Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Felaketi Gözler Önüne Seren Görüntüler ile Düzce'de Sel ve Heyelan

 > 
79PAYLAŞIM

Düzce'de etkili olan sağanak yağış ardından meydana gelen sel ve heyelan hayatı felç etti. Cumayeri ve Akçakoca ilçesi ile Sakarya’nın Melen Çayı çevresindeki birçok köy selden etkilendi, 23 köy yolu kapandı. Tarım alanları, evler ve dükkanları su bastı. Can kaybı olmadığı açıklandı. 

Sel nedeniyle çok sayıda ev, dükkan ve tarım alanı sular altında kaldı.

Cumayeri'nde meydana gelen toprak kayması ve sel havadan görüntülendi 🎥

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, bölgede şu ana kadar mahsur kalan 56 kişinin kurtarıldığını açıkladı.

Anadolu Ajansı'na bölgede çalışmaların devam ettiğini aktaran Dağlı, şunları kaydetti:

"Rafting tesislerinde mahsur kalan 8 kişi sabah saatlerinde kurtarıldı. Tesislerde bulunan ve köylerine gitmek istediklerini söyleyen 3 kişiye de ulaşıldı. Dilaver köyden 21, Esmahanım köyünden 16, Uğurlu köyünden 8 kişi kurtarıldı.

Şu anda oraya çalışma için giden ekipler var. Onları kurtaracağız. Tek tük vatandaş bilgisi gelirse onları kurtaracağız. Uğurlu köyünde Akçakoca kaymakamı mahsur kaldı diye haberler var. Böyle bir durum yok. Kaymakam görevinin başında."

Vali Dağlı, bölgede yağışın aralıklarla devam ettiğini dile getirerek, "İnşallah kısa zamanda kapalı yolları açacağız. Kayıp ve can kaybı yok şu anda. Toplam 12 köy ağır etkilendi. Yol açma çalışmalarının ardından hasar tespiti çalışması yapılacak." diye konuştu.

Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz: "Kaymakam da Uğurlu Köyü'nde mahsur kaldı" demişti.

CNN Türk ekranlarında son durumu paylaşan Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz ise şöyle konuştu: 

"Kaymakam da Uğurlu Köyü'nde mahsur kaldı, makinalarla çalışmaya gitmişlerdi. Ağaçlarda mahsur kalan vatandaşları kepçelerle kurtarmaya çalışıyorlar.  Mahsur kalan vatandaşlarımızın tamamına ulaşılmış değil. Bize gelen can kaybı bilgisi yok. Köye giden köprülerden çökenler var. Sarıyayla Barajı'nda ana hat borusu patlamış durumda, müdahale edemiyoruz. Akçakoca'nın duurmu iyi değil. Sağanak hafifledi ama devam ediyor. İnşallah can kaybımız olmaz."

Yolların sular altında kalması ve yaşanan heyelanlar nedeniyle bölgeye ulaşmakta güçlük çekilirken, mahsur kalanların kurtarılması için 5 helikopter devreye girdi.

Düzce’de Dokuzdeğirmen, Yenitepe, Süngüt, Küplük, Açmabaşı, Harmankaya, Esmahanım köyleri ile karayolu ulaşımı kesildi.

Düzce Valiliği tarafından kurulan kriz merkezine onlarca ihbar geldi.

Sabah saatlerinde bir rafting tesisinde mahsur kalan 8 kişi kurtarıldı.

21 fındık işçisi helikopterle Düzce Stadyumu’na indirilerek ambulanslarla kontrol için hastanelere götürüldü.

Kapanan köy yollarının açılması için çalışmalar sürüyor.

Ajanslardan yansıyan görüntüler, sel felaketinin boyutunu gözler önüne serdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir