Feminizm Herkes İçindir! Feminist Olduklarını Gururla Açıklayan 15 Erkek Ünlü

3bPAYLAŞIM

Feminizm sadece kadınlar için değil, herkes içindir! Bazı ünlü erkekler de bunun farkındalar ve yüklenen tüm negatif anlamlara rağmen "feminist" kelimesinden korkmuyorlar. 

Eşitlik mücadelesinde kadınlara destek vererek, kendilerini de feminist olarak tanımlıyorlar. İşte o cesur erkekler!

1. Prensimiz Ryan Gosling sürekli feminizmin ne kadar önemli olduğuyla ilgili açıklamalar yapıyor!

İnternet üzerinde sıkça geyiği yapılmasına rağmen Ryan Gosling sadece lafta değil, gerçekte de feminist. Filmlerde güçlü kadın karakterleri "sıradışı" bulmadığını, zira gerçek hayatında tanıştığı pek çok kadının zaten güçlü karakterler olduğunu ve Hollywood'un cinsiyet rolleri dayatmasının kadınları yanlış yansıttığı kanaatinde.

2. Ben Stiller komedi sahnesinin dahi feminist bir görüşle değişmesi gerektiğini düşünen erkeklerden.

"Komedi sahnesinde de bir 'erkek tayfası' oluşumu mevcut. Kadınları görmek istediğimiz bir şekilde görüyoruz ve mizahın arkasına saklanarak onları topluma bu şekilde yansıtıyoruz. Elbette ki bu sadece mizahta kalmıyor, zihinlerin derinine kadar iniyor. Bunu kesinlikle değiştirmeliyiz."

3. Joseph Gordon Levitt feminist bir anne tarafından büyütülmüş, çekirdekten yetişme bir feminist erkek!

"Çocukken annem ve kardeşlerimle maçlara giderdik. Ponpon kızlar çıktığında, annem onları işaret edip "bak, erkekler 'kahraman, başarılı, ana karakter' rolünü üstlenirken,kadınlar sadece 'güzel' görünüp kenara çekiliyorlar' derdi. Benim ve abimin bu ayrımcılığın farkında olmamızı ve televizyonda, dergilerde gördüğümüz algı yönetiminden etkilenmemiş olmamızı isterdi. Bize böyle öğrettiği için minnettarım. Çünkü durup bir düşünmezsen, bir süre sonra dünyayı bu şekilde algılamaya başlarsın."

4. Will Smith kendisini tam anlamıyla bir "feminist baba" olarak tanımlıyor.

"Bir kız çocuğu babası olunca, ona bedeninin tüm kontrolünün onda olduğunu nasıl öğretirsiniz? Bedeni ve varlığı üzerindeki tek kontrolün kendisine ait olduğunu bilmeli ki, gelecekte dış dünyaya açıldığında kimsenin ona hükmetmesine izin vermemeli."

5. Ashton Kutcher feminist kampanyalarda yer almakla kalmıyor, aynı zamanda kadın haklarına yönelik görüşlerini röportajlarında da belirtiyor.

Daha önce kız ve oğlan çocuklarına verilen cinsel eğitimlerin dahi farklı olduğundan, kız çocuklarının kendi zevklerinden çok memnun etme ve hamile kalma yönünde bilgilendirilmesinin adaletsizliğinden bahsetmişti.

6. Daniel Radcliffe de feministleri mücadelelerinde yalnız bırakmayanlardan!

Özellikle arkadaşı Emma Watson'ın kendisine bu konuda çok şey öğrettiğini belirten Daniel, kendisini "feminist yandaş" olarak tanımlıyor.

7. Matt Damon, kız çocuk sahibi olunca feminist bilinç kazananlardan!

"Ölmeden önce görmek istediğim tek şey, kızımın güçlü ve bağımsız bir kadın olarak büyümüş olması!"

8. Alan Rickman feminizmin erkeklerin de yararına olduğunu ve feminizmden rahatsız olmanın absürt olduğunu belirtti.

Ölümünün ardından Emma Watson da yaptığı paylaşımlarla Alan Rickman'ın feminist anlamda da ne kadar kendini geliştirmiş bir insan olduğundan bahsetmişti. Rahat uyu Snape!

9. Tom Hardy, Mad Max: Fury Road filminin kadın karakter odağında olduğu için yapılan eleştirilere, filmlerin hikayelerinin erkek tekelinde olmayacağını hatırlatarak cevap verdi.

Hollywood'daki cinsiyet rollerinin ve ayrımcılığının yıkılması gerektiğini belirten Tom Hardy de kendisini feminist tanımlayanlardan.

10. Benedict Cumberbatch sadece feminist olduğunu dile getirmekle kalmıyor, feminist kampanyalara da katılıyor!

11. Tom Hiddleston, Emma Watson'ın başını çektiği He For She kampanyasının en tanındık yüzlerinden biri!

12. Heybetli Jason Momoa da kendisine "feminist" diyor.

"Bir erkek tarafından yetiştirilmedim. Bekar bir kadın tarafından doğuruldum, bekar bir kadın tarafından büyütüldüm ve bugünlere getirildim. Kadın-erkek eşitliğine inanmamam saçma olurdu, zira kadınlar dünyadaki en güçlü varlıklar."

13. Eddie Vedder konser sırasında tacize uğrayan bir kadın gördüğünde müziği kesip tacizciyi yaka paça dışarı attırdı.

Kendisini de "feminist" olarak tanımlamaktan gurur duyuyor ve sürekli kadın hakları üzerine konuşuyor.

14. Patrick Stewart ise feminizmin gerekliliğini çocukken acı tecrübelerle öğrenenlerden oldu.

"Babam öfkeli bir adamdı. Çocukken çok kez annemi dövdüğünü gördüm. O kadar üzülürdüm ki, becerebileceğimi bilsem babamı öldürürdüm. Fakat daha kötüsü, bu zulmün faturasını anneme kesenlerdi. Çoğu zaman ambulans çalışanlarının, doktorun, polisin; "Adamı baya kızdırmış olmalısın. Her hikayenin iki tarafı vardır biliyorsun. Kim bilir ne yaptın adama" gibi şeyler söylediklerini duydum. Gerçek şu ki; annem böyle bir şiddeti hak edecek hiçbir şey yapmadı! Onu asla kızdırmadı ve kızdırmış olsaydı bile cevabı asla şiddet olmamalıydı. Şiddet erkeğin bir seçimidir ve kendisinin sorumluluğudur.

Kadına şiddet öğrenilmiştir. Sessizlik ile beslenir. Bunu değiştirmeliyiz. Tüm erkekleri kadınlarla dayanışmaya davet ediyorum."

15. Hayao Miyazaki de bir feminist!

"Yarattığım kadın karakterler hep güçlü; çünkü kadınlar güçlüdür. Evet, karakterlerimin bazen bir arkadaşa, bazen bir yoldaşa ihtiyaçları olabilir fakat asla bir 'kurtarıcıya' ihtiyaçları yok. Kadınlar kendi işlerini kendileri halledebilirler!"

Bonus: Neşet Ertaş, gönüllerimizin feministi olarak içeriğimizde yerini alıyor!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
netflixandcherrycoke_

Alan Rickman sen mükemmel bir detaysın. Lumos/*

es-b.

Ben böyle erkekl seviyorum işte. Feminist kadın erkek düşmanı değildir, o gördükleriniz feminist değildir zaten, feminstin kavramını bilmeyen birini nasıl feminist görürsünüz anlamıyorum zaten.

asgarovaa

Bence Feminist olmak kadın ve ya erkek düşmanı olmak değildir.Feminist olmak kadın ve erkeği eşit görüp kadın haklarını desteklemekdir ve ya erkek haklarını(eğer öyle bişey varsa) burda bazı arkadaşlar gelmiş diyo ki işte biz feminist olmayınca kadın düşmanı mı oluyoz ve ya feminist olmayınca erkek düşmanı mi oluyoz?! İkiside olmuyosunuz.Bazı "aptal ve cahil" insanların düşünesi ise şu yönde erkek kadından üstündür ve ya kadın erkekten üstündür hiç kimse hiç kimseden üstün değildir!! Lütfen bu düşünceyi aklınızdan silin.Ha bide şöyle bişey var feminist olmak zorundadeğilsiniz sadece bu "aptal ve cahilce" düşünceyi kafanızdan silin lütfen!! (Sanırım bende feministimm)

caplino

Bütün erkekler feminist olmalıdır ama Türkiye'deki gibi olanından değil. Eşit olan tarzında ben feministim deyip bütün erkekler ölsün diyen tarzda değil yani.

malcolm_ali

yav he he, biz feminist olmayınca kadın düşmanımı oluyoruz ?

asgarovaa

Sen olayı çoh yanlış anlamışın kardeş:)

malcolm_ali

hımm

elif-erkan1

Biz de feminist olunca erkek düşmanı olmuyoruz.

Görüş Bildir