Görüş Bildir
Haberler
BM'den Kuzey Kore'ye 20 Yılın En Ağır Yaptırımı

BM'den Kuzey Kore'ye 20 Yılın En Ağır Yaptırımı

Ulaş
02.03.2016 - 20:44

Nükleer silah üretme faaliyetlerine devam etmekle suçlanan Kuzey Kore'ye son 20 yılın en ağır yaptırımlarını öngören karar tasarısı BM Güvenlik Konseyi tarafından oy birliği ile kabul edildi. Ülkeye giren ve çıkan tüm kargolara 'şüpheli' muamelesi yapılacak.

ABD tarafından BM Şartı'nın güç kullanma yetkisini düzenleyen 7. bölümü altında kaleme alınan karar tasarısına Türkiye'nin de aralarında olduğu 50 civarında ülke destek verdi. Konsey'deki oylamada 15 üyenin tamamı olumlu oy kullandı.

Kararda, Kuzey Kore'ye giden ve bu ülkeden çıkan tüm kargolara şüpheli madde taşıyormuş muamelesi yapılarak tüm BM üyesi ülkelere bu kargoları inceleme zorunluluğu getirildi. Kuzey Kore'ye hafif silahlarla konvansiyonel silah satışına sınırlama istenen kararda bu ülkeden kömür ve demir alınması yasaklanırken altın, titanyum ve benzeri yer altı kaynaklarının alınması da sınırlandırıldı.

Kararda Kuzey Kore'ye roket yakıtı da dahil olmak üzere hava taşıtı yakıtı satışı da yasaklanıyor ve ülkelerden illegal faaliyetlere katıldığı tespit edilen Kuzey Koreli diplomatları sınır dışı etmeleri isteniyor.

Kuzey Kore bankalarını hedef alan finansal yaptırımlara da yer verilen metinde, bu ülkenin nükleer programıyla ilişkili tüm birey ve kurumların mal varlıklarının da uluslararası finans sistemi tarafından dondurulması talep ediliyor.

2006'dan bu yana 4 ayrı karar çıkartıldı

2006'dan bu yana 4 ayrı karar çıkartıldı

Kararda, Kuzey Kore'ye pahalı saatler, kar aracı gibi lüks tüketim mazlemelerinin satışı da yasaklanıyor.

Kuzey Kore'nin ocak ayında balistik füze denemesi ve şubat ayında uydu fırlattığını açıklamasının ardından bölgede gerilim artmış ve Güney Kore, Japonya ve ABD bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanması çağrısı yapmıştı.

BM Güvenlik Konseyi 2006 yılından bu yana Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerini engellemek için dört ayrı karar çıkardı ancak bu kararların etkili şekilde uygulanmaması nedeniyle Kuzey Kore nükleer faaliyetlerini sürdürdü.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, tasarıya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, 'Eğer bu tasarı kabul edilirse, BMGK'nın son 20 yıldan fazla bir süredir uygulayacağı en sert yaptırımlar dizisini içerecek' demişti.

  • AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
58
27
11
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Dex Dex

ABD , 20 ülkenin toplamından daha fazla orduya para ayırıyor , Rusya elindeki silahları ateşlese dünyanın iklimini değiştirir ki daha İsrail'i , Fransa'sı va... Devamını Gör

Gregory House

Bu ülkeye iyi bakın. Uzun uzun, dikkatlice inceleyin. Geleceğinizi göreceksiniz...

Sumeyye

Kuzey Kore yakında dağılır. Zaten şimdiye kadar ayakta kalmaları mucize. Durumları hiç iyi değil..