Durum Bildiğiniz Gibi Değil! PayPal Türkiye'de Neden Yasaklandı?

169PAYLAŞIM

PayPal bundan 2 yıl önce çeşitli sebeplerle Türkiye'den çekildi, kimisi bunu vizyon kantarında değerlendirdi, kimisi de PayPal yönetiminin yan çizmesini eleştirdi. Peki esasen ne oldu? Twitter'da şu zincirle başlayan tartışmaya gelen yanıtlardan yola çıktık, anlamaya giriştik.

PayPal Türkiye'den çekilme kararını böyle duyurmuştu 👇

Fakat o kadar çeşitli sektörde etkin biçimde kullanılıyordu ki tartışmalar bu kararların ardından bugün bile sürüyor.

PayPal'ın çekilme kararına ilişkin son tartışma yurt dışından müşterilerle çalışan tasarımcılar tarafından ortaya atıldı.

Türkiye'de üretim ve tasarım yapan kişiler PayPal'ın şu ya da bu sebeple çekilmesinin ardından yurt dışına özgün tasarım satışları neredeyse imkânsız hale geldi.

'Font' deyip geçmeyin, tasarımın ürünün önüne geçtiği bir dünyadaysanız, rekabette daha iyi görüneni üretebilmek de şart.

Twitter'da kullanıcıların tartıştığı tam da buydu.

Yurt dışında hizmet veren online öğrenme hizmetlerinde eğitim vermek isteyen bir tasarımcı, hizmet sağlayıcıları yaygın kullanıma sahip PayPal ile çalıştığı için bu sistemlere dahil olamıyor.

Aynı gerilim özgün tasarımlarda kullanılacak stok görsellerin yurt dışındaki müşterilere satılmasında da baş gösteriyor.

Ekosistemin çoğunluğunun yer aldığı mecralar PayPal kullandıkları için bu sisteme dahil olmak istersek bizde PayPal kullanmaya mecbur sayılıyoruz. Ayrıca bu tip mecralar bazı sektörleri ayakta tutacak meblağların sözünün edildiği ücretler sunduğu için vazgeçilmesi de pek mümkün görünmüyor.

Tüm bunlar doğruydu fakat tartışmayı farklı yöne çeken "PayPal'ın Türkiye'den gönderilmesi" kısmıydı.

PayPal'ın çekilme kararının göründüğü gibi Türkiye'nin sebepsizce işlemleri durdurmasıyla ilgili olmayabileceğinden bahsetti bir kullanıcı. Durum, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun PayPal'da gerçekleşen para akışını denetleyememesiyle ilgiliydi.

PayPal Türkiye'de bir mükellef olarak bulunmayı reddediyor.

Bu durumda da işlem Türkiye'de de gerçekleşiyor olsa, PayPal'da oluşan para akışı Lüksemburg üzerinde hareket halinde. Denetlenemeyen yüklü bir para akışının kontrolü sağlanmak istendiğinde de anlaşmazlık kaçınılmaz.

Bu denetlenemeyen parayla gelen güvenlik açığı da para aklamanın önünü açıyor.

BDDK'nın talebi bu akışı legalize etme yönündeyken PayPal yanaşmayınca Türkiye'den çekildi. Öyle ki Türkiye'de hizmet veren bir iş yerinin ülke dahilinde lisansı olmayan bir ödeme kuruluşuyla çalışması da uzun vadede pek de mümkün olmayacaktı.

PayPal'ın ödeme yöntemi olarak kullanılamıyor olmasının yanında BDDK Türkiye'deki kullanıcıların yurt dışı ödemelerine dair bir yaptırımda bulunmadı. Burada karar PayPal tarafından verildi.

Türkiye'de kullanıcı verilerini saklaması ve işlemleri Türkiye kaynaklı sistemlere entegre olmaması sebebiyle bu tip bir düzenleme talep edilmesi bize özel bir durum değil. Avrupa genelinde benzeri düzenlemeler benzer işlem akışları üzerinde talep edilmeye başlandı.

Hem kullanıcılar arasında bir mağduriyet hem de düzenlemelerin getirdiği bir sıkışma hali, peki ne olacak?

2 yılın ardından sizce PayPal Türkiye'ye düzenlemeleri gerçekleştirerek yeniden giriş yapar mı?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
furkan-aglar

PayPal'ın geri dönmesini gerçekten istiyorsanız, imza kampanyamıza destek verebilirsiniz.

dxdiag

Editör ne kara para aklaması??! PayPal'ın Türkiye'den gitme sebebi komisyon istenmesi.. PayPal'da "Lan zaten ben %2.5 kesiyorum. İşlem başına sana neden %20 vereyim?" deyip ülkeyi terketti. PayPal, Booking gibi şirketlere senin asıl teşekkür etmen, üstüne para vermen gerek! Sana müşteri getiren adama para verirsin dimi?! Aç köpek, ekonomi, memleket düşmanı AKP'liler para istiyor! Yaklaşık 2.5 milyon insan kepenk kapattı. Yıllık 1 milyar dolara yakın ticaret hacmi döviz girişi varken ülkeye buhar olup uçtu. Ben mesela aylık 5 bin dolar net satışım vardı. Video edit, animasyon..Sırf Amerikada 22 tane müşterimi kaybettim. Video başına ortalama 50 dolar ama devlet o 50 dolara göz dikti. Haa planlarım vardı işimi daha da büyütmek. Bütün dünya bunu yapıyor ama biz yapamıyoruz. Kendi içimize sıkışıp kaldık. Herşeyin içine sıçtılar. İstiyorlar ki bu millet koşmasın. Globalleşmesin aç kalsın. Ekonomi düşmanı bunlar. Sonra niye bizden WhatsApp çıkmıyor çıkmaz tabi amk.

tc-serdar-aytunc

TC'nin yaptığı ağır kekoluk örneğidir. TC resmen kendi ayağına sıkmaktadır. Şu an dolar 7 tl yarın 10 tl ise bunda Paypal gibi uluslararası alanda önemi olan bir sıcak para giriş çıkış aracının eksikliğinin de payı vardır.Ki bununla bir çok küçük büyük yerli işletme işlerini döndürmekteydi. Diyeceksiniz ki bddk denetleyemiyor bunu, kara para! Eh kardeşim bütün dünyada bu ödeme aracı var, tek akıllı sen misin? İşine gelince İran'dan kara parayı aklamayı düşünüyorsun. Velhasılkelam, ciddi şekilde bunda etkisi olan beceriksiz iletişim kabiliyetinden yoksun yöneticiler işlerinden alınmalı ve Paypal ile tekrar masaya oturulmalıdır.

omer-arslan26

BELLİ MİKTAR ÇIKIŞ İZNİ VERİLEBİLİR PAYPAL KALABİLİRDİ TR PAYPAL SAYESİNDE ÇOK GÜZEL PARALAR KAZABİLİRDİ

ulkenin-haline-aciyan-birisi

editör harbi mal aq vergi kaçırmak falan demiş alpsdosadjasd

Görüş Bildir