Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çoğunluğun Aksine İnanmamayı Seçen Ünlü Düşünürlerden Tanrı ve İnanç Üzerine 21 Söz

459PAYLAŞIM

Kimi işleyen dünya düzen yüzünden kimi ise kendi kendine yaptığı sorgulamalar sonrasında tanrı ve dinlere inanmamayı tercih etti. Neden inanmadıkları konusuna dair düşüncelerini ise yazdığı yazılar veya söyledikleri sözler ile paylaşma ihtiyacı duydular. İşte "Çoğunluğun Aksine İnanmamayı Seçen Ünlü Düşünürlerden Tanrı ve İnanç Üzerine 21 Söz"

#1 "Ortada bu kadar çok görüşün olmasının nedeni, kimsenin hakikati bilmiyor oluşudur."

JOAN KONNER

#2 "Bu gezegendeki rolümüz belki de Tanrı'ya tapmak değil, onu yaratmaktır."

ARTHUR C. CLARKE

#3 "Tanrı, fikirlerimizi değil, onlara olan arzumuzu açıklamak için kullandığımız bir sözcüktür. "

JOHN STUART MILL

#4 "Tanrılar insan yapımıdır ve hep de böyle olmuştur."

JOHN BURROUGHS

#5

"Marx hatalıydı. Din, insanlığın afyonu değildir. Afyon; uyutucu, hissizleştirici, sıkıcı şeyleri akla getiriyor. Ama din, sıklıkla korkunun afrodizyağı, gaddarlığın amfetamini olmuştur. En iyi olduğu durumda ruhları ayağa kaldırmış, çan kuleleri dikmiştir. En kötü olduğu durumdaysa bütün uygarlıkları mezarlığa çevirmiştir."  

PHILLIP ADAMS

#6 "Gözü kapalı iman, insan zekâsının yaratıcısına verilen ironik bir hediyedir."

ANONİM

#7 "Edindiğimiz bilgi birikiminin neredeyse tamamını, aynı düşüncede olanlara değil, karşı çıkanlara borçluyuz."

CHARLES CALEB COLTON

#8 "Benim söylemem yeterli olur mu bilmiyorum ama zekâsı ve bir eğitimi olan her insan gibi ben de organik evrime inanıyorum. Bu tarihte hâlâ bu soruların soruluyor olması beni şaşırtıyor."

WOODROW WILSON (1922)

#9 "Din ihtiyacı, insanlık kendini yönetebilecek kadar akıllı olduğunda sona erecek."

FRANCISCO FERRER GUARDIA

#10

"Dünyanın varoluşundan önce de var olduğunu kanıtlayacak her dine inanmaya hazırım. Ama Sokrates'e, Platon'a, Musa'ya ve Muhammed'e baktığımda böyle bir şey olmadığını görüyorum. Bütün dinler, kaynağını insandan alıyor."

NAPOLÉON BONAPARTE

#11

"Dinin yarattığı dikenli tellerin arkasına sığınanlar, daha fazla ifade özgürlüğüne sahip olmak istediklerini sıkça söylerler; ancak, bilimsel hakikatin büyük okyanusuna girmeyi de göze alamazlar, çünkü bu durumda soğuk suya dalmaları gerekir."

LUTHER BURBANK

#12 "Mucizelerin varlığı kabul edildiğinde bütün bilimsel açıklamalar göz ardı edilir."

JOHANNES KEPLER

#13 "Yetersiz kanıtları olan bir şeye inanmak, her zaman, her yerde ve herkes için yanlıştır."

W.K. CLIFFORD

#14 "İyi bir toplum fikri için bir dine ve ona dayanak noktası oluşturan sonsuz cezaya ihtiyacınız yoktur; dine, ölmekten korkuyorsanız ihtiyaç duyarsınız."

GORE VIDAL

#15 "Birbirimizden nefret etmeye yetecek kadar dinimiz var, ama birbirimizi sevmeye yetecek kadar değil."

JONATHAN SWIFT

#16

"Din, insanlığın asaletine edilmiş bir küfürdür. O olsun ya da olmasın, hayatınızda iyi şeyler yapan iyi insanlar ve kötü şeyler yapan kötü insanlar her zaman olacak. Ama iyi insanların kötü şeyler yapması için din gerekiyor."

STEVEN WEINBERG

#17

"Devasa, muazzam, gizemli birçok antik katedralde bulundum. Ama bilinmeyen bir tanrıya bu sunakları yapacağız diye yoksulluktan kırılan onlarca nesil yüzünden, hepsinden bir öfke duygusuyla ayrıldım."

ELIZABETH CADY STANTON

#18 "Sizin ölümsüzlüğünüzle hiç işim olmayacak; bu hayatta zaten yeteri kadar perişanız, bir de bundan sonrakiyle ilgili tahminde bulunma saçmalığına gerek yok."

LORD BYRON

#19 "Bir adama, bir ruhu olduğuna dair güvence verin ve onu bu hayattan sonra başına geleceklerle ilgili batıl öykülerle korkutun, işte balık oltaya takıldı, zihinsel bir köle avucunuzun içinde!"

THEODORE DREISER

#20 "Kimileri inandıkları şeyi anlamayı sever. Kimileriyse anladıkları şeye inanmayı."

STANISLAW JERZY LEC

#21 "Tanrısız bir dünya fikri bana, kendisi mükemmel olup cehennem tehdidiyle köşeye sıkıştırabilmek için kusurlu bir insanlık yaratan bir tanrının varlığından daha az saçma geliyor."

ARMAND SALACROU

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meaculpa

yalan söylerseniz çalarsanız tecavüz ederseniz sizi cehenneme gönderir ve orda sizi cayır cayır yakar tekrar orda size eziyetler eder cezanızı yanarak çekersiniz çünkü tanrı sizi seviyor...

sis-atma-diyoruz

onediodaki ataiz oranı türkiyedeki ataiz oranından fazlaymış

nebusimdi

Sonradan yazıldığı açık olan İncil'den üretilmiş Hristiyan dünyadan böyle sözler çıkması kadar doğal bir şey olamaz. Hz.İsa iyi ki çarmıha gerilmiş, giyotinle öldürülseydi ne yapardık demişti birisi hatta. İslam'ı bilmeyenler bu sözleri alıp İslam hakkında fikir yürütüyorlar. Bilmediğin bir konu hakkında fikir yürütmekten kolay ne var?

feyk

yukarda yazilanlarin hemen hepsi genel anlamda yazilmis, hic biri bir inanc sistemine ozel durum icin soylenmemis. ha incildeki tutarsizliklarin bu adamlari genel olarak dinden uzaklastirdigini dusunuyorsan sayet, kurani objektif gozle, telkinlerden siyrilmis ari bir bilincle hic okumamissindir demek.

nebusimdi

Yazılanların hepsi Hristiyan dünyada yaşayanların sözleri. Taoizm hakkında konuşacak halleri yoktu bu insanların, tabii ki Hristiyan kültüründen yola çıkarak tespitlerde bulundular. Din hakkında bildikleri her şeyi Hristiyanlıktan öğrendiler. Daha da önemlisi, bir Batı'lı ateist olabilir, dinsiz olabilir vs. Lakin, bir Müslümanla karşılaştığında en koyu Hristiyana dönüşür ve eski haçlı damarı birden aşka gelir. Bunun böyle olduğunu bizim aramızda ateist olduğuna inanan saftorikler bilmez sadece. Ateist olunca Berlin'de Milano'da oturan ateistle aynı olduğunu, onlarla kardeş olduğunu zanneder. Tutar burada ateizm anlatır. Halbuki onların Hristiyan olmayan dünyadan biriyle karşılaştığında onun mümkünse öldürülmesi, değilse sömürülmesi gereken bir ilkel canlı olduğuna inandığını bilmez veya bilmek istemez.

feyk

kendini ait hissettigin kimlik baska bir sey, dusunsel ve felsefi olarak bir konuyu tartismak cok baska bir sey. siz hic bir zaman olayin dusunsel ve felsefi tarafini tartismadiginiz icin olaylara yaftalar uzerinden bakiyorsunuz, bunlar hristiyan dunyasinin fikirleridir beni baglamaz diyorsunuz. sizi cok iyi anliyorum ama dusuncenin karsiligi ancak dusunce olabilir, kokenini hristiyan diye yaftalamak bir anlam ifade etmez.

nebusimdi

Avrupa'lı Hristiyanlık dışındaki dinler hakkında hemen hemen hiç bir bilgiye sahip değildir. Hristiyanlık hakkında da Vatikan'ın izin verdiği ölçüde bilgi sahibidir. Mukayeseli dinler tarihi, dinler tarihi, mezhepler tarihi vs konuları Avrupa'lıya yabancı mevzulardır. "Din" olgusunu salt paganizmin Hristiyanlığa giydirilmiş hali olan Vatikan Hristiyanlığından öğrendikleri kadar bilirler. Bu, ilkokul hayat bilgisiyle fizik profesörü olduğunu iddia etmekten farksızdır. Bu arkadaşların din hakkındaki sözlerinde "din" yerine "Hristiyanlık"ı yerleştirin, hiç bir anlam kaybı olmayacaktır. Çünkü, bunlar din olarak Hristiyanlık'ı, dünya olarak Avrupa'yı, kültür olarak kendi kültürlerini bilirler. Bunun dışındakileri insan olarak bile kabul etmezler. Dünyaya yaydıkları vahşet bundan kaynaklanır.

feyk

yukardaki hepsi aydinlanma cagi ve yakin modern zaman dusunurleri. ne vatikani ne izninden bahsediyorsunuz. bu kusaktaki dusunurler tahmin edebilceginizin cok otesinde bilgili polyglot ve poltmath insanlar. baska dinler kulturler konusundada tahminizin cok otesinde bilgililer. pek cogu hint mitolojisi ve diger dinler uzerinde derin bilgilere sahiptir. hatta islam dunyasi ile kutuplasma baslamadan once amerikada osmanli gibi giyinip, osmanli kulturunu benimsemiz oldukca guclu bir universite klubu bile vardi. fes giyerlerdi, osmanli kulturunu, islam kulturunu tartisirlardiki aralarindan amerikan baskani bile cikmisti. gene ayni kusakdan manhattan projesinin basinda bulunan robert oppenheimerin ilk atom bombasini patlattiklarindaki meshur sozleri "artik ben olumum, dunyalarin yok edicisi" hindu dini yazitlarindan bhagavad gita'dan bir alintidir. antik hindu dili sanskritceyi konusabilir ve antik hindu gitalarini ezbere bilirdi.

feyk

siz kendi kafanizi kuma gomup diger dinleri, inanclari, felsefeleri tanimiyor olabilirsiniz, modern zaman dusunurlerini vatikan himayesinde sanabilirsiniz ama diger herkezide kendiniz gibi zannetmeyin. batinin dusunur, elit kismi tahminlerinizin cok cok otesinde iyi egitimli ve her alanda bilgili, diger pek cok kulture ve dine hakim. keza batinin bati olmasinin yegane nedenide budur. bu kadar donanimli insanlar yetistirebilmesi

nebusimdi

Batı ırkçı, faşist, katil ve sömürgecidir. İçlerinden Hind dinini bilen birinin çıkması hepsinin aynı olduğunu göstermez. Güçlerini de sömürgeleştirdikleri coğrafyalardan sahiplerini soykırıma uğratarak çaldıkları zenginliğe borçlular. Batı'lı bizim coğrafyamızda bu kadar kalsaydı ne Ermeni, ne Yunan, ne Bulgar, ne Yunan... kalmaz, hepsini yok ederlerdi. Koca Amerika kıtasının yerlilerini yok etti bunlar. Hindistan'da aksansız İngilizce konuşanların sayısı İngiltere nüfusundan fazla. Ama o Hindistan'da 400 yıldan fazla Türk Babür devleti hükmetti, 1 tane Türkçe bilen yok. Macar Türkologlar biz Osmanlı hakimiyeti görmeseydik bu Avrupa'lılar bizi yok ederdi derler. Batı'lı kendisine ait bir kültürü yok etmek için, Türkler ise öğrenmek için öğrenir.

mengengen

Eğer bir yaratıcı yoksa o zaman sen neden var olasın ki????Sen kimsin amacın ne?Bir düşün.Onu bulmak hiç de zor değil.Bilakis aldığın her nefeste hissedersin onu.Vicdanın varsa eğer bu Allahin varliğina delildir.Soluduğun herbir nefes onun armağanı.İstediği tekşey ise ona inanman.varliğina ve birliğine.ve seni doğru yola iletmek için gönderdiği elçilerine.Nankörsen eğer sana verdiği nimetleri yeme seni dış tehlikelerden koruyan barınağını terket gözünle hiçbirşeye bakma koklama duyma sevme düşünme uyuma.ama hayat çok tatlı dimi.ibadetler çok meşakkatli.inanmak bile ne kadar zor ya.ne kadar kibirli insanlarla dolmuş dünya böyle.Sen hiçbirşey degilsin işte bunu kabul et bu koskoca alemde minik bir iz bile bırakamayacak kadar acizsin sen insan!!!her yaptığını kendinle beraber ebedi mekanına taşıyorsun.

feyk

eger sen bir yaratici olmadan var olamiyorsan, o zaman yaratici nasil yaraticisiz var olabiliyor? onun varolus amaci ne? bir dusun? acaba amac bulamadigin varliga amac uretmek icin mi, yoksa cevabini bilmedigin belki asla bilemiyeecgin sorulara cevap olmasi icin mi? bu alemde minik bir izin bile olmayacak ama butun alemleirn kendin icin yaratildigini, tum varligin kaynagi olan bir bilincin senin cinsel hayatinin duzeniyle ugrasacagini dusunecek kadar kibirlisin.

mengengen

Eğer yaratıcı da ancak bir yaratıcıyla var olabiliryorsa o zaten yaratıcı değil mahluktur.Yaratılan bişey benim Rabbim olamaz.Benim Rabbimin evveli ve sonu yoktur.Doğmamıştır evlat edinmez yemez içmez.Hiçbişeye ihtiyaci yoktur.Senin ona inanmana da ihtiyaci yok.Alemleri yaratmadan öncesinde de vardı hep var.Varoluşunun bir amacı yok sadece VAR.Benim onun varoluşuna bir amaç üretecek kapasitem yok sen de var olduğunu düşünüyorsan bu şekilde devam et.

mengengen

Allah hep vardı sonra bilinmek istedi ve bizi yarattı bizi de yararıp salıvermedi tabi.Nasılki anne baba bir evlat edinir sonrada onun tuvalet alışkanlığına kadar herşeyiyle ama herşeyiyle ilgilenirse yaratıcı da böyledir.Seni yaratsın sonra bıraksın kendi haline öyle bi dünya yok.Kural var nizam var.Bırak cinsel hayatı attığın adımdan bakman gereken şeylere kadar herşeyi düzenler İslam.Tuvalet adabını anlatır.Eğer bunlar sana anlatılmamış olsaydi hayvanlar gibi yaşıcaktın bunlari görmek bu kadar zor mu ?

mengengen

Rabbin seni yaratmış.Evet alem tuzla buz olduktan sonra onda minicik bir izin bile kalmicak ama önemli olan insanların hafızasında kendikeriyle ebediliğe götürecekleri izler bırakabilmek.Tüm alemler benim için yaratılmadı.Tüm alemler tüm insanlığın hizmetinde yaratıldı.Senin ona yaptığın onca nankörlüge rağmen önünden nimetlerini hiç kesmedi seni elden ayaktan yoksun bırakmadi en önemlisi de sana akıl verdi.O akılla onu görebil diye.ama bunca nimete rağmen onu inkar edecek kadar nankörüz.Doğruları görüp hala yanlışlarimizda ısrar edecek kadar da kibirliyiz.acizliğimizi bildiğimiz halde hala bir yaratıcı fikrini kabul edememeyecek kadar da kibirliyiz.

Gizli Kullanıcı

20,21.

Görüş Bildir