Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geçmişten Günümüze Cinsel İstismar Davalarında 10 Dehşet Verici İndirim Sebebi

122PAYLAŞIM

Yüzlerce emsalini gördüğümüz tecavüz indirimlerine tekrar bir göz atalım. Tekrar hayret edelim ve tekrar sinirlenelim. Sinirlenelim ki susmayalım.

1. 'Yarım kaldı' indirimi.

Tecavüz vakalarında bir sebepten tamamlanamazsa hakim ve savcılar 'yarım kaldı' indirimi uyguluyor. Mağdurların tüm hayatları boyunca hissedecekleri yarım kalmış adaletin hiçbir önemi olmuyor.

2. 'Saygın tutum' indirimi.

Tecavüz sanığı mahkemede sessiz ve saygılı davranırsa 'saygın tutum' indirimi alıyor. Hakimler sanıkların başkalarına yaptıklarıyla ilgilenmiyor. Önemli olan onlara karşı saygılı olunması.

3. 'Eski sevgili' indirimi.

Eski sevgiliniz olması onun üzerinde bazı haklarınız olduğu anlamına geliyor. Eski sevgilinizden sizi koruyacak bir ceza yok.

4. 'Ruh sağlığı bozulmadı' indirimi.

Özellikle küçük yaştaki ve zihinsel engelli mağdurlar söz konusu olduğunda tecavüzcülerin aldığı indirimlerin başında geliyor. Umarız yakında uyutulan ve bayıltılan kurbanlar için suçlulara 'uyuyordu' indirimi uygulanmaz.

5. 'Bakire değildi' indirimi.

Daha önce birileri ile beraber olmuş olmanız, size tecavüz eden suçluya indirim olarak dönüyor. Erkek her durumda sahip çıkılan oluyor.

6. 'Cilve yaptı' indirimi.

Birileri ile flörtleşip yolunuza gidemezsiniz. Flörtleşmişseniz başınıza gelecek birçok şeyi hak ediyorsunuz, demek istiyor adalet sistemi.

7. 'Babasını kamuoyunda mahcup etti' indirimi.

Babası tarafından tecavüze uğrayan kurban, bunu bir yayın organında söyledikten sonra babası tarafından öldürüldü. Sistem mağdur kadının yanında değil, yine suçlu erkeğin yanında yer aldı. Erkeği anlamak, ona sahip çıkmak, onu güçlü tutmak her şeyden önce geldi.

8. Mahkemeye giderken takım elbiseyle gidene 'iyi hal' indirimi.

Korkunç suçlarınız ne olursa olsun, hakime karşı saygılı ve özenliyseniz ne yaptığınızın pek bir önemi yok.

9. 'Erken boşalma' indirimi.

Tecavüz eylemi sırasında erken boşalıp eylemi sonlandıramayanlara indirim veriliyor. Yaşanılan travma, eylemin içeriği ve toplumsal yönü tamamen çöpe atılıyor.

10. 'Rızası vardı' indirimi.

14 yaşındaki kız ve erkek çocuklarına tecavüz eden sanıkların en çok kullandıkları cümle bu. Çünkü işe yarıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
incilay

bunlar bizim ülkemizde mi yaşanıyor hayır deyin lütfen

benzeynepim

yarım kalan işi o kararı verenler üstünde tamamlarlar umarım

veli-durak

Yani 'skerim böyle hakimi' derseniz ceza alıyorsunuz ama gerçekten işi fiile döküp 'hakimin de rızası vardı' derseniz cezadan ziyade hakimi nikahınıza bile alabiliyorsunuz..!!???

arsenic

Birinin ırzına geçtiğinizde bunlardan en az iki üç tanesini söylerseniz haftaya serbestsiniz gibi olmuş sanki

herif_hayvan

Bir de takım elbise giyip iyi hal indirimi alır, saygılı olursanız mahkeme borçlu çıkar.

merve-kurtagic

bir kez daha utandim. bir kez daha üzüldüm. bir kez daha adalete inanmadim bu liste uzaya kadar gider herhalde bu ülkede 🤦🏼‍♀️

Görüş Bildir