Görüş Bildir
Haberler
EFT Ücretleri Mercek Altında

EFT Ücretleri Mercek Altında

Onedio Medya
21.08.2015 - 11:20

BDDK Başkanı Akben, 'EFT ücretlerinden ne alınıyor, maliyeti ne, niye böyle alınıyor? Oralarla da ilgili birtakım çalışmalar içindeyiz' dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, AA Finans Masası'nda, bankaların hizmet gelirlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BDDK olarak yaklaşımlarının, hem tüketiciyi korumak hem de bankalara karşı anlamsız tartışmalar içinde bulunmamak olduğunu belirten Akben, ortaya çıkan her gelişmeyle ilgili çaba içinde olacaklarını ve tüketicilerin haklarını koruyacaklarını bildirdi. 

İnternet bankacılığının yaygınlaşmasıyla, tüketicilerden alınan hizmet gelirlerinin azalıp azalmayacağını da değerlendiren Akben, bankaların son yıllarda şubesiz bankacılığı daha fazla önemsediklerini söyledi. Mehmet Ali Akben, şubesiz bankacılığın yaygınlaşmasıyla maliyetlerin de düşeceğini belirterek, 'Bankaların en büyük maliyetleri teknoloji yatırımları, şube kiraları ve personel giderleri. Şubesiz bankacılık yaygınlaşıp, şube ve personel giderleri azaldığında bankaların bu ücretleri de daha düşük olacak' diye konuştu.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben

'EFT ücretleri gündemimizde' 

Bu konuda 'daha neler yapılabilir?' diye çalışmalara devam ettiklerini aktaran Akben, şunları kaydetti: 

'Bu konuda bir başıboşluğu önlemek açısından, herkesin kendi kafasına göre ücret alamayacağı, bizim de devamlı denetimimiz altında olan... Mesela şu anda EFT ücretleri gündemimizde. Türkiye Bankalar Birliği ile onu çalışıyoruz. EFT ücretlerinden ne alınıyor, maliyeti ne, niye böyle alınıyor? Oralarla da ilgili birtakım çalışmalar içindeyiz. Yani sorunlu gördüğümüz... Oradaki dosya masrafı üzerinde zaten belirli bir oran üzerinde anlaşılmıştı. Bunları yapmayan bankalarımız var mı? Zaten biz onları tespit ettiğimiz zaman cezalarını veriyoruz.'

Bu bağlamda, bu yılın ilk 6 ayında denetim faaliyetleri kapsamında birçok bankaya, tüketici şikayetlerinden, kurallara uymamaktan dolayı 3 milyar liranın üzerinde idari para cezası verdiklerini ifade eden Akben, 'Bu alan denetimsiz değil. Bankalar, aynı suçu bir daha işlediklerinde tavandan ceza yemeye başlıyorlar. Onun için onlar da bunu yapmamaya özen gösteriyorlar. Burada proaktif bir yapıdan bahsediyoruz. Her gün yeni bir ürün, yeni bir alan çıkıyor ama burada artık bir yola girildi' dedi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0