Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çıplak Elleriyle Bir Arı Kümesini Kurtaran Baldan Tatlı Örnek Vatandaş Nima Alizadeh

-

Bir arı kümesiyle karşılaştığında, birçok insan yolunu değiştirir, değil mi?

Ya da arıların etrafında ne var ne yoksa ateşe verir ve kaçar. Ancak herkes Nima Alizadeh değil.

Buzzfeed'den aldığımız bilgiyi aktarıyoruz sizlere:

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/laurenstrapagie...

23 yaşındaki Torontolu Alizadeh, "Bunz Alışveriş Platformu"nda (yerel bir Facebook grubu) yolunu kaybetmiş bir grup arıyla ilgili bir paylaşım gördü.

"Arı meraklısı Bunz kullanıcıları!" Konu: Arıları kurtarmak isteyen birilerini bulmak.

"'Yonge and Eglinton'ın köşesinde, bir itfaiye vanasının dibinde yaklaşık yüz tane arı var. Birkaç gündür buradalar ve belli ki kraliçelerine dönemiyorlar.

'Toronto Arı Kurtarma' ekibinden bir uzmanla görüştüm ve bu onların yardıma gelebilmesi adına yeterince büyük bir küme değil. Belirttiğine göre, o bölgeye bir tür kutu bırakılırsa ya da kapalı küçük bir ortam sağlanırsa, o alana dahil olacaklar ve arılar oradan götürülebilecek.

Bu konuda tecrübesi olan var mı?

Arıları kurtarın!"

İleti Ryan Jordan tarafından paylaşılmış. Bunz'ın 50.000'in üzerinde takipçisi mevcut. Ticari bir iletişim ağırlıklı olsa da, grup dahilinde bazen ilginç istekler de gelebiliyor.

Alizadeh, BuzzFeed Kanada'ya "arılar hakkında bir şey bilen olup olmadığı soruldu, bense bilmiyordum" açıklamasında bulunmuş. Ancak bu onu durdurmamış.

Bir başka Bunz kullanıcısı arıları karton bir kutuyla taşıma önerisinde bulunmuş. Alizadeh de bir tane bulmuş ve bölgeye gelmiş.

"Kutuyu kümenin yakınına bıraktım ve çıplak ellerimle arıları kutuya doldurmaya başladım. Doğrudan işe koyuldum. Arıların beni sokmasından korkmadım açıkçası. Üzerinizde dolaşıp vızlıyorlar sadece, oldukça uysallar."

Bir güvenlik görevlisinin Alizadeh'e verdiği deri eldivenlerle iş daha da kolaylaştı. Yaklaşık bir saat içinde hepsi kutudaydı.

Kutuyu aldı ve dikkatlice aracının içine sabitledi. Arıcılık yapan birini tanıyan başka bir Bunz kullanıcısı onu bekliyordu.

Yolculuğun bittiğini zannederken vızıltı duymuş.

"Bardak tutacağına baktım ve kutunun dışında kalmış bir arı gördüm."

An itibariyle "arılara fısıldayan" adama dönüşmüş olan Alizadeh, arıyı usulca parmağına aldı ve kutuya daha sonra eklemek üzere onunla biraz seyahat etti.

Peki tüm bu özveriyi neden gösterdi? Örnek alınacak bir fedakarlık ve toplumsal fayda örneği.

"Kendimi bunu yapmak zorunda hissettim çünkü Bunz bu tarz güzel bir topluluk. Eğer oradaysanız ve yardımınız dokunacaksa, bir şekilde bu yardımı sağlama göreviniz var."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
brkkrb

Helal olsun valla.

z3rostfx

Aynısını dedim yeminlen :D

kedisevici

yiaaaaaaaaaaa ne bebeksisin <3<3<3<3 ben de İstanbul köprü trafiğinde zar zor uçmaya çalışan bir arı görmüştüm geçen yaz, onca egzoz arasında aşırı üzülmüştüm durdurup arabayı arı kardeşi içeri ittirmiştim sonra onunla biraz trafikte takıldıktan sonra yeşil alana bırakmıştım <3<3<3<3

hasan_isildak

Bizde olsa adam mutlaka kendine yontar olayı kitler hepsini bir kovana bal yapsınlar diye.

vlknsn

bardak tutacağındaki arı nerde göremiyorum bi türlü bukelemun olmasın.

ugurkose

Bardak tutacağındaki araç o elemanın aracı değil. Bardaklık olan resimdeki araç sağdan direksiyonlu ama arı kutularını emniyet kemeriyle tutturduğu araç soldan direksiyonlu.. Yani o resimde arı falan yok :)

soulmajor

troll olabilir

ugurkose

Bu olaya oğul çıkarmak denir. Her sene kovandaki yavru arılar yetişkin oldukları dönemde toplu olarak kovanlarını terk ederler bi süre havada bulut gibi oldukları yerde dönüp sonra bir ağaç dalına yada ona benzer herhangi bir yere üzüm salkımı şeklinde üst üste konarlar. O sırada arılar hiç saldırgan değillerdir bizde elimizle aldığımız bu arı salkımını daha önceden hazırladığımız boş kovana koyarız. Bu olay gayet sıradan ve arıcılıkla uğraşan herkesin yaptığı rutin bi işlemdir.. 1) 2) Arılarımızı bu şekilde çoğaltıyoruz :)

oliver

arı oğullamasında kovanda yeni bir kraliçe arının dünyaya geldiğini ve kendisine bir koloni oluşturup kovandan öyle ayrıldığını da eklemeliydin :)

Görüş Bildir