Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fotoğraflarda ve Aynada Farklı Kişiyi Görmenizin Bir de Bu Sebebi Var: Maruz Kalma Etkisi

2.3bPAYLAŞIM

Yemek takıntılarınızı azaltmanın, fobilerinizi yenebilmenizin ve fotoğraflarda neden garip çıktığınızı sorgulamanızın sebebi Mere Exposure Effect yani Maruz Kalma Etkisi olabilir.

Ekşi Sözlük yazarlarından takma kirpikli huni, bu etkiyi ve sonuçlarını şu entry'sinde mükemmel bir şekilde açıklamış. 

Not: Bu yazı, yazarının izniyle yayımlanmaktadır.

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/39219120

Bir uyarıcıya ne kadar "maruz bırakılırsanız" ona o kadar aşina olmaya başlarsınız.

Mere Exposure Effect, diğer bir deyişle Maruz Kalma Etkisi tam olarak bunu söyler.

İlk başta gözünüze çirkin gözüken birinin zamanla dış görünüşünün hoşunuza gitmesi

ya da fobi sahiplerinin korktukları nesneye maruz bırakılarak fobilerinin tedavi edilmesinin açıklaması da bu etkidir aslında.

Mesela zamanla tadını sevmediğimiz sebzeleri şimdilerde yiyebiliyor olmamız da bundan kaynaklıdır.

Hatta politikacılar da bu etkiyi kullanmaya çok meraklıdırlar. Orada burada şurada kendilerini gösterip adlarını telaffuz ettirmeye bayılırlar.

Şimdi sizinle bu etkinin ilginç bir sonucunu paylaşacağım:

Yapılan bir deneyde bir grup insana kendilerinin fotoğraf makinesiyle çekilmiş fotoğrafları gösterilir. Daha sonra da katılımcılara ayna görüntülerinin fotoğrafları verilir.

Deneyin sonunda çok çok büyük bir çoğunluk ayna görüntülerini, fotoğraf makinesiyle çekilmiş gerçek fotoğraflarına tercih etmiştir. Çünkü onlar kendilerini hayatları boyunca aynadan görmüşlerdir.

Ancak bu kişilerin yakınlarına aynı iki fotoğraf gösterildiğinde sonuçlar farklıdır.

Tahmin edeceğiniz üzere katılımcıların yakınları, fotoğraf makinesiyle çekilmiş gerçek görüntüleri daha tercih edilir bulmuşlardır. Ne de olsa onlar da hayatları boyunca bu insanlara aynadan değil de direkt olarak karşıdan bakmışlardır.

Yazar aynı zamanda bu açıklamalarının altında deneyin kaynağını da paylaşmakta. Detaylı incelemek isteyenler bir göz atabilir. :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

ay ben bişi anlamadım noluyoooooo

birinci-tekil-birey

İçerik dizi tadında olmuş... En heyecanlı yerde :)

sambrel-ruhi

aynadan baktım farklı fotodan baktım farklı söyleyin bana kim haklı adamın adı ne kim kardashian keslan sesini dedi adam geldi yemek yedi

m.-dursun

Adolf Hitler diyor ki: “Eğer bir yalanı yeterince uzun, yeterince gürültülü ve yeterince sık söylerseniz, insanlar inanır. İnsanları, bir yalana inandırmanın sırrı, yalanı sürekli tekrar etmektir. Sadece tekrar, tekrar ve tekrar söyleyin… İnsanın düşünememesi liderler için ne büyük şans.” günümüz siyasetide böyle değil mi zaten. yeterince tekrar ederek kendi uçağımızı yaptığımıza inanabiliriz.

ciftcizgi

Kaynak?

blackfrost

Tamam doğru yada değil söz sonuçta doğru değil mi?

gaye2

Aynadaki görüntümüz normal görüntümüzden iki kat daha iyidir diye de bişey vardı herhalde

gaye2

olabilir tabi, fakat sanırım aynada yüzümüzü daha simetrik görüyormuşuz normalde öyle değilmiş gibi bi yazıydı. Ama ikisi de muhtemel tabi ki.

Görüş Bildir