İşte Dünyanın En İyi Tasarımlı Parası

 > 
102PAYLAŞIM

International Bank Note Society (Uluslararası Banknot Derneği) tarafından her yıl düzenlenen Bank Note of the Year Award (Yılın Banknotu Ödülü) sonucunda 2015'in en iyi tasarımlı banknotu, 5 Yeni Zelanda Doları oldu.

International Bank Note Society'nin ( Uluslararası Banknot Derneği) her yıl düzenlediği 'Yılın Banknotu Ödülü' sonucunda 2015 yılının en iyi banknotu açıklandı. 2015'in en iyi banknotu ödülünü 5 Yeni Zelanda Doları kazandı.Toplam 20 banknotun yer aldığı yarışmada, 20 Kronu ikinci olurken 100 Ruble de üçüncü oldu.

Piyasada Çokça İşlem Gören 12 Ülke Banknotunda Yer Alan 45 İsmi Tanıyalım! - onedio.com
Piyasada Çokça İşlem Gören 12 Ülke Banknotunda Yer Alan 45 İsmi Tanıyalım! - onedio.com

Üçüncülük ödülünü kazanan 100 Rus Rublesi

İkincilik ödülünü kazanan 20 İsveç Kronu

Banknot tasarımları bir toplumun kültürel ve yerel değerlerini temsil eden yegane değer olduğu için uluslararası düzeyde bir önem de taşıyor. Buna ek olarak yerel değerlerin unutulmaması ve gelecek nesilerde bir yer edinmesi için de banknot tasarımlarında yer alan öğeler büyün önem arz ediyor.

Ödülü kazanan 5 Yeni Zelanda Doları'nın ön ve arka yüzü

Turuncu rengin baskın olduğu 5 Yeni Zelanda Dolarının bir yüzünde Everest'in zirvesine tırmanan ilk insan unvanına sahip dağcı ve kaşif Sir Edmund Hillary, diğer yüzünde ise Hoiho olarak bilinen 'Sarı Gözlü Penguen' yer alıyor. Antarktika çevresinde yaşayan Hoiho, Yeni Zelanda'nın adaları arasında yer alan Campbell Adasında yaşıyor ve bölgenin habitatı içinde yer alıyor.

bigumigu

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir