Gerekçe 'KHK'lı Olması: Sigorta Şirketi, Kasko Yaptığı Aracın Kaza Bedelini Ödemedi

 > 
36PAYLAŞIM

Sigorta şirketi, aracına kasko yaptıran bir müşterisine KHK'lı olduğu gerekçesiyle ödeme yapmadı. H.B. adlı kişinin şikayeti üzerine görülen mahkemede hakim, sigorta şirketinin poliçe kapsamında 20 bin lira bedelden sorumlu olduğuna hükmederek, paranın yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesine karar verdi. 

Memuriyetten ihraç edilen ve tutuklanan H.B. cezaevindeyken eşi kaza yaptı

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından memuriyetten ihraç edilen ve tutuklanan H.B. adlı kişiye, eşinin aracıyla yaptığı kazanın ardından, daha önce aracını kaskolattığı sigorta şirketi tarafından ödeme yapılmadı. 

H.B., tutuklu olduğu süreçte eşi aracıyla kaza yaptı ve kazada 20 bin liralık hasar meydana geldi. 28 Mayıs 2017 ile 28 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayan poliçenin başlamasından bir gün sonra meydana gelen kazada araç pert kayıtlı hale geldi. Sigorta şirketinin ödeme yapmamasından dolayı, 52 bin liralık araç 32 bin liraya satıldı.

Şirket zararı karşılamayınca mahkemelik oldular

Sigorta şirketi, araçta oluşan maddi zararı, aracın sahibi H.B.'nin KHK'lı olması nedeniyle karşılamayınca, H.B. konuyu tüketici hakları mahkemesine taşıdı.

Davada, ödemeyi yapmayan sigorta şirketi Doğa Sigorta'nın avukatı, H.B.'nin FETÖ soruşturması kapsamında cezaevinde olduğunu, hakkındaki FETÖ suçlaması nedeniyle kara listede bulunduğunu ve bu yüzden ödeme yapılmadığını belirtti. 

Yargılama aşamasında dosya bilirkişiye gönderildi. Bilirkişi, sigorta şirketinin poliçe limitleri dahilinde 20 bin liralık hasardan sorumlu olduğunu belirtti.

Davacı mahkeme tarafından haklı bulundu

Mahkeme, sigorta şirketinin poliçe kapsamında 20 bin lira bedelden sorumlu olduğuna hükmederek, paranın yasal faiziyle birlikte davacı H.B.'ye ödenmesine karar verdi.

Karar üzerine sigorta şirketi dosyayı istinaf mahkemesine taşıdı.

Sigorta şirketi: KHK ile malvarlığına tedbir konulan kişilere ödeme yapılmaması konusunda genelge iletildi

Doğa Sigorta, sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Şirket, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile malvarlığına tedbir konulan kişilere ödeme yapılmaması yönünde şirketlere genelge iletildiği ve bu yüzden ödeme yapılmadığını duyurdu.

Şirketin açıklamasında ayrıca, dosyanın istinafa taşındığı ve bölge adliye mahkemesinin kararından sonra yeniden işlem yapılacağı da belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baris-kudal

o zaman açıkça yazsınlar khklılara kasko yapılmıyor diye. prim ödemesine gelince sorun yok kaza yapınca sorun var öyle mi? hassiktirin lan ordan..

princetk

Haberde mal varlığına tedbir konulmuş kişilere ödeme yapılmasın denmiş. Tedbir varsa aracı nasıl sattı, tedbir yoksa ödemeyi yapması gerekmez mi zaten.

soyledim-gitti

Sigortacılıkta lider "Çakal Sigorta" ile gelin sizi de sigortalayalım. "Çakal Sigorta", kuzularınız bize emenet...

olmega

cok bilip kufur eden arkadaslara biseyler soyleme geregi hissettim. arac pert yerine onarilma yoluna gitseydi hasar tazminati sigortali yerine ilgili servise odenecegi icin sikinti cikmayacakti. sigorta sirketi bu durumu olayin en son aninda, hasar tutarinin odenecegi zaman fark eder sadece. sosyal medya hesaplarinda da odememekten degil, odeYEmemekten bahsediyor.

soyledim-gitti

Neyi ne zaman farkettiğinin bir önemi yok Selami kardeşim. Eğer "KHK'lılara para ödenemez" diye bir yazı geldiyse eline, o gün hemen bu durumdaki tüm müşterilerinle sözleşmelerini fes edersin. Kalan günlerinin parasını iade edersin(bunun bir yolu yordamı vardır elbet). Hem parayı almaya devam et (Hatta yeni sözleşmeler kur) hem de ödeme yükümlüğü gelince "ama bize yazı geldiydi" de.

damla-taskin1

O zaman kaskosunu yapmasaydın orospu çocuğu paranın üzerine yatmak için yer türlü alaver dalavereyi çeviriyorsunuz pezevenkler

Görüş Bildir