Bürokrasinin Gizli Kahramanları Olan Memurlar İle İlgili 13 Hayat Gerçeği

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Herkesin yaptığı işin kendine göre zorlukları var. Kimimiz özel sektörde, kimimiz ise devlet dairelerinde çalışarak yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanlarız. Şimdi ise bürokrasinin değişmez karakterlerinden olan memurları ele aldık. Bakalım onlar da bize katılacak mı?

1. Her ayın 15'inde aldıkları maaşı, bir sonraki aya yettirene kadar kılı kırk yararlar. Hesap yapmak onlar için bir aybaşı ritüelidir.

2. Okullarını bitirseler bile önlerinde KPSS gibi bir engel vardır. İş hayatına girebilmek için belirlenen şartları sınav ile geçebilirler; tabii şansları varsa.

3. Maaşlarına ne kadar zam alacaklarını patronlarından değil, haber bültenlerinden öğrenirler.

4. Tüm şartları yerine getirseler bile devlet dairelerinde kadro açılmadığı sürece işsizdirler.

5. Aktif olarak çalışan bir memurun geri sayım yaptığı en büyük olgu, emeklilik zamanıdır. Bu yüzden E-devlet'e sık sık girip prim günlerini kontrol ederler.

6. Bir şey satın almak istedikleri zaman taksitli alışveriş yapmak onlar için bir hayat tarzıdır. Kredi kartları bu yüzden hep borç doludur.

7. Kimisinin çok imrendiği sabah 09:00, akşam 18:00 mesai saatleri onları mekanik bir birey haline getirmiştir artık. Bu rutinin içinde zaman zaman boğulurlar.

8. Toplu taşıma kullanan memurlar, günün en yoğun trafiğini ve en dolu araçlarını çekmek zorundadır. Ulaşım sabah ayrı, akşam ayrı derttir.

9. Bazılarının tayin gerektiren meslekleri vardır. Bu yüzden evlerine sabit bir çivi bile çakamazlar. O şehir senin, bu şehir benim taşınmak zorundadırlar.

10. Ev kiralayacak olanın, senetle bir şey alacak olanın ilk koştuğu isimlerdir çünkü herkes memur kefil ister.

11. Yıllık izinlerini kendi planladıkları tarihte gerçekleştirmek için yöneticilerinin olur vermesini beklerler ve bazen hiç ummadıkları anda o izinler komple iptal edilir.

12. Saat uygulamalarında yapılan değişiklik sebebiyle sabah zifir karanlıkta yola çıkanların çoğu ya memur ya da öğrencidir.

13. Başkaları tarafından her zaman "Ooo garanti iş!" diye düşünülen işi yaparlar ama onlar da en az özel sektör çalışanları gibi her an diken üstündedirler.

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alina-mughal

Very funny gifs. www.result2017.pk/

emre-araci

ayda 3-4 bin maaş alıpta ay sonunu hesaplıyosa kendi mallığıdır. Diken üstünde memur görmedim hepsnin boynu sırtlan gibi maşallah. Resmi dairelerdekileri kadınların kollarında en az 3 bilezik var sorsan borçtan ölmek üzeredir. tatili istedikleri zaman yapıyolar hemde fazlası. senede kaç sefer rapor alıyolar belli değil ve hiç umurlarında değil. sabahları geç gelirakşam erken pc yi kapatır. sabah 40 binlik arabasını nereye park etsem diye şaşırır. devlet dairesi deniz yiyemeyen biz keriz.... yiyenlere helal olsun sömürün hııaamınaa

cxa1191s

Sende bu kafa varken asgari ücretle bile iş bulman mucize. Klasik çok istedim ama olamadım öyleyse bok atıp kendimi kandırayım edası.

emre-araci

ben istedim diyorum zaten gayet açık bi şekilde. Şuanda da işim var. bok attığım yok olanı söylüyorum. Tapu da belediyede yada farklı resmi dairelerde iş gereği sürekli bulunuyorum. Ordaki gevşek insanları süreli görüyorum. İş yapmak yerine yanındakine kaynanasını anlatan. Evrak götürmek yerine araba büroşurlarını gezdirenler. oturup örgü örenleri de var. Memuriyet eski zamanlarda kötü şartlardaymış. Şimdi paşa babalarının konaklarında yaşayan torunlar gibiler :)

guven-ertugrul

ilgi: 22.02.2017 tarih ve bila sayılı yazınız. İlgide kayıtlı yazınız gereği durumunuza üzüldüm. İmrendiğiniz memurluk mesleğini icra edebilmeniz için haber metninde belirtilen şartları sağlamanız gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederim.

matrcomes

Kimse kusura bakmasın işini düzgün doğru ve hızlı yapan devlet memuru oranı %8-10. Dert sanki kendilerinde varmış gibi tavırlarına da bayılıyorum.

cxa1191s

Yanılıyorsun hemde çok.

matrcomes

Türkiye şartlarının toplamına bakarsanız yanılanın siz olduğunu göreceksiniz.

pinkpatato

Ay çok üzüldüm... sanki zorla yaptırıyorlar işlerini! Memur olmak için kıçını yırtan bir sürü insan biliyorum!! Biz de çalışıyoruz bunların bir çoğunu biz yaşamıyor muyuz yani?? Özel sektör daha iyi durumda evet doğru...Hem çoğunda da(kıdeme göre) "yeşil pasaportu" var!! Yazık onlara gerçekten!

tmrrkl

ne kadar güzel özetlenmişiniz tebrikler

cxa1191s

Yanlış. Yeşil pasaport alma hakkı her memurun yok ve olsada alan çok az. Yurtdışında tatil yapacak kadar kadar maaş alanımız %5 i geçmez zaten. Evet memur olmak için kıçını yırtanlar zaten memurlara saldırıyor. Memurlar için saçma salak yorum yapanlar acaba kpss de kaç aldı?

kayzer-soze

Keşke kamuda da özel sektörde de herkes daha iyi koşullarda çalışsa ve yüksek ücretler alsa. Ama toplumdaki "memur antipatisi"nin nedeni asgari ücretten yüksek maaş almaları değil genel olarak "çalışmamaları". ABD`de devlet memurlarına "civil cervant" yani "halk hizmetkarı" denir ve memurlar oraya "halka hizmet etmek için" geldiklerinin bilinciyle çalışırlar. Biz de ise memurluk "devlete kapağı atmak" olarak algılandığı için bizim memurlar hizmet etmek yerine genelde hizmet beklerler.

cxa1191s

Buradaki sorun memur tanımının hükümetlerce benim memurum diye düşünülmesi. Çalışmamazlık kısmına gelince hangi işiniz olmadı? Devlette memuru kısıtlayan çok kural var ve evet bizde işler yavaş işler. Vatandaş için düşünülmüş şikayet yollarını saçma salak şeyler için kullananlar mahvediyor bizi.

kayzer-soze

İşyerimizin KDV Beyannamesini vergi dairesi “burası yanlış” diye bize düzelttiriyor. “Tamam” deyip düzeltiyoruz ve ortaya çıkan vergi farkını günü gelince ödüyoruz. Aradan 6 ay geçiyor “beyanname düzeltmişsiniz” diye vergi dairesinden ceza geliyor “düzelttiysek siz düzelt dediniz çıkan farkı da ödedik manyak mısınız” diyoruz “bizi ilgilendirmez” diyorlar. Bir üst merci olan uzlaşma komisyonuna gidiyoruz şirketimiz yandaş firma olmadığı için borcumuz sıfırlanmıyor ama belli bir oranda indirime gidiyorlar “birkaç gün sonra vergi dairenizden evrakınızı alın” diyorlar. Vergi dairesine 2 kere gitmemize rağmen “evrak bize gelmedi” diyorlar ve 3. gidişimizde bizim ısrarımız ve çabamızla evrakımızı buluyorlar bir de bakıyoruz ki tarihi geçmiş. Yani 6 ay sonra “cezanızı yatırmamışsınız” diye bundan da ceza yiyeceğiz. Şimdi ben ABD`de yaşasam şu olaydan alacağım tazminat ile hayatımın geri kalanını çalışmadan geçirebilirdim ama ne yazık ki Türkiye`de yaşıyorum ve memura yönelik bir yaptırım yok.

emre-araci

babamda esnaf yaşadıklarına benzer olayları bende çok gördüm. tahsil edilemicek kadar küçük rakamı atlayıp 8 yıl sonra kol gibi yaslayan ve 8 yıl içinde bir kere bile sesini çıkarmayan vergi dairesi tahakkuk servisi. en çok şeker kolestrol neden memurlarda ye babam ye ye babam ye :))) kötü bişi demek istemiyorum ama hak etmediğin parayı çocuğuna yedirirken içi rahat eden bir memura buradan ne yazsan boş.

kayzer-soze

İşyerinde engelli personel çalıştıracağız bunun İşkur ve SGK üzerinden bürokratik işlemlerini yapmaya çalışıyoruz ama birbirlerine yürüyüş mesafesi ile 15 dakika uzaklıkta bulunan İşkur`dan SGK`ya evrak 1 haftadır gidemediği için ben her sabah işten önce bu iki kuruma uğruyor sabah stresini atıp öyle işyerine geçiyorum. Taşrada en yaygın şube ağına sahip olduğu için ne yazık ki zorunluluktan Ziraat Bankası ile çalışıyoruz ve tahsil etmesi için senetlerimizi onlara veriyoruz. Bir senedin üzerinde Harput yazıyor ve bankadaki arkadaş Google girip Harput`un nereye bağlı olduğuna bakmak yerine senedi tahsile Elazığ`a göndermiyor ve biz bu durumu borçlu borcunu ödemek için bankaya gittiğinde “ödeyeceğim ama senet burada yok” diye bizi aradığında öğreniyoruz. Bunlar son 1 ayda yaşadığım en güncel sorunlar ve böyle daha yüzlerce örnek verebilirim ama kimsenin daha fazla kafasını şişirmeyeyim.

Başlıklar

Kamu Personel Seçme SınavıZammemurmemurlar
Görüş Bildir