Görüş Bildir
Haberler
Diyadin Belediye Başkanı: O İki Çocuk Değil Silahlı Eylem Basın Açıklamasına Bile Gelmezdi

Diyadin Belediye Başkanı: O İki Çocuk Değil Silahlı Eylem Basın Açıklamasına Bile Gelmezdi

Onedio Medya
13.08.2015 - 14:57 Son Güncelleme: 13.08.2015 - 16:27

Ağrı'da önceki akşam Jandarma Komutanlığı'na yapılan saldırının ardından bugün kent merkezinde öldürülen üç kişiden ikisinin çocuk yaşta olduğu ortaya çıkmıştı. Valilik, öldürülen kişilerin gece yapılan saldırıya katıldıklarını duyurmuştu. Diyadin Belediye Başkanı ise 'Bunlar HDP'nin basın açıklamasına bile gelmeyen çocuklardı' diyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Hazal Aras, ilçede PKK’lı oldukları ve jandarma komutanlığına saldırıda bulundukları iddiasıyla öldürülen 16 yaşındaki Orhan Aslan ve 14 yaşındaki Emrah Aydemir’in fırın işçisi olduğunu, eylemle ilgilerinin bulunmadığını belirterek, “Bunlar HDP’nin basın açıklamasına bile gelmeyen çocuklardı” dedi.

İki çocuğun evlerine taziyeye gittikten sonra Radikal’den İsmail Saymaz'a konuşan Aras, şunları söyledi:

“Bu iki çocuktan Orhan 7 aydır, Emrah da 10 gündür fırında çalışıyor. Dün akşam vardiyası için fırına gitmişler. Fırının kapısı kapalı olunca kapıda oturmuşlar. O sırada panzerlerin geçtiğini görüp korkuyorlar. Yol üstündeki fırının odunluğuna saklanıyorlar. Burada öldürülüyorlar. Belki doğrudan hedef seçilmemişlerdir ancak ilçede sivillere dönük bir saldırı var. Belli saatten sonra insanları sokağa çıkamaz oldu. Burada öldürülüyorlar. Görgü tanığı olan bir aileden beş kişi şu an gözaltında tutuluyor.”

Saldırıya karıştığı iddiasıyla öldürülen üçüncü kişinin PKK üyesi olabileceğini anlatan Aras, ancak bu kişi ile iki gencin ilçenin ayrı noktalarında vurulduğunu kaydetti. İki çocuğun HDP’nin basın açıklamalarına bile katılmadıklarını belirten Aras, şöyle devam etti:

“Altını çizerek söylüyorum; bunların biri 16, diğeri 14 yaşında. Fırında çalışan, yakından tanıdığımız çocuklar. Bırakın bir yerlerle ilişkili olmasını, partinin basın açıklamasına bile gelmiyorlardı. Orhan, İmam Hatip’te okumuştu. İkisi de yoksuldu. Ben bunu emniyet amirine de söyledim. ‘Sizin istihbarat birimleriniz çok iyi bilirler ki, bunlar sivil vatandaştır’ dedim. Bunun tespitini yapmak zor değildir. Fırın sahibi de fırında çalıştıklarını doğruluyor.”

Ayrıca bakınız: 7 Farklı Kaynak ile Diyadin'de Neler Oldu?

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0