Ev Kazaları Canınızı Yakmasın! Bebeğinizi Korumak İçin Evde Almanız Gereken Önlemler

215PAYLAŞIM

Bebeğiniz hareketlenmeye başladığı andan itibaren içindeki merak duygusuyla her yeri karıştırmayı isteyecek. Onu olası ev kazalarından korumak için almanız gereken önlemleri sizler için derledik!

1. Elektrik prizlerini yapı marketlerden satın alacağınız özel koruyucularla kapatın.

2. Deterjan, çamaşır suyu, leke çıkarıcı gibi kimyasal madde içeren temizlik ürünlerini bebeğinizin erişemeyeceği yerlere kaldırın.

3. Yangın çıkmasını önlemek amacıyla kibrit, çakmak gibi alevli malzemeleri ortada bırakmayın.

4. Kullandığınız medikal ürünleri, ilaçları mutlaka kilitli dolaplarda saklayın.

5. Elektrik prizlerindeki gibi, pencere ve balkon kapılarına çocuk güvenlik kilidi takın.

6. Sandalye, tabure ya da sehpa gibi üzerine çıkabileceği mobilyaları fırın gibi sıcak ve cam kenarı gibi tehlike oluşturacak yerlerden uzak tutun.

7. Buzdolabı, fırın ve mutfak dolapları gibi tehlike oluşturması olası eşyalara çocuk kilidi takın.

8. Mama sandalyesindeyken mutlaka emniyet kemerini bağlayın.

9. Oyuncaklarının ağzına sığamayacak büyüklükte olmasına önem gösterin.

10. Uykusunda düşme riskini ortadan kaldırmak için yatak kenarlarına düşmeyi önleyici bariyerlerden koyun.

11. Banyo esnasında yalnız bırakmayın.

12. Stor perdelerinizin mekanizmalı iplerini bebeğinizin erişemeyeceği şekilde bağlayın.

13. Eviniz merdivenliyse mutlaka kilitli bir kapıyla merdivene erişimi engelleyin.

Bütün bu önlemleri aldıktan sonra bile ev kazalarıyla karşılaşabilirsiniz. Önceden alacağınız ilk yardım eğitimiyle erken müdahale şansınız olacaktır. Paniğe kapılmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ocreatus

Emekleyen çocuklara dikkat edin, ne bulurlarsa yerde ağızlarına sokuyorlar. Yerde hiçbirşey bırakmayın. Çocuğu emekliyip gidemeyeceği bir yere koyun, çitli oyun alani gibi. Arkadaşim pazardan gelip aldığı salatalığı kapı yanına sandalye üstüne bırakmış. Çocuk salonda emeklerken kaşla göz arası kapıya gidiyor. 1 2 mt var salon kapısıyla ana kapı arası. Gidip salatalığı uzanıp almış ısırmış, boğazına kaçmış. 5 10 saniyelik olay. Çocuk yerde mosmor bulduk nefes alamıyordu. Hemen boğazından şükür çıkardık ama bir on saniye daha farketmeseydik şu an gitmişti.

veli-durak

-Bi yerden düşüp veya başını bi yere vurduğu an kasılmaya başlar nefes alamaz halk arasına 'uğulma' denir. Yapacağımız en etkili yöntem ağzına hızlıca üfürmek veya poposunu sıkmak..

user.

Bir kaç yorumumda kızım olduğunu yazmıştım burada... 2 kere koltuktan düşerken havada yakaladım... Çünkü asla ve asla yüksek bir yerde yalnız bırakmıyorum... Yerde olsa bile bende yanında oturup onunla oynuyorum... Çünkü akşama kadar zaten annesi ilgileniyor... Akşam ben yorgun olsam bile artık annesi biraz dinlenebilsin diye ben ilgileniyorum.... Boğazında yemek kalması bizimde başımıza geldi ama çok şükür hemen çıkarabildi. 1 kere ateşi çıktı diş çıkardığı zamanlar onun dışında büyük bir olay yaşamadık Allah kimseye de yaşatmasın.

kdramadelisi

Ya anlayamıyorsunuz ki.Ramazanda iftarda yemek yiyoruz.Yeğenim annesinin yanında mama sandalyesindeydi.Biz görmeden ekmeği almış.Boğazında kaldı.Öyle korktum ki.Mosmor oldu.Allahtan abim parmağını sokup çıkarmıştı.O günden beri bir şey yerken yeğenimin yanında durmuyorum.

melungo

Gözümün önünde bebeğim üzerine 10 dk önce içindeki suyu kaynattığımız su ısıtıcısı mı devirdi.Ne kadar dikkat ederseniz edin, olacaksa önüne geçebilirsiniz. Tabi ki tedbir almak çok önemli.

Görüş Bildir