Evde Yapacağı Pastalarla Usta Pastacılara Taş Çıkarmak İsteyenler İçin Pratik İpuçları

6PAYLAŞIM

Pasta yapmak dünyanın en keyifli işlerinden biri olabilir. Fakat sonuç istenildiği gibi olmayınca biraz hayal kırıklığı yaratabiliyor. İşte pastaneden alınmış gibi pasta yapmanızı sağlayacak tüyolar…

Pastanın temeli pandispanyadan gelir

Pastayı hem fiziksel anlamda hem de lezzet anlamında ayakta tutan pandispanya olabilir. Güzel kabarmış, yağsız, hamurunun içi göz göz olmuş bir pandispanyadan daha iyisi olamaz. Pandispanyayı yaparken en önemli noktalardan biri yumurtanın sarısını ve beyazını ayrı ayrı çırpmak ve diğer malzemeler ile karıştırırken mikser yerine spatula kullanmak. Bu sayede pandispanyanız hem yumuşacık olacak hem de istediğiniz gibi kabaracak.

Malzemeler taze olmalı

Genelde un, nişasta, kabartma tozu gibi kuru malzemelerin raf ömrünün çok uzun olduğu düşünülür fakat onların da belirli bir kullanım süresi var. Pastalarınızın mükemmel olması için kullandığınız bütün ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edin!

Malzemeleriniz oda sıcaklığında olmalı

Malzemeleriniz oda sıcaklığında olursa daha homojen bir hamur elde edersiniz. Bu da pandispanyanızın havayı tutmasını ve kabarmasını sağlar.

Malzemelerinizin gramajına dikkat etmelisiniz

Pandispanya yapımında küçük farklar bile sonuçları değiştirebilir. Bu nedenle malzemelerinizi bardak, kaşık gibi ölçümlerle değil, gramlarına bakarak ayarlamalısınız. Unutmayın, bazen iki yumurta bile birbirine eşit olmayabilir!

Hamurunuza fıstık, fındık, meyve gibi malzemeleri eklemeden önce una bulayın

Fıstık, fındık meyve gibi malzemeleri hamura eklemeden önce un torbasında sallamak bu malzemelerin kekin dibine batmasını engeller. Böylece daha güzel bir pasta görüntüsü elde edersiniz.

Pandispanyayı düzgün kesmek önemli

Pandispanyayı kesmeden önce soğuması için biraz bekletin. Daha sonra streç film ile sarın ve vaktiniz varsa bir gün dolapta bekletin. Eğer yoksa 40 dakika buzlukta da bekletebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra pandispanya kekinizin daha kolay kesildiğini siz de fark edeceksiniz.

Süslemeden önce kırıntıları yok edin

Pastayı keserken ortaya çıkan kırıntıları süslemeden önce yok etmeniz gerekir. Aksi halde pastanelerdeki gibi pürüzsüz bir pasta görüntüsü elde edemezsiniz. Bu işlem için silikon bir pasta fırçası işinizi görür.

Detaylara önem verin

Bütün emeklerinizin boşa gitmesini istemiyorsanız pastayı süslerken dikkatli olmakta fayda var. Eğer süsleme aşamasında üst dilim bombeli ise büyük bir bıçakla hafifçe tıraşlayarak düzlemelisiniz. Meyve kullanmak istiyorsanız suyunun süzülmüş ve taze olduğundan emin olun. Kremayı pastanın etrafını homojen olarak kaplayacak şekilde yavaş yavaş eklemelisiniz. Süsleme yaparken günün anlam ve önemini göz önünde bulundurmayı da unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir