Cumhuriyet: Bakanlar Hakem Seçimlerini Etkiledi

 > 
15PAYLAŞIM

Cumhuriyet gazetesini iddiasına göre hükümet, Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK) belirlediği hakem klasman listesine müdahale etti. Siyasi baskılarla oluşturulan liste hakemler arasında huzursuzluk yarattı.

Cumhuriyet’ten Arif Kızılyalın’ın haberine göre, Haziran’dan bu yana duyurusu ertelenen hakem klasmanlarının belirlemesi sırasında, AKP'li bazı isimler devreye girdi ve Merkez Hakem Kurulu da siyasilerin ‘kara liste’ye aldığı isimleri devre dışı bıraktı. 

Haberin devamında şu iddialar yer aldı:

  • MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu ve yardımcısı Bünyamin Gezer, aralarında FIFA kokartlı hakem Deniz Ateş Bitnel olmak üzere beş isme, “Ya bırakın, ya da alt klasmana gideceksiniz” mesajı verdi.

  • Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, geçen yıl Trabzonspor maçlarında hata yapan Deniz Ateş Bitnel, Çağatay Şahan ve Süleyman Abay için, “üzerini çizin” diye ricada bulundu. Yine Kasımpaşa maçında hata yapan İlker Meral de Soylu tarafından devre dışı bırakıldı.

  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da listeler konusunda aracılar yolu ile ricada bulundu.

  • Kulüpler ve siyasi çevrelerce istenmeyen hakemlerin büyük bölümü alt klasmana indirilirken İlker Meral’in adı hiçbir listede yer almadı.

Konu yargıya taşındı

TFF bünyesindeki MHK’nin, hakem klasmanları üzerinde yaptığı değişikliğin ve klasman belirleme yönteminin anayasa ve hukuka aykırı olduğu öne sürüldü. 

Konuyu yargıya taşıyan hakemlerden İbrahim Tokmak yaptığı açıklamada, “Şu an klasmanlar MHK üyeleri ile onlara ricada bulunanların iki dudağının arasından çıkacak sözle belirlendi. Liyakat, başarı puanı ve diğer parametreler hiçe sayıldı. Biz de bir grup hakem olarak konuyu yargıya taşıdık” dedi.

Cumhuriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir