukun içinde olmak üzere doğruyu bulup çıkarması için verilmiştir. "

Thomas Jefferson

9. "Demokrasi çoğunluğun kanunu değil, azınlıklara saygıdır"

Albert Camus

10. "Hiç kimse onu bulandırmadığı ve ihlal etmediği sürece Hukuk, teneffüs ettiğimiz hava gibi, görünmez ve tutulmaz bir şekilde etrafımızı kaplar. O, ancak kaybettiğimizi anladığımız zaman değerinin farkına vardığımız sağlık gibi sezilmez bir şeydir."

Leadri

11. "Adalet ilkin devletten gelmelidir. Çünkü hukuk, devletin toplumsal düzenidir."

Aristo

12. "Adalet topaldır, ağır yürür fakat gideceği yere er geç varır."

Mirabeau

13. Yöneticiler, iktidara saltanat sürmek için değil, millete hizmet için getirilmişlerdir. Ulusa karşı olan görevlerini kötüye kullandıkları takdirde, şu ya da bu biçimde ulusal iradenin kendi haklarında vereceği kararla karşılaşırlar. Ulus tarafından, ulus adına devleti yönetmeye yetkili kılınanlar, gerektiğinde ulusa hesap vermek zorunda olduklarını bilmelidirler.”

Mustafa Kemal Atatürk

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
makinistfanlari

Bunlar teorik kısmı, pratik kısmı içinse "Demokrasi acizlerin yönetim şeklidir" sözü bence uygundur. Örneğini her gün görüyoruz maalesef, keşke demokrasi bu içerikteki gibi uygulansa..

askito-muyum-ben

Altın vuruşu Atam yapmış.

kaan-cakir7

tarih akepe'yi ve akepenin uşağı haline gelmiş ysk'yı bir kara leke olarak anacaktır!!!

Görüş Bildir