Görüş Bildir
Haberler
Diyanet'ten Sezen Aksu'nun Şarkı Sözlerine Tepki! "En Hafif Tabirle Saygısızlıktır..."

Diyanet'ten Sezen Aksu'nun Şarkı Sözlerine Tepki! "En Hafif Tabirle Saygısızlıktır..."

Müge Kakşi
17.01.2022 - 19:48

Türk pop müziğinin usta isimlerinden olan Sezen Aksu şarkı söyleriyle gündemden düşmüyor. Aksu'nun Bir Şey Yaşamak adlı şarkısının sözleri sosyal medyadan tepki topladı. Ünlü ismin, sözleri kendisine ait olan şarkıda 'Binmişiz bir alâmate. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e...' ifadelerini kullanması sanat camiasında da yankı olurken Diyanet'ten açıklama geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Sezen Aksu'nun şarkı sözlerini eleştirdi. İşte Diyanet'in Sezen Aksu'nun şarkısına yönelik açıklaması...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Diyanet'ten Sezen Aksu Açıklaması

Diyanet'ten Sezen Aksu Açıklaması

Diyanet İşlerinden Başkanlığı, 'İslam'ın seçkin şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerektiğini' belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 'Son zamanlarda İslam'ın kutlu elçileri Hz. Adem ve Hz. İsa peygamberlerimize, insanlığın ortak değeri Hz. Havva ve iffet abidesi Hz. Meryem annelerimize yönelik gelişigüzel tartışmaların ve polemiklerin yapıldığına şahit olmaktayız' ifadesi kullanıldı.

Hz. Adem'in ilk insan olmasının yanında aynı zamanda ilk peygamber olduğuna işaret edilen açıklamada, 'Bu yönüyle vahye muhatap olmuş, akıl, şuur, irade gibi hususiyetleri ve eşya hakkındaki ilmiyle meleklere üstün kılınmış mükerrem bir şahsiyettir. Dolayısıyla Kur'an-ı Kerim'de halife olarak nitelenen Hz. Adem ve onun eşi Hz. Havva, bütün insanlığın müşterek değeri ve muazzez atalarıdır' denildi.

İşte O Açıklama;

İşte O Açıklama;

Açıklamada şunlar kaydedildi:

'Aynı şekilde Yüce Allah, 'Allah katında İsa'nın yaratılmasındaki durum, Adem'in durumu gibidir.' (Al-i imran, 3/59) buyurarak Hz. İsa'nın yaratılışındaki ilahi kudrete ve onun mucizevi doğumuna açıkça vurgu yapmıştır. Tevhit inancının örnek şahsiyetleri olarak Hz. İsa ve onun mutahhar annesi Hz. Meryem, Allah'ın ezeli hitabına mazhar olan seçkin insanlardır. Yüce Allah, hem Hz. İsa'nın hem de onun mübarek annesi Hz. Meryem'in asaletinden ve saygınlığından Kur’an-ı Kerim'de defaatle bahsetmiştir. Nitekim Hz. Meryem, insanlık için iman, haya ve iffet timsali bir şahsiyet olarak tanıtılmıştır. Kur'an-ı Kerim'de yüce Allah'ın övgüsüne mazhar olmuş bu müstesna şahsiyetler, tarih boyunca bütün Müslümanlar tarafından da büyük bir saygı, hürmet ve muhabbetle anılmıştır.

 Dolayısıyla maksadı, niyeti ve bağlamı ne olursa olsun İslam'ın seçkin, önder ve örnek şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir. Dini şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili özensiz tutum ve davranışlarda bulunulması, en hafif tabirle saygısızlıktır. Bu hususta asgari bir insani erdem olarak herkesin daha duyarlı olması ve hassasiyet göstermesi elzemdir. Bu itibarla, hem yüce dinimizin ilkeleri ve örnek şahsiyetleri hakkında konuşurken hem de söz konusu değerleri savunurken saygılı, özenli ve ilkeli olmak, herkesin içselleştirmesi gereken en temel insani ve ahlaki tavırdır.'

İlgili Haber

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
5
4
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın