Dünyanın En Kanlı Terör Saldırılarından Biri: Somali'de Can Kaybı 300'ü Aştı

 > 
550PAYLAŞIM

Geçtiğimiz Cumartesi günü Mogadişu'da düzenlenen bombalı saldırıda can kaybı 300'ü aştı ve yüzlerce yaralı var. Saldırıyı terör örgütü El Şebab'ın yaptığı iddia ediliyor. Bir kamyonun içine doldurulan yüzlerce kilo askeri ve ev yapımı patlayıcının infilak ettirildiği saldırı, yol açtığı can kaybı yüzünden 'dünyanın en kanlı terör saldırılarından' biri oldu. Dünya basını ise her zamanki gibi olaya gerektiği ölçüde yer vermedi.

Pazartesi sabahı, Somali Kamu Bilgi ve Basın Bakanı yaptığı açıklamada 276 kişinin hayatını kaybettiğini ve 300'den fazla yaralı olduğunu ifade etmişti.

Ölü sayısı 300'ü aştı...

Bu yılın başlarında hem Trump hükümeti hem de yeni cumhurbaşkanının örgüte yönelik askeri müdahaleleri arttıracağını açıklamasının üzerine El Şebab saldırılarını arttıracağını açıklamıştı. 

Şehrin merkezinde yüzlerce metre çaplık bir alanda etkisini gösteren patlama sonucu enkazın altından ağır yaralı ve hayatını kaybetmiş vatandaşlar çıkarılmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Somali özel temslcisi Michael Keating "bu iğrenç saldırıyı" kınadığını açıkladı.

Somali ABD Başkonsolosluğu ise "Böyle alçak saldırılar, ABD'nin Somali ve Afrika Birliği'ne terör ile yapılan mücadelede verdiği desteğin daha da artmasına sebep oluyor" ifadesini kullandı.

Saldırının bu kadar etkili olmasının sebebi ise patlayıcı maddelerin miktarı ve şehrin en kalabalık yerinde düzenlenmiş olması.

The Guardian'ın haberine göre bu saldırının aslında Somali Dışişleri Bakanlığı'nı hedef aldığı iddialar arasında yer alıyor. 

Devletle ilişiği olan kaynaklara göre patlayıcı yüklü kamyon, bir benzin tankerine yakın olacak şekilde park edildi ve patlama esnasında bu tanker büyük bir alev topuna dönüştü.

Görgü tanıkları, korku ve şaşkınlık içinde enkazda yakınlarını arayan insanlar olduğunu anlattı.

Patlamada eşini kaybeden, 4 çocuk sahibi anne Zainab Sharif, "Söyleyecek hiçbir şey yok, her şeyimizi kaybettik" diyor.

36 yaşındaki Muna Haj'ın ise oğlu patlamada hayatını kaybetti. Yaşadıklarını şöyle anlatıyor; 

"Bugün, ben canım oğlumu kaybettim. Baskıcılar onun canını aldı. Allah yakınlarını kaybeden bütün herkese sabır versin. Dua ediyorum ki, Allah bu canilere hakettiklerini versin."

Türkiye'den yardım için giden hava ambulansı pazartesi sabahı itibariyle ağır yaralıları taşımak için Mogadişu havalimanına iniş yaptı.

Geçtiğimiz Şubat ayında göreve başlayan ve El Şebab'ın kökünü kurutmaya söz veren Cumhurbaşkanı Mohamed Abdullahi Mohamed , ülkede 3 günlük yas ilan etti.

El Kaide ile yakından bağı olan El Şebab'ın henüz saldırıyla ilgili herhangi bir açıklaması yok. Ülke genelinde öfke, tedirginlik ve yas devam ediyor.

Batı medyasının Mogadişu patlamasına hemen hemen hiç yer vermemesi ise sosyal medyada büyük tepkilere yol açtı.

"Bu büyüklükteki bir saldırının Avrupa Birliği'nde ya da Amerika'da olduğunu düşünün? Bütün dünya yas tutuyor olurdu. "Ben Mogadişuyum" profil fotoğrafları nerede?"

"Uluslararası çapta bir protesto, yürüyüş, anma töreni yok, Ben Mogadişuyum ya da SiyahiYaşamlarÖnemlidir gibi şeyler de yok? Keşke buna şaşırabilsem."

"Mogadişu bombalı saldırısından öğrendiğim şu; batı medyası ırkçı ve batı toplumlarına gösterilen empati seçici."

"Ana akım medyanın 230'dan fazla sivilin öldüğü Somali bombalı saldırısına yeteri kadar yer vermemesi beni hayal kırıklığına uğrattı."

"Merhaba Dünya. 300 kişi öldü, ölü sayısı artıyor? Nerede sizin 'Ben Mogadişuyum'unuz? Siz hariç Türkiye (Teşekkür ederiz)

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir