Gururla Söylüyorlar: İşte Feminist Ünlüler ve Feminizm Üzerine Açıklamaları

5.8bPAYLAŞIM

Kadın özgürleşmesi hareketi tüm eleştirilere ve baskılara rağmen son hız ilerliyor. 

Bundan 100 yıl önce kadınların oy vermek istemesine gülünürken, bundan 50 yıl önce "feminist" kelimesi lügatımıza yeni girmiş ve hakaret amaçlı kullanılırken; şu an pek çok kadın gururla feminist olduklarını haykırıyorlar!

"Feminist" kelimesini hakaret amaçlı kullanan son aşırı komik karakter Havuç idi. Hazırsanız, başlayalım.

1. Dönemimizin ünlü feministleri deyince elbette ki akla ilk olarak Beyonce geliyor! İşte Kraliçe B.'ye göre feminizm...

"Kendimi her zaman bir feminist olarak gördüm. Buna rağmen, bu kelimeyi kullanmaktan korkuyordum çünkü insanlar çok tepki gösteriyordu. Fakat dürüst olmak gerekirse; aslında oldukça basit. Kadınların ve erkeklerin eşit olması gerektiğini vurgulayan bir akım."

Beyonce, kendi tabiriyle "feminist uyanış" yaşadıktan sonra, Flawless şarkısında feminizmi böyle anlatıyor; 

"Genç kızlara kendilerini küçültmelerini öğretiyoruz, onlara hırsı -fakat çok da hırslı olmamayı öğretiyoruz. Onlara başarılı olmalarını -fakat çok da başarılı olmamalarını, yoksa erkeklerin onları bir tehdit olarak göreceklerini söylüyoruz. Bir dişi olarak, evliliği hayatımın odağına koymam bekleniyor. Hayatın en önemli şeyiymiş gibi. Eğer öyleyse, neden erkeklere de aynısını öğretmiyoruz? Feminist: cinsiyetlerin sosyal, politik ve ekonomik eşitliğine inanan kişi."

2. Taylor Swift de "feminist uyanış" yaşayanlardan!

Şimdiye kadar farkında olmadan feminist bir duruş sergilediğini fakat bu kelime hakaret gibi kullanıldığı için eskiden kendisini "feminist" olarak tanımlamaktan çekindiğini belirtiyor. Bu kelimenin asıl anlamını öğrenmesi ise Lena Dunham sayesinde olmuş. Genç kadınların bu kelimenin anlamını öğrenmesi ve kendilerini güçlü hissetmelerinin çok önemli olduğunu belirtiyor ve feminizmin yükselişinden oldukça memnun!

3. İşte Taylor Swift'e ilham veren Lena Dunham!

"'Ben feminist değilim!' diyen kadınlar en gıcık olduğum şey. Erkek ve kadınların aynı işleri yapabileceğini ve aynı işi yaptıklarında aynı maaşı almaları gerektiğini düşünüyor musun? Kadınların evlerinden çıkabilmesi gerektiğini düşünüyor musun? Erkeklerin ve kadınların eşit haklara sahip olması gerektiğini düşünüyor musun? O zaman sen bir feministsin."

4. Lorde de feminist!

"Feminizmin tamamen doğal ve bu kelime kullanıldığında insanların şaşırmasının gereksiz olduğunu düşünüyorum. 2013 yılında bir genç kadın olmanın bir parçası, feminizm."

5. Kuralları yıka yıka bitiremeyen Madonna, kendisine gelen eleştirileri feminist bakış açısıyla cevaplamayı tercih ediyor.

"Mick Jagger'ın hala müzik yapmasına ve eğlenmesine izin var. Sanırım, eğer bir kadınsan 50 yaşına geldikten sonra eğlenmen yasaklanıyor. Eğer Mick Jagger isen, 25 yaşında bir sevgilin olabilir. Fakat aynısını ben yaparsam, hakkımda 'fahişe, kaltak, orospu' denir."

6. Ellen Page!

"İnsanların feminist olduklarını söylemekten neden çekindiklerini anlamıyorum. Feminizm kelimesinin kötü olarak görülmesi hala ataerkil bir dünyada yaşadığımızı göstermez mi? Feminizm sürekli radikal bir akım olarak gözüküyor. Güzel! Zaten öyle olmalı. 70'lerin radikal feministlerinin söylediği her şeye katılıyorum."

7. Adele zaten dönemimizin en hazır cevap ve zeki sanatçılarından! Elbette ki feminist!

"Sürekli kilolarım hakkında sorular soruyorsunuz. Neden erkek sanatçılara da onların bedenleriyle alakalı aynı soruları sormuyorsunuz?"

8. Hollywood'un tatlı delisi Miley Cyrus!

"Erkek rapçiler sürekli sahnede kızlarla dans ediyorlar, kasıklarını gösteriyorlar. Erkek rock star'ların ise yapmadıkları şey yok. Ben ise sahnede kasığımı tuttuğumda 'fahişe' olarak yaftalanıyorum."

9. Emma Watson'dan bahsetmemek olmaz.

Feminizm üzerine konuştu ve çabaladı. Hangisinden alıntı yapsak bilemiyoruz fakat;

"Liseydim ve 15 yaşımdaydım. Pek çok kız arkadaşım "çok maskülen" gözükmemek için spor yapmayı bıraktı. 18 yaşımdayken ise erkek arkadaşlarımın duygularını ifade etmekten korktuklarını farkettim. Bir feminist olduğuma karar verdim."

10. Amy Poehler!

"Şu 'ben feminist değilim ama...' modasını hiç anlamıyorum! Bu adeta 'arabalara inanmıyorum ama her gün araba kullanıyorum, beni her yere hızlıca götürüyor, arabasız ne yapardım bilmiyorum' demek gibi bir şey!"

11. Will Smith de kız çocuk sahibi olunca feminist olan ünlülerden...

"Bir kız çocuğu babası olunca, ona bedeninin tüm kontrolünün onda olduğunu nasıl öğretirsiniz? Bedeni ve varlığı üzerindeki tek kontrolün kendisine ait olduğunu bilmeli ki, gelecekte dış dünyaya açıldığında kimsenin ona hükmetmesine izin vermemeli."

12. Erkeklerin feminizme destek vermeyeceğini mi düşündünüz? Kadınlar için bir destek de Patrick Stewart'dan geliyor.

"Babam öfkeli bir adamdı. Çocukken çok kez annemi dövdüğünü gördüm. O kadar üzülürdüm ki, becerebileceğimi bilsem babamı öldürürdüm. Fakat daha kötüsü, bu zulmün faturasını anneme kesenlerdi. Çoğu zaman ambulans çalışanlarının, doktorun, polisin; "Adamı baya kızdırmış olmalısın. Her hikayenin iki tarafı vardır biliyorsun. Kim bilir ne yaptın adama" gibi şeyler söylediklerini duydum. Gerçek şu ki; annem böyle bir şiddeti hak edecek hiçbir şey yapmadı! Onu asla kızdırmadı ve kızdırmış olsaydı bile cevabı asla şiddet olmamalıydı. Şiddet erkeğin bir seçimidir ve kendisinin sorumluluğudur.

Kadına şiddet öğrenilmiştir. Sessizlik ile beslenir. Bunu değiştirmeliyiz. Tüm erkekleri kadınlarla dayanışmaya davet ediyorum."

13. Joseph Gordon Levitt de bizden!

"Çocukken annem ve kardeşlerimle maçlara giderdik. Ponpon kızlar çıktığında, annem onları işaret edip "bak, erkekler 'kahraman, başarılı, ana karakter' rolünü üstlenirken, kadınlar sadece 'güzel' görünüp kenara çekiliyorlar' derdi. Benim ve abimin bu ayrımcılığın farkında olmamızı ve televizyonda, dergilerde gördüğümüz algı yönetiminden etkilenmemiş olmamızı isterdi. Bize böyle öğrettiği için minnettarım. Çünkü durup bir düşünmezsen, bir süre sonra dünyayı bu şekilde algılamaya başlarsın."

14. Son vuruş ise Yüksek Bahçeli Kraliçemiz Natalie Dormer'dan geliyor...

"Tüm saygımla söylüyorum fakat erkek yazarların, kadınları "melek ya da fahişe" yapmak gibi bir alışkanlıkları var. Kadınları ya cadı yapıyorlar, ya da azize. Canlandırdığım Margaery karakteriyle ilgili bu tarz sorular sorulduğunda ise, bu tarz kısıtlamaların olmadığını söylüyorum. Bir kadın zeki, pratik, politik olup aynı zamanda iyi bir insan olamaz diye bir kaide yok!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alin-deniz

feminizm: kadınların ve erkeklerin eşit olması kadınların erkeklerden daha üstün olması değil.

asgarovaa

Hala feminist olmayı kadınları erkeklerden üstün görmek olduğunu düşünenler var.Cahil olmayın arkadaşlar!! Feminist olmak kadın ve erkek haklarını savunmak ve kadın erkek eşitliğine inanmak demektir.Bende bir Feministimm ve bunu söylemekten utanmıyorum..

azra-ozkaynak

kesinlikle katılıyorum

aslitargaryen

Günümüzde kadınların haklarını aramaması veya onlara denilen bir şeyi kabullenmeleri o kadar normalleşmiş ki kendilerine yapılan haksızlığa karşı gelen, haklarını arayan her kadına "Erkek düşmanı" damgası vuruluyor. Feministler kadınları erkeklerden üstün görmezler, eşit görürler. Kadınları üstün görenler "Misandrist"lerdir. Ve feministler sadece kadın haklarını savunmaz. Yukarıda Emma Watson'un dediği "18 yaşımdayken ise erkek arkadaşlarımın duygularını ifade etmekten korktuklarını fark ettim." cümlesinden de anlaşılıyor. Daha çocukken erkeklere duygularını saklamaları, duygularını resmen gömmeleri öğretiliyor. Bu o kişide ki şiddet gösterme isteğini arttırır, diğer kişilerin de duygularını önemsememesine yol açar. Demek istediğim; GÖZÜNÜZÜ SEVEYİM FEMİNİZİM İLE ERKEK DÜŞMANLIĞINI BİRBİRİNE KARŞTIRMAYIN AGA KUSUCAM ARTIK YE-TER

onuregetunc

Siz de cinsiyet eşitliği ve feminizm kavramlarını ayırmasını öğrenin artık.

kubra.kara.9822

siz bu konunun maşrapa tutanı mısınız acaba? her yere bir yorum.

onuregetunc

Atarım arkadaş. İnsanlar bunu ayırana kadar da atacağım.

kubra.kara.9822

atın tabi de bunu görev edinmenize şaşırdım. Çünkü sizin "feminizm" anlayışınız ile başkalarının ki tutmuyor. Burada herkes eşitlikten bahsederken siz her yoruma pozitif ayrımcılık istiyorlar diye cevap vermişsiniz. Bende feministim ama hayatımda asla sırf kadınım diye bi ayrıcalık beklemedim. Bu ülkede kadınların nasıl aşağılandığından haberiniz varsa kadınların neden feminist olduklarını da anlayıp, saygı gösterebilirsiniz.

onuregetunc

bak direk vikipediden aldığım ksımı size aktarıyorum "Eşitlikçi feminizm - Önde gelen feminist liderleri de içeren çoğunluk bunun feminizmin gerçek bir formu olmadığını öne sürmektedir." Neden böyle bir şey yazıyor sizce? Eğer feminizm eşitlik istiyorsa neden önde gelen feminist yazarlar eşitlikçi feminizm denen dalın feminist hareketi temsil etmediğini iddia ediyor? Önce biraz okuyun sonra feminist olun. al bu da feminizm vikipedi sayfası. Oku, öğren.

kubra.kara.9822

Hadi "oku da öğren" diyen komik hitabınızı geçtim, hatta kaynak(!) diye wikipedi' yi önermenizi de geçtim; bari aktardığınız kısmın sizi desteklediğinden emin olsaydınız. Malum kaynağınızın her köşesinde EŞİTLİK'ten bahsediliyor. Siz cımbızla bir cümleyi çıkarıp kullanamaya çalışıyorsunuz. Feminizm bir siyasi parti değil ki bazı önde gelen feminist liderlerin görüşlerini, diğer tüm feministlerin savunmasını bekliyorsunuz. Ayrıca feminizmin dalları olduğu açık, buraya yorum yapan feministlerin neredeyse hepsi eşitlik kavramını savunuyorlar belli ki. Erkeğin aşağılandığı bir görüşe elbette karşı çıkabilirsiniz ama siz eşitliğin istendiği bir ortama karşı çıkıyorsunuz. Yani sonuç olarak ya gerçek anlamda kadınlara karşı bir tavrınız var yada okuma-anlama becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyor.

onuregetunc

İşte ben de "buraya yorum atan feministlerin çoğu eşitlik kavramını savunuyorlar" cümlesinin saçmalığını anlatmaya çalışıyorum. Kadın maskülizm denen ideoojiye tepki olarak bir ideoloji oluşturmuş. Siz de çıkıp biz sana mı inanacağız diyorsunuz. İlginç. Senin dediğin şey komünist olup "ırkçılık yapmak komünizmin bir parçasıdır" demek gibi bir şey. Ve hala feminizmin cinsiyet eşitliği ile aynı şey oluğunu ileri sürüyorsun. O zaman eşitlikçilik ideolojisinin linkini atayım aradaki farkı kavramanıza yardımcı olur belki. Tabi yeteri seviyede okuma yazma biliyor musunuz emin değilim. Ayrıca Feminizm bu kadar eşitlikçi bir ideoloji ise erkekler neden feminist olamiyor?

kubra.kara.9822

Anlasilan Bilal'e anlatir gibi anlatmak gerekiyor. Oncelikle tekrar soyluyorum wikipedia bir kaynak degildir bende istersem bir icerik acar, salliyorum "ensiferum"um kelime anlaminin feminist asigi oldugunu yazarim. Yine kaynak diye gosterecek misiniz o zaman? Ikincisi olarak ben sizin babanizin kizi degilim, bana siz diye hitap etmeniz gerekiyor.

kubra.kara.9822

Ucuncusu, "esitlik" adi altinda degilde "feminizm" diye bir ayri gorusun cikmasinin cok onemli bir sebebi var. Biliyorsunuz ki her ulkede kokeni, cinsiyeti, cinsel tercihleri veya sadece yasi yuzunden ezilen, hakki yenen topluluklar bulunuyor. Bu tarz insanlarin toplumun geri kalaniyla ayni kosullara ulasmasi icin desteklenmesi gerekiyor. Feminizminde de "esitlik" degilde kokeninin feniminizm adi altinda cikmasi cok normal. Feminizmin kokenide zaten kadinlarin egitim hakki yada oy kullanma hakkini savunmak icin ortaya cikmistir. Bakiniz kimse fazlasini istemiyor sadece en dogal yasam haklari talep ediliyor. Ayrica feninizm yerine esitlik kavrami yine cok dogru olmazdi cunku sosyal mevki olarak tabiki de kadin ve erkek esittir ama kadininda erkeginde daha ustun oldugu baska alanlar mevcut ve o alanlara gorede hukuksal olarak diger tarafin daha fazla korunmasi gereken alanlar vardir. Haliyle her konuda esit olamayiz.

kubra.kara.9822

Feminizm erkegi asagilamak degildir ve feminizmin gercek anlamini algilayabilen erkekler zaten bunun tehdit degil bir hak arama oldugunu bildikleri icin sadece destek olacaklardir, benim bircok erkek arkadasimin yaptigi gibi. Kadinlari desteklemek zorunda degilsiniz ama isi gucu birakip buradaki her yorumun altina ustelikte yanlis bilgi vererek insanlari femnizme dusman etme cabanizi gercekten anlayamiyorum.

burak-eren1

ya feminizm aşık olana kadar aksini iddia eden aşık olmamıştır ((:

itsgoddes

Ne alaka? Aşıksın diye kadını erkekten altta mı göreceksin?

onuregetunc

Hayır da neden erkek akdından aşağı oluyor onu anlayamadım?

burak-eren1

ben kadını aşağılayacak bir şey demedim kadın aşık olunca erkeğe köle oluyor resmen bunu yapan sizsiniz sizi sevmesede peşinden koşuyorsunuz sizi aldatsa da koşuyorsunuz siz onun peşinden koşarken geride bıraktıklarınıza bakmıyorsunuz bile neyse

itsgoddes

İşte feminizmin savunduğu bir diğer şeyde genelleme yapılmaması. Herkesi aynı kefeye koyup eleştiremezsin. Tabiri caizse kadının köpeği olan erkeklerde var. Verdiğin örneğin hiçbir anlamı yok.

burak-eren1

10 kadından 9 u onları üzen, aldatan, kıran erkeklere geri dönüyor bence yaptığım genelleme çok doğru polyanacılık oynamaya gerek yok herkes kendine müslüman bana bir şey olmasında kafasındalar//yız

cryingcheshirecat

feminizm kadın erkek eşitliğini savunur ya da feminizm kadını erkekten üstün görür diye bir şey yoktur. feminizm, kadın haklarını savunan bir akımdır temelde. bunu erkeği yererek de yapabilir, eşitliği savunarak da. ama temelinde kadın hakları vardır. erkeklerden nefret eden, kadınların üstün olduğuna inanan feministler de olabilir, eşitliği savunanlar da. feminizm şudur budur diyerekten ahkam kesmek yerine bu konuyu biraz daha araştırmalısınız.

onuregetunc

Feminizm dünyayı ikiye böler üst sıraya kadını alt sıraya erkeği yazar. En temel örneği feminist kadınlara direk feminist denirken, feminist erkeklere ilkel feminst denir.

icll026

Erkeklere ilkel feminist denmez yanlış biliyorsun feminizm eşitliği savunur feministler eşitliği savunur

azra-ozkaynak

bence en güzel eşitlik yani bazen kadınların hatası yüzündrn erkekler kadınlara şiddet uygulayonca hemen tepki oluyo ben buna karşıyım bazen bendr kadınım ama bazı kadınlar çirkefleşiyor kendi haklarını savuncaklar diye agresifleşiyolar erkeklerde bu durumda şiddet uygulayınca küçücük birşeyde bile hemen tepki görüyorlar bence bu olmamalı yani kadınlarda erkeklerde yerini bilneli (bu arada kesinlikle ve kesinlikle tacize karşıyım hatta bunu yapanlara ağır cezalar verilmeli) yani iki tarafta eşit haklara sahip olsa ki öyle ve bu hakları saygılı düzgün bir şekilde kullansak sorun çıkmıcak.

Görüş Bildir