Göğe Bakalım! Büyüleyici Perseid Meteor Yağmuru Devam Ediyor

 > -

Meteor yağmuru şölenini kaçırmak istemeyenler, bu gece de uykusuz kalacak. Her yıl yaşanan Perseid meteor yağmuru kapsamında dün gece olduğu gibi bugün de saatte 200 yıldız kayması gözlemlenebilecek.

Geçtiğimiz ay Kaliforniya’da bir kişi, net olarak görülen Perseid meteor yağmurlarını kamerayla kaydetmiş ve 5 dakika boyunca süren bu şahane görüntüyü YouTube üzerinden paylaşmıştı.

Meteor yağmuru Kuzey Yarımküre'den izlenebilecek

12-13 Ağustos tarihinde tekrar gökyüzünde görünecek olan meteor yağmurları, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızın ardında kalan bir bulutu sayesinde gözlemlenecek. Dünya’nın Güneş’in etrafında dönmesiyle birlikte yılın her Temmuz aylarında görülen bu meteor yağmurlarının en yoğun görüldüğü zamanlar ise Ağustos ayının ortaları.

Perseid meteor yağmurları ilk kez M.S. 36 yılında gözlemlendi

Perseid meteor yağmurları ilk kez M.S. 36 yılında gözlemlenmiş, ilk bilimsel tanımlaması ise 1835 yılında Adolphe Quetelet tarafından yapılmıştı. Meteor yağmuruna Perseus Takımyıldızı bölgesinde rastlandığı için Perseid adı verilmiş.

NASA: '12-13 Ağustos geceleri zirve yapacak meteor yağmuru 24 Ağustos'a kadar devam edecek'

Saatte yaklaşık 200 meteor yağmurunun gözlemlendiği bu gök olayının en heyecan verici kısmı ise teleskop vb. gibi bir ekipman olmadan, çıplak gözle gözlemlenebiliyor olması. 

Bu görsel şölenin net olarak izlenebilmek için şehir ışıklarından uzak bir ortamda olmanız ve kuzeye doğru bakmanız gerekiyor.

Webtekno ve NASA

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir