Görüş Bildir
Haberler
Cinsel İstismar Suçları İndirim Kapsamına Alındı: AKP'nin Ceza İnfaz Paketinde Neler Var?

etiket Cinsel İstismar Suçları İndirim Kapsamına Alındı: AKP'nin Ceza İnfaz Paketinde Neler Var?

Ulaş
24.03.2020 - 15:43

AKP'nin koronavirüs nedeniyle gündeme aldığı ceza infaz düzenlemesine ilişkin hazırladığı taslak muhalefet partilerine gönderildi. AKP'nin teklifinde uyuşturucu ve cinsel istismar suçları da indirim kapsamına alındı.

Düzenleme ile yaklaşık 60 bin uyuşturucu suçu hükümlüsünün de aralarında bulunduğu 100 bin dolayındaki kişinin tahliyesi bekleniyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre, cezaevinde kalma süreleri üçte ikiden 1/2'ye (yüzde 67'den yüzde 50'ye) düşürülüyor. Buna göre örneğin 10 yıl ceza alan kişi cezasının 5 yılını çektikten sonra koşullu salıverme hükümlerinden yararlanabilecek.

Uyuşturucu ve cinsel suçlar indirim kapsamında...

Uyuşturucu ve cinsel suçlar indirim kapsamında...

Cezaevinde kalma süreleri üçte ikiden 1/2'ye (yüzde 67'den yüzde 50'ye) düşürülüyor. Buna göre örneğin 10 yıl ceza alan kişi cezasının 5 yılını çektikten sonra koşullu salıverme hükümlerinden yararlanabilecek.

Mükerrer suçlar, cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçları bakımından 3/4'lük koşullu salıverilme oranı ise 2/3'e düşürülüyor. Yani bu suçlardan hüküm giyenler cezasının yüzde 75'i yerine, yüzde 67'sini çekmeleri halinde koşullu salıverilebilecek. Kasten adam öldürmede 2/3, terör ve örgütlü suçlarda 3/4 oranında uygulanan cezaevinde infaz süresinde ise değişiklik yapılmıyor.

Halen bir yıl uygulanan denetimli serbestlik süresi, geçici süreyle üç yıla çıkarılıyor.

Halen bir yıl uygulanan denetimli serbestlik süresi, geçici süreyle üç yıla çıkarılıyor.

Muhalefete sunulan teklifte, 'belli bir tarihten önce işlenen suçlar' diye ifade edilen geçici sürenin, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önceki suçlar olması bekleniyor. Geçici denetimli serbestlik hükümlerinden, terör, kasten adam öldürme ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar kapsam dışı bırakılıyor.

0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadınlar ile 70 yaşını bitirmiş hükümlüler yönünden denetimli serbestlik hükmü, bir kereye özgü olmak üzere dört yıl olarak uygulanacak. Bir kereye özgü olmak üzere çocuk hükümlülerin 18 yaşını dolduruncaya kadar cezaevinde geçirdikleri bir gün, üç gün olarak kabul edilerek indirim uygulanacak.

Kadın, çocuk, yaşlı, hasta hükümlüler için konutta infaz usulünün uygulanacağı hapis cezalarının sınırı artırılıyor.

Kadın, çocuk, yaşlı, hasta hükümlüler için konutta infaz usulünün uygulanacağı hapis cezalarının sınırı artırılıyor.

Bu kapsamda konutta infazın sınırı kadın, çocuk ve 65 yaşını bitirmiş erkeklerde altı aydan, bir yıla, 70 yaşını bitirmiş kişilerde bir yıldan iki yıla, 75 yaşını bitirmiş kişilerde, üç yıldan dört yıla çıkarılıyor.

Beş yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan veya adli para cezası infaz sürecinde hapis cezasına çevrilen hükümlülerden maruz kaldığı ağır bir hastalık veya engellilik nedeniyle ceza infaz kurum koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyeceği adli tıp kurumu raporuyla tespit edilenler de cezasını konutunda çekecek. Yeni doğum yapan üç yıl veya daha az süreli hapis cezası alan kadınlar için de evde infaz hükmü uygulanabilecek.

Hapis cezalarının hafta sonu ve geceleyin infaz kurumunda kalmak suretiyle infaz edilebilmesine ilişkin altı aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından bir yıl altı aya, ölüme neden olma hariç, taksirli suçlar bakımından ise üç yıla çıkarılıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
650
246
66
19
12
11
11
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
gizliyazarr

Eline din kitabı alıp kürsülerde siyaset yapanlar tecavüzcüleri dışarı çıkarıyor. Tecavüz olayı milletin içtiği alkol kadar önemli olmadı bu ülkede.

Serkan Zor

daha düne kadar bu tarz suçlar için "meclis, önüme yasa teklifini getirirse idamı onaylarım" diyen Cumhurbaşkanı, şimdi bu şerefsizlerin ceza indirimini kabu... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Acaba birinizin çocuğu mağdur edilseydi bu kapsama alır mıydınız? Öyle salmakla olmaz tecavüzcüleri,zehir tacirlerini madalya takmadan bırakmayın(!)

can

Onların çocukları mağdur edilen değil, mağdur edenlerden...