Dünyanın Geri Kalanından Farklı Olarak 3019 Yılında Yaşayan Japonya ile İlgili İç Çektirecek 22 Özellik

-

Bazı ülkeler izole olup kendi kurallarını ve değerlerini geliştirirler. Bu günlük rutinler onlar için oldukça doğalken dünyanın geri kalanına çok garip geliyor. Bu ülkelerden bir tanesi de Japonya. Japonlar, yeni ve modern teknolojiler ile günlük hayatlarını olabildiğince kolaylaştırıyorlar. 

Biz de sizler için herkesin yaşamak için can attığı Japonya'dan birbirinden farklı gelenekleri ve özellikleri bir araya getirdik. Buyurun birlikte bakalım...

22. Kutu içeceklerin üzerindeki görme engelli alfabesi ile yazılan yazı:

Japonya'da kutu içeceklerin üzerinde görme engelliler için içeceğin son kullanma tarihini gösteren bir yazı var. Bu da onların dünyadaki diğer ülkelerin aksine herkese önem verdiğini gösteriyor.

21. Sandalye bacakları için örgü çoraplar:

Örgü çoraplar, zeminin çizilmesini ve diğer insanları rahatsız edecek olan sesler çıkmasını engelliyor. Birçok evde zemin ahşap ve insanlar genelde iyi bakmak için ellerinden geleni yapıyor.

20. Japonlar, gerçek bir sütü paketteki ufacık bir detayla ayırt edebiliyor.

Bu paketler aslında özellikle çocuklar, görme engelli insanlar ve okuma yazma bilmeyenler için üretildi. Paketin köşesindeki küçük bir fark ile gerçek sütü, süt ürünlerinden ayırt edebiliyorlar.

19. Taksilerin arka kapısı otomatik olarak açılıyor...

Bu teknolojiyi, 1964 yılındaki yaz Olimpiyat oyunlarından hemen önce geliştirdiler. Hükumet misafirperverliğini göstermek istedi. Bu sayede, eğer ağır çantalarınız varsa ne sürücü ne de siz kapıyı açmak için uğraşmıyorsunuz.

18. Ateş, ya da sıcak yaz günleri için soğutucu bantlar ve ısınmak için ısıtıcı bantlar:

Ateş düşürmek için medikal ilaçlar almak yerine, Japonlar soğutucu ve tamamen zararsız olan pedleri kullanıyorlar. Bant tene yapıştırıldığı an hemen soğutmaya başlıyor. Ve etkisi neredeyse 8 saat sürüyor. Yaz günlerinde, insanlar soğutucu bantları genelde alınlarına uyguluyor çünkü güneş çok rahatsız edici oluyor. 

Kış mevsiminde ise ısıtıcı bantları kullanıyorlar. Paketi açtıktan sonra pedi kıyafetinize sıkıştırıyorsunuz ve ısınıyorsunuz.

17. Eğer Japonya'da yaşıyorsanız bir Christmas ağacı iki saniyede kurulabilir.

Eğer siz de gerçek ağaç kullanmaktan ya da sahte ağaçları süslerken saatlerinizi harcamaktan nefret ediyorsanız, bu ağaç kolay bir şekilde kurulup, saklanabiliyor.

16. Geceyi dışarıda geçirmeniz gerekiyorsa sizin için düşünülmüş tek kullanımlık iç çamaşırları ve koku gideren ıslak mendiller:

Eğer gece dışarıda kalmak istiyorsanız yanınızda öyle fazla fazla çamaşır taşımanız gerekmiyor. Önce koku giderici ıslak mendil ile gerekli bölgelerinizi temizliyorsunuz sonra tek kullanımlık iç çamaşırınızı kullanıyorsunuz.

15. Devasa noodle:

Japonlar noodle yemeye bayılıyorlar, bu hem onlar için daha fazla miktarda hem de besin değerleri daha yüksek.

14. Bir araba alabilmek için polislere düzgün park yetenekleriniz olduğunu kanıtlamak zorundasınız.

Bu kural, yollarda gördüğünüz arabaların sayısını oldukça düşürmüş. Japonya'da toplu taşıma oldukça gelişmiş olduğu için insanlar özel araçlarını kullanmıyorlar.

13. Yaşlanma karşıtı etkisi olan sakızlar:

Bu sakızın üreticisi, içerisinde büyük miktarda kolajen ve hiyalüronik asit olduğunu, bunların da ciltte gözle görülür bir etkisinin olduğunu iddia ediyor.

12. Eğer hava güzelse, evdeki nemi önlemek amacı ile şiltelerini dışarı asıyorlar.

Bu özellikleri ile biraz benziyoruz bence.

11. Kış gelmeden, yaşlı ağaçların dallarını bağlıyorlar. Amacı ise yoğun kar yağışından korumak.

10. Oda spreyi yerine keçeden yapılmış toplar:

Bu toplar bir çubuk ile deliniyor ve içerisi doğal çiçek özü yağları ile dolduruluyor. Cam borunun içerisine ne kadar fazla koyarsanız, o kadar keskin bir koku yayılıyor. Aynı zamanda yanınızda da taşıyabiliyorsunuz. Her top saf yünden elle yapılarak elde ediliyor.

9. Toplu taşıma araçları korunaklı duraklarda duruyor.

Bu camlar, insanları arabaların tozundan koruyor ve gürültüyü azaltıyor. Camdan ekranda hem yolu hem de otobüs saatlerini görebiliyorsunuz.

8. Sonbaharda, Japonlar kızarmış akçaağaç yaprağı yiyorlar. İlkbaharda ise şekerlendirilmiş kiraz çiçeği ve bütün yıl boyunca lotus yiyorlar.

Japonya'da mevsimler sürekli olarak değişiyor ve her biri bir inanç ya da gelenekle bağlantılı olarak düşünülüyor. Belirli zaman dilimlerinde insanlar birbirlerine ayçiçekleri veriyorlar. Ve bu birbirinden farklı hediyelerin birçoğu yeniyor.

Bu gördüğünüz de lotus kökü ve pişirilmiş hali:

Kaynatabilirsiniz, kızartabilirsiniz hatta çiğ bile yiyebilirsiniz.

7. Otel odalarındaki otomatlar:

Müşterilerin odalarında resepsiyona ücret ödemeden istediklere her şeye ulaşmaları için otomatlar bulunuyor.

6. Ev temizliği için üretilmiş devasa diş fırçası:

Hiçbir güç uygulamanıza gerek olmadan bu diş farçası temizleyici bütün kalıntıları ve tozları topluyor.

5. 24'den fazla saat olabilir...

Bu gördüğünüz program çalışma saatlerini gösteriyor.

4. Islak şemsiyenizi kullandıktan hemen sonra kapatmanız gerekirse diye her şey düşünülmüş:

Japonlar geçmişte bu durum için plastik çantalar kullanıyorlardı ama bugün tekrar kullanabilecekleri ve şemsiyelerini dakikalar içerisinde kurutabilecekleri bir şeyi tercih ediyorlar.

3. Tuvalette zaman geçirmeyi sevenler için ücretsiz tuvalet kağıdı:

Eğer kağıt atıkları teslimi programına katılırsanız, size her ay bedava tuvalet kağıdı veriyorlar. Bazı şirketler, hem geri dönüşüme önem veriyor hem de İngilizce öğrenimi için bu tuvalet kağıtlarının üzerine İngilizce hayat kurtarıcı bilgiler yazıyorlar.

2. Omuz askılı ceketler:

Hepimiz kış günlerinde alışveriş yaparken ceketimizi çıkartmak istiyoruz ama elimizde de taşımak istemiyoruz. Dahi Japonlar bunun için de tabii ki bir çözüm üretmiş. Omuz askıları sayesinde siz çıkarttığınız zaman da sırtınızda taşıyabiliyorsunuz.

1. Bebekler için şişirilebilir yastıklar ve banyo küvetleri:

Biliyoruz, bütün özellikler hayran bırakıcı. Ama en beğendiğiniz hangisi oldu?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
speedkills

omuz askılı ceketler çok güzel :D

Gizli Kullanıcı

mükemmel yaaa..adamlar bu dünyada cenneti yaşıyo.en begendigim #7 sanırım..

adekaj

Ya da neden japonya degil

adekaj

Allahim O kadar ulke varken neden turkiye

ibrahimkoparan

iyi tarafından bak dünyanın en pahalı taze soğanı bizde :D

umit.fatih.cebeci

Japonyay yı örnek alarak gelişebiliriz çok mu zor bee...

Görüş Bildir