Gerçeklerle Yüzleş: Sen Ne Kadar İsrafçısın?

-

Yaşayıp gidiyor, kaynaklarımızı hiç sonu gelmeyecekmiş gibi kullanmaya devam ediyoruz. Ama şimdi gerçeklerle yüzleşme vakti! Bu test sana ne kadar israfçı olduğunu söylüyor!

1. Öncelikle duş alma sıklığını öğrenelim!

Neredeyse her gün
İki – üç günde bir
Haftada iki kez
Haftada bir hamama gidip kese attırıyorum yetiyor.

2. Ülkemizde günde 4.5 milyon ekmek her gün çöpe gidiyor. Peki sen artan yemeklerini nasıl değerlendiriyorsun?

Pek artmaz genelde :)
Biriktirip hayvan barınaklarına veriyorum.
1-2 gün dolapta bekliyor hala bitmezse çöpe!
Hiç bekletmem direkt olarak çöpe atarım.

3. Kışın en çok tükettiğin meyve şunlardan hangisi diye sorsak?

Portakal, mandalina gibi narenciye ürünleri
Elma, muz gibi mevsimi pek fark etmeyen meyveler
Her kış canım erik, karpuz, kiraz gibi yaz meyveleri çeker
Bana mevsim fark etmiyor pek hep avokado, mango falan

4. Diyelim sevgilini birazcık üzdün ve gönlünü almak ona için çiçek almaya karar verdin. Aşağıdakilerden hangisini alırdın?

5. Peki şu giflerden hangisi seni durup dururken mutlu etti?

6. İşe / okula nasıl gidip geliyorsun?

Toplu taşıma kullanıyorum.
Yürüyerek ya da bisikletle
Özel aracımla.

7. Hazırsan son ve en önemli sorumuz geliyor. Dişlerini fırçalarken musluğu kapatır mısın?

Kapatmam, kesinlikle lavaboyu kirli görmemeliyim!
Bazen kapatırım bazen kapatmam, değişiyor!
Kesinlikle kapatırım!

Sen dünyanın en bilinçli ve tutumlu insanısın

Sen sahip olduklarının kıymetini en iyi bilenlerdensin. Yaşadığın dünya da buna dahil! Sen her şeyden önce düşünceli ve empati kapasitesi yüksek bir insansın. Bu yüzden dünyayı ve yaşamayı seviyor ve yaşamını güzelleştirmek adına sınırlı kaynaklarımızı fütursuzca tüketmiyorsun. Çünkü sen dünyamız için her damlanın değerli olduğunun farkındasın. Dişlerini fırçalarken lütfen musluğu kapat!Detaylar için tıklayınız.

Sen doğanın değil, doğa senin içinde!

Sen hem doğayı hem kendini seviyorsun. Hayatının büyük bölümünde bilinçli, duyarlı olmuşsun. Sahip olduğun şeyleri boşa harcamak istemiyorsun asla. Yaşadığın dünya da buna dahil. Arada dikkatsizlikler olmuyor değil. Bazen kaynaklarımızın sınırlı olduğunu unutuyorsun. Olsun biz yeniden hatırlatalım: Her damla dünyamız için değerli. Dişlerini fırçalarken lütfen musluğu kapat!

Detaylar için tıklayınız.

Biraz daha dikkat lütfen!

Sen dünyayı seviyorsun. Fakat yanlış seviyorsun birazcık. Hani bebekleri severken yanaklarını sıkıp ağlatırlar ya, tıpkı onun gibi seviyorsun dünyayı. Birazcık dikkatli ol ki dünyamızın canı yanmasın. Her damla dünyamız için çok değerli. Dişlerini fırçalarken lütfen musluğu kapat!

Detaylar için tıklayınız.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yagmur-sayan

Sen hem doğayı hem kendini seviyorsun. Hayatının büyük bölümünde bilinçli, duyarlı olmuşsun. Sahip olduğun şeyleri boşa harcamak istemiyorsun asla. Yaşadığın dünya da buna dahil. Arada dikkatsizlikler olmuyor değil. Bazen kaynaklarımızın sınırlı olduğunu unutuyorsun. Olsun biz yeniden hatırlatalım: Her damla dünyamız için değerli. Dişlerini fırçalarken lütfen musluğu kapat! (kapatıyorum ama yani değişiyo)

seren-sonmez1

Sen dünyanın en bilinçli ve tutumlu insanısın Sen sahip olduklarının kıymetini en iyi bilenlerdensin. Yaşadığın dünya da buna dahil! Sen her şeyden önce düşünceli ve empati kapasitesi yüksek bir insansın. Bu yüzden dünyayı ve yaşamayı seviyor ve yaşamını güzelleştirmek adına sınırlı kaynaklarımızı fütursuzca tüketmiyorsun. Çünkü sen dünyamız için her damlanın değerli olduğunun farkındasın. Dişlerini fırçalarken lütfen musluğu kapat!

sertan.kacar

Sen dünyanın en bilinçli ve tutumlu insanısın

onur_143_

Sen dünyanın en bilinçli ve tutumlu insanısın! Doğrudur

leylalkbrva

Sen doğanın değil, doğa senin içinde! Sen hem doğayı hem kendini seviyorsun. Hayatının büyük bölümünde bilinçli, duyarlı olmuşsun. Sahip olduğun şeyleri boşa harcamak istemiyorsun asla. Yaşadığın dünya da buna dahil. Arada dikkatsizlikler olmuyor değil. Bazen kaynaklarımızın sınırlı olduğunu unutuyorsun. Olsun biz yeniden hatırlatalım: Her damla dünyamız için değerli. Dişlerini fırçalarken lütfen musluğu kapat! Aslinda cook ama cook israfciyimdir elimde para kalmaz hemen harcarim yanlis cikti maalesef

Görüş Bildir