Geleceğimiz İçin Suyu Korumalıyız! Ülkemizde Bulunan Filmlerden Fırlamışçasına Güzel 14 Irmak ve Şelale

0PAYLAŞIM

Ölmeden önce görülmesi gereken yerler listenize bu ırmak ve şelaleleri de eklemenizi öneririz!

1. Bulut Şelalesi

Mükemmel bir manzaraya sahip olan Bulut Şelalesi, Rize'ye yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri. Şelaleye ulaşmak biraz uğraşlı olsa da sonunda karşılaşılan manzara için değer.

2. Aras Nehri

Güzelliğiyle insanı rüyada gibi hissettiren Aras Nehri, Doğu Anadolu Bölgesi'nden, Erzurum'dan başlayarak Kura Nehri'yle birleşerek Hazar Denizi'ne dökülüyor.

3. Delikli Kaya Şelalesi

Artvin'deki Delikli Kaya Şelalesi, oldukça farklı bir görünüme sahip olmasıyla ünlü. Dökülen suyun zamanla kayayı oymasıyla böyle mükemmel bir manzara ortaya çıkmış. Görülmeye değer!

4. Fırtına Deresi

Yine Karadeniz, yine ağızları açık bırakan manzaralar... Fırtına Deresi yalnızca manzarasıyla büyülemiyor, aynı zamanda rafting imkanlarıyla da adrenalin dolu anlar yaşamayı garantiliyor!

5. Düden Şelalesi

Yolunuz Antalya'ya düşerse Düden Şelalesi'ni mutlaka görmenizi öneririz. Yukarı Düden Şelalesi'ne gittiğinizde sizi bir de mağara karşılıyor. Bu doğal güzelliklerin korunarak değerlerinin bilinmesi gerekiyor...

6. Köprüçay

Alanya'dan Antalya'ya kadar uzanan Köprüçay, insana huzur veren mavi tonlarını içinde barındırmasının yanı sıra birçok canlıya da ev sahipliği yapıyor.

7. Gelin Tülü Şelalesi

Rize'de yer alan Gelin Tülü Şelalesi, adını suyun aşağı doğru akarken oluşturduğu görüntüden alıyor. Manzaradan büyülenmemek elde değil! 👰

8. Azmak Nehri

Azmak Nehri'nin suyu deniz seviyesinden birkaç metre yüksek olmasına rağmen berraklığı ile ziyaret edenleri büyülüyor. Ayrıca Azmak Nehri'nin suyunun bir diğer özelliği de hava koşulları fark etmeksizin su sıcaklığının 8 dereceyi geçmemesi.

9. Manavgat Şelalesi

Antalya'da yer alan Manavgat Şelalesi, izlenilmeye doyulamayacak manzaralardan birini sunuyor. Şelaleyi yaklaşık 4 metre yükseklikteki falezden dökülen ırmak suları oluşturuyor.

10. Limonlu Çayı

Kaynağını Toroslardan alan Limonlu Çayı, Mersin'de yer alıyor. Çayda bıyıklı balık, çöpçü balığı, karabalık, siraz balığı ve dere kayası türlerinin yaşadığı biliniyor. 🐟

11. Sudüşen Şelalesi

Yalova'da yer alan Sudüşen Şelalesi ve çevresi doğa yürüyüşleri ile doğayla iç içe olma imkanı sunan bir yer.

12. Özlüce Deresi

Türkülere de konu olan Özlüce Deresi, diğer adıyla Gelevara Deresi, Giresun'un en güzel parçalarından biri. ♥️

13. Suuçtu Şelalesi

Bursa'daki Suuçtu Şelalesi, Karadere üzerinde yer alan fay hattının çökmesiyle oluşmuş. 38 m yükseklikten dökülen su, benzersiz bir manzara oluşturuyor.

14. Tortum Şelalesi

UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne aday gösterilen ve Türkiye'nin en büyük şelalesi olarak bilinen Tortum Şelalesi, gerçek anlamda benzersiz bir manzaraya sahip. 😍

Tüm bu güzellikler kaybolmasın, gelecek nesillere güvenle aktarılabilsin diye seni de sürdürülebilir yöntemlere sahip çıkmaya, doğamızı, dünyamızı ve ülkemizi korumaya davet ediyoruz.

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem İçin Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokhantalya

ANTALYA cennet gibi

slndrmz

Dünya'nın en yüksek irtifa akışına sahip 2.şelalesi, Türkiye'nin ise 1. olan ve aynı zamanda kesin korunacak hassas alan olan Aladağlar Milli Parkı içinde bulunan Kapuzbaşı şelalelerini bu listeye koymamanız büyük eksiklik.😒 Bu kadar bilgiyi gözünüzden kaçma ihtimaline karşın verdim. Saygılar.

litfenama

Kastamonu-Ilıca şelalesini unutmuşsunuz galiba.

firikufffa

Sinop erfelek şelaleleri üvey mi oç

Görüş Bildir