Dünyadaki En Büyük İhracat Kalemlerini Tek Görselde Bize Anlatan Müthiş Harita

-

Bank of America Merrill Lynch tarafından hazırlanıp Dünya Ekonomi Forumu'nca haberleştirilen bu şahane harita, bizlere tüm dünyadaki en temel ihracat kalemlerinin dağılımı hakkında harika bir rehber teşkil ediyor.

"Küresel güç" kavramıyla ilgili algılarımız bakımından da önemli olan bu harita ayrıca, düşmekte olan petrol fiyatlarının dünyanın geneline nasıl bir etki yapabileceğini de az çok tahmin edilebilir kılıyor.

Dünya ne ihraç ediyor?

Renklere göre gruplanmış ana ihracat kalemlerini, bu harita üzerinden bir bakışta algılayabilmek mümkün. 

Sizler için haritayı 4 büyük bölgeye ayırdık ve daha detaylı inceledik:

1. Kuzey Amerika

Haritada Danimarka'nın deniz ürünleri, Kanada'nın makina ve ekipman, Meksika'nın giyim ve ayakkabıda öne çıktığı görülmekte. 

ABD için "sermaye malları" olarak genellenen kalemleri biraz açtığımızda ise, motorlu taşıtlar, uçak, transistör, bilgisayar ve telekomünikasyon ön plana çıkıyor.

2. Güney Amerika

Güney Amerika'nın doğu kıyı şeridindeki bakır ağırlıklı ihracatın yanında, özellikle kuzeyindeki Venezuella, Kolombiya ve Ekvador ile orta alandaki Bolivya'da petrol ürünleri ağırlıkta. Brezilya'da taşımacılık öne çıkarken, güneyde Arjantin civarında ise en önemli ihracat kalemi soya fasulyesi.

3. Afrika

Afrika'ya şöyle bir bakmak bile, altın ve pırlanta başta olmak üzere değerli taş ve metaller konusunda Afrika'nın dünya ihracatındaki önemli konumunu anlamaya yetiyor. Bunun yanında, yine akaryakıt, madenler ve gıda / içecek kalemlerinde de iyi bir potansiyel barındırdığını söylemek mümkün.

4. Avrupa ve Asya

Avrupa kıtasına baktığımızda, en temel ana ihracat kaleminin makina, ekipman, taşımacılık ve genel olarak mühendislik hizmetleri olduğunu görebiliyoruz. Biraz daha detay verecek olursak, 

  • Almanya, Fransa ve komşu ülkelerinde motorlu taşıtlar ve makina,

  • Avrupa'nın daha güneyinde metal ürünleri ve özellikle İtalya'da mühendislik,

  • Kuzeye doğru bilimsel ekipman, laboratuvar kimyasalları ve elektronik, 

  • Ve yer yer deniz ürünleri ana kalemler olarak ortaya çıkmış.

Asya'ya baktığımızda ise, kuşkusuz petrol ve doğalgaz, kıymetli taşlar ve elektronik ihracatının yoğunluğu kendini hemen belli ediyor.

Türkiye ise en çok, tekstil ve hazır giyim alanındaki ihracatıyla öne çıkıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ventolin

Bütün dünya kurtuluşu bilimde buluyor, biz ise süratle tersine gidiyoruz. Adamlar bir tane cep telefonundan 1000 dolar kazansa, bizim bu paraya ulaşmak için ne kadar havlu satmamız gerekiyor siz düşünün.Bu sadece cep telefonu için örnek adamlar neler üretip satıyor.

lhayrettin

2.Abdulhamitin yaklaşık 106 yıl önce hazırlamış olduğu petrol haritasını da incelemenizde fayda var.

fbo

Greenland'a Danimarka demek biraz haksızlık olmuş. Adamların kendi başbakanı bile var.

bitengri7

Osmanlının kaybettiği tüm topraklar petrol zengini amk. Düşünsene o kadar petrol zengini ülke tek çatı altında. Sonra soruyorsunuz niye çoğu ülke düşman bize diye. O kadar ekonomi ne demek amk sen bilir misin. Adamlar hala şokunda olmalı :d Bak o kadar petrol zengini ülkeyi bırak, 4-5 petrol kuyusu almak için 50 tane terör örgütü yaratıyo adamlar şuanda. Oyunda hile açıp gücünü 99999999999 yapmak gibi olurdu şu devirde. Kaybettik işte... Neyse ki içimizden Atatürk gibi bir deha çıkarttık ve o karmaşadan yaşayabileceğimiz güzel bir ülke kurabildik.

madman1988

Prison Break'de bir replik vardı. "Bu dünya el altından yürütülen pis işlerle dönüyor" diye. Perdeyi indirince; Uyuşturucu, kadın, göçmen, nükleer, biyolojik, bakteriyolojik, kimyasal silah vb..

Görüş Bildir