Durum Bildiğiniz Gibi Değil! PayPal Türkiye'de Neden Yasaklandı?

-

PayPal bundan 2 yıl önce çeşitli sebeplerle Türkiye'den çekildi, kimisi bunu vizyon kantarında değerlendirdi, kimisi de PayPal yönetiminin yan çizmesini eleştirdi. Peki esasen ne oldu? Twitter'da şu zincirle başlayan tartışmaya gelen yanıtlardan yola çıktık, anlamaya giriştik.

PayPal Türkiye'den çekilme kararını böyle duyurmuştu 👇

Fakat o kadar çeşitli sektörde etkin biçimde kullanılıyordu ki tartışmalar bu kararların ardından bugün bile sürüyor.

PayPal'ın çekilme kararına ilişkin son tartışma yurt dışından müşterilerle çalışan tasarımcılar tarafından ortaya atıldı.

Türkiye'de üretim ve tasarım yapan kişiler PayPal'ın şu ya da bu sebeple çekilmesinin ardından yurt dışına özgün tasarım satışları neredeyse imkânsız hale geldi.

'Font' deyip geçmeyin, tasarımın ürünün önüne geçtiği bir dünyadaysanız, rekabette daha iyi görüneni üretebilmek de şart.

Twitter'da kullanıcıların tartıştığı tam da buydu.

Yurt dışında hizmet veren online öğrenme hizmetlerinde eğitim vermek isteyen bir tasarımcı, hizmet sağlayıcıları yaygın kullanıma sahip PayPal ile çalıştığı için bu sistemlere dahil olamıyor.

Aynı gerilim özgün tasarımlarda kullanılacak stok görsellerin yurt dışındaki müşterilere satılmasında da baş gösteriyor.

Ekosistemin çoğunluğunun yer aldığı mecralar PayPal kullandıkları için bu sisteme dahil olmak istersek bizde PayPal kullanmaya mecbur sayılıyoruz. Ayrıca bu tip mecralar bazı sektörleri ayakta tutacak meblağların sözünün edildiği ücretler sunduğu için vazgeçilmesi de pek mümkün görünmüyor.

Tüm bunlar doğruydu fakat tartışmayı farklı yöne çeken "PayPal'ın Türkiye'den gönderilmesi" kısmıydı.

PayPal'ın çekilme kararının göründüğü gibi Türkiye'nin sebepsizce işlemleri durdurmasıyla ilgili olmayabileceğinden bahsetti bir kullanıcı. Durum, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun PayPal'da gerçekleşen para akışını denetleyememesiyle ilgiliydi.

PayPal Türkiye'de bir mükellef olarak bulunmayı reddediyor.

Bu durumda da işlem Türkiye'de de gerçekleşiyor olsa, PayPal'da oluşan para akışı Lüksemburg üzerinde hareket halinde. Denetlenemeyen yüklü bir para akışının kontrolü sağlanmak istendiğinde de anlaşmazlık kaçınılmaz.

Bu denetlenemeyen parayla gelen güvenlik açığı da para aklamanın önünü açıyor.

BDDK'nın talebi bu akışı legalize etme yönündeyken PayPal yanaşmayınca Türkiye'den çekildi. Öyle ki Türkiye'de hizmet veren bir iş yerinin ülke dahilinde lisansı olmayan bir ödeme kuruluşuyla çalışması da uzun vadede pek de mümkün olmayacaktı.

PayPal'ın ödeme yöntemi olarak kullanılamıyor olmasının yanında BDDK Türkiye'deki kullanıcıların yurt dışı ödemelerine dair bir yaptırımda bulunmadı. Burada karar PayPal tarafından verildi.

Türkiye'de kullanıcı verilerini saklaması ve işlemleri Türkiye kaynaklı sistemlere entegre olmaması sebebiyle bu tip bir düzenleme talep edilmesi bize özel bir durum değil. Avrupa genelinde benzeri düzenlemeler benzer işlem akışları üzerinde talep edilmeye başlandı.

Hem kullanıcılar arasında bir mağduriyet hem de düzenlemelerin getirdiği bir sıkışma hali, peki ne olacak?

2 yılın ardından sizce PayPal Türkiye'ye düzenlemeleri gerçekleştirerek yeniden giriş yapar mı?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vag

Editör hakaret etmek istemiyorum ama azıcık aklını kullan, bu devlet gerizekalı mı? Bankadan para akışı oluyor. Kripto para değil bir şey değil. Nasıl denetleyemiyor? Bas bayağı sıçtıklarını sıvamak için yasakladılar. Yurt dışına ödemelerin çoğu paypal üzerinden yapılıyordu. Bunlar da paypalı yasaklarsak yurt dışına dolar akışını azaltırız diye düşündüler. Çünkü sen banka hesabında TL bile tutsan yurt dışından alırken dolara çevrilip gönderiliyor.

haciemice

Küffar bunlar! Elbette hesaplari inceletmez ve vergi vermeden kacar.

tamer-aydogdu

Tabi canim. Zaten Turkler duzenli vergi odemeleriyle, Amerikalilar vergi kacirmalariyla dunyaya un salmistir.

aksozlem4d

Alternatiflerini kullanıyoruz artık.

savassavas

Merhabalar hocam , alternatif olarak hangisini kullanmaktasınız yardımcı olur musunuz ?

aksozlem4d

=) Payoneer kullanıyorum şimdilik. Hesap açtıktan sonra yönlendirmeleri izleyerek Banka hesabınızı bağlayabilirsiniz.

heineken

Yapsa da kripto paralar yaygınlaştığı için çok da cazip, vazgeçilmez olmayacaktır.

Başlıklar

Twitter
Görüş Bildir