Doğum İzninizin Bitimine Yaklaşırken Yapmanız Gereken 11 Şey

42PAYLAŞIM

Sayılı gün çabuk geçer.

Hamileyim, karnım büyüyor, bebeğim doğdu derken zaman ne de hızlı geçti değil mi? Başlarda çok uzun gözüken doğum izninizin bitmesine günler mi kaldı? Hem kendinizi, hem bebeğinizi yeni duruma hazırlamak için aşağıdakilere bir göz atın.

1. Derin bir nefes alın ve “geçer geçer geçer bunlar da geçer, üzme tatlı canını bunlar da geçer” şarkısını marşınız yapın.

Neler neler geçmedi ki

2. Derin dondurucunuzda anne sütü saklama poşetlerine yer açın

İşe başlamadan önce anne sütü depolamaya başlayın.  Derin dondurucunuzdaki anne süt saklama poşetleri sayısı arttıkça, içiniz daha ferah olacak.

3. Çocuğunuza bakacak kişiyi bağrınıza basın

Ona sımsıkı sarılın, küçük şeyleri kafanıza takmayın. Şimdiden bebeğinize bakacak kişiye anne sütü saklama ve anne sütü çözdürme tekniklerini öğretin.

4. Gardırobunuza yeni şeyler ekleyin

İş yerine hamile elbiseleri ile dönmeyi aklınıza bile getirmeyin. İş yerinizde göğüs pompası kullanımını rahatça yapabileceğiniz önden fermuarlı birkaç elbise ya da gömlek alın.

5. Savaş boyalarınızı sürmeyi unutmayın

Kırmızı rujun uykusuz geçen geceler için en iyi kamuflaj olduğunu unutmayın. Gözaltı kapatıcısını sakın ihmal etmeyin.

6. Ondan kısa bir süre için bile olsa uzak kalmaya psikolojik olarak kendinizi hazırlayın.

Bu dünyanın sonu asla değil.

7. Tanıdığınız diğer annelerin sizi endişelendirebilecek tecrübelerine çok kulak asmayın

Unutmayın, ne onlar sizinle aynı, ne de çocukları sizin bebeğinizin aynısı.

8. İşe başladığınızda yöneticinizi belirli aralıklarla süt sağmanız gerektiği konusunda bilgilendirin

Böylece süt sağmak için her ortadan kaybolduğunuzda stres yaşamaktan kurtulursunuz. İşe geri dönüş emzirmeyi sonlandırmak değildir.

9. Kilo vermeyi 6 ay sonra düşünürsünüz

Doğumdan kalan kilolarınız ile ilgili söylenenlere kulaklarınızı kapatın. Bu kilolar zamanı geldiğinde gidecek. Hayatınıza yeni bir stres konusu daha eklemeyin. Emzirme döneminde beslenmenize ve emziren anne ne yememeli gibi konulara özen gösterin.

10. Çayınızın tadını çıkarın

Uzun zaman sonra bebek ağlaması olmadan masanızda içeceğiniz o sıcak çayın tadını çıkarın... Arkadaşlarınızla öğle yemeğine çıkın. Bu size de iyi gelecek.

11. Bebeğiniz için en doğru biberonu seçin

Annesini emmeye alışmış bebeğiniz, standart biberonları kabul etmeyebilir. Bu durumu önlemek için işe başlamadan birkaç hafta önce bebeğinizi Lansinoh® Biberon ve NaturalWave® Biberon Emziği ile tanıştırın. Bebeğiniz anne memesini emerken uyguladığı dalgaya benzer emme tekniğini biberon üzerinde de uygulayabildiği için biberonu daha kolay kabul edecek ve eve döndüğünüzde sizi emmeye devam edecektir.

BONUS: Çocuğunuz sizinle gurur duyacak

Çocuğunuz yıllar sonra kendi parasını kazanan, hayatta güçlü duran annesi ile gurur duyacak, unutmayın...

Görüş Bildir