Hem Sağlıklı, Hem Ekonomik: Görme Engelli Başkanın 'Makam Aracı' Bisiklet

 > 
618PAYLAŞIM

Çevre dostu ulaşım aracı bisikletin, ülkemizde makam aracı olarak kullanılmasına pek alışkın olduğumuz söylenemez. Fakat bu algıyı yıkacak haberler de basına yansımaya devam ediyor. Gaziantep'te kurulan Engelliler Dairesi'nin Başkanı Yusuf Çelebi, hem sağlıklı yaşam hem de temiz bir dünya için makam aracı olarak bisiklet kullanıyor.

Geçtiğimiz aylarda Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Uğurtaş örnek hareketiyle basında yer almıştı.

Hem Çevreci Hem Tasarruflu: Makam Aracı Yerine Bisiklet Kullanan Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş - onedio.com
Hem Çevreci Hem Tasarruflu: Makam Aracı Yerine Bisiklet Kullanan Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş - onedio.com

Bugün benzer bir haber de Gaziantep'ten geldi.

AA'nın aktardığı bilgiye göre, Engelliler Dairesinin Başkanı Yusuf Çelebi, hem sağlıklı yaşamak hem de farkındalık oluşturmak için makam aracıolarak bisiklet kullanıyor.

Her sabah takım elbisesiyle şoförünün kontrolündeki çift kişilik "makam bisikleti"yle evinden ayrılan Çelebi, araç sürücülerinin ve vatandaşların şaşkın bakışları arasında pedal çeviriyor.

Yaklaşık 10 dakika süren yolculuğu boyunca keyifli anlar yaşayan Çelebi, kurum ziyaretlerinde de makam aracı olarak bisikleti kullanıp, hem spor yapıyor hem de araç trafiğinin yoğunluğundan kurtularak zamandan tasarruf sağlıyor.

Engellilerin kent yaşamının her alanında yer alması gerektiğine dikkati çeken Çelebi, bisiklet ve beraber yaşama kültürünü aşılamak istiyor.

'Bisiklet herkese lazım olduğu kadar engellilere de lazım.'

Yusuf Çelebi, yaptığı açıklamada, bisiklete binmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Bisikletin önemine değinen Çelebi, "Bisiklet herkese lazım olduğu kadar engellilere de lazım. Bisiklet, trafikten kurtulmak, kentleri trafiksiz hale getirmek ve aynı zamanda spor yapmak için idealdir. Engelli bireylerimizin büyük bir kısmı toplu taşıma kullandığı için kendi enerjisini dışarıya veremiyor ama bisiklete binerse enerjisini atmış olur." diye konuştu.

Çelebi, bisiklet kullanmasının hem farkındalık yarattığını hem de ekonomik olduğunu dile getirdi.

"Aynı zamanda ben de diğer bireyler gibi bisiklete binme hakkımı kullanmış oldum. Engellilerle yalnız evde yaşamak değil, yalnız dairede yaşamak değil, her alanda beraber olmak, olduğumuzu göstermek için bisiklete biniyorum. Ben öyle inanıyorum ki bisiklete binişimle beraber, diğer insanların da bisiklet kullanma oranı artacaktır. Bu vesileyle de ülke ekonomisine katkı sağlanmış olacaktır."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir