Bir Zamanların Doğaüstü Gücü; Teknolojinin İnsan Gözündeki Evrimi

-

Teknoloji her zaman kabul edilebilir ve hazmedilir bir şey olarak görülmedi, telefonun icadından elektrikli araçlara; bir zamanlar doğaüstü yaftası yapıştırılan teknoloji zamanla değişti, gelişti ve normalleşti. 

Çağımızda ise hızla gelişen teknolojide en gözde trendlerden birisi elektrikli araçlar. Halk tarafından kabul görmesi, kullanımının yaygınlaşması ise çok da uzakta değil...

İsterseniz bu süreçte yaşanan ilginç olaylara göz atalım;

Günümüze erişmemizi sağlayan matbaa, ilk zamanlarında pek de kabul edilebilir bir şey değildi.

Hatta 1492 yılında Johannes Trithemius adlı bir rahip matbaanın el yazmaları kadar dayanamayacağını, kendi yazdıkları parşomenlerin, kağıttan daha dayanıklı olduğunu dile getirdi.

İronik bir şekilde günümüze kadar matbaa tüm dünyanın en değerli bilgi biriktirme ve dağıtma yöntemi haline geldi.

Hatta Johannes Trithemius’un tezi rahipler tarafından değil, matbaa tarafından basılarak günümüze ulaştırıldı.

Telefon ilk icat edilip tanıtıldıktan sonra en çok akıl hastaları tarafından rağbet gördü. Aldıkları telefonları, numara çevirmeden kullanan hastalar, hayali karakterler ile telefonda laflıyorlardı. 😱

Birçok kişi telefonların içerisinde ruh olduğunu düşünüp uzun süre evlerine telefon sokmadı.

Günümüzde ise telefon teknolojisi çok farklı bir konumda, sabit hatlar demode durumdayken internet üzerinden haberleştiğimiz bir çağdayız. Cep telefonumuzu aracımıza bağlayabiliyoruz.

Hatta telefonunuzda olan özellikleri ve uygulamaları araç içinden kontrol edip, telefonlarımızı kablosuz şarj edebiliyoruz. 🤓🤓

Peki kendi icadının potansiyelinin farkında olmayan bir dehadan bahsedecek olursak;

Telefonun babası olarak bilinen Marty Cooper, gazeteye verdiği bir röportajda; “Cep telefonları kablo sistemlerinin (Sabit hat) yerini alamayacak, en azından bizim hayatımız elverdiği sürede bu olmayacak, çünkü cep telefonları ucuz bir araç olmayacak.” demişti. 🤔

Fakat Marty Cooper’ın öngördüğü gelecek çok kısa zamanda geldi. Günümüzde sabit hat kullanımı giderek azalırken cep telefonu kullanımı oldukça arttı. Hatta çok cüzi ücretlere cep telefonu edinebiliyoruz.

O kadar fazla cep telefonu kullanıyoruz ki, bazen gerçek hayattan bile kopuyoruz... 😂😂

Şimdi gelelim elektrikli araçlara...

Elektrikli araçların üretilmeye başlandığı ilk yıllarda rağbet çok azdı, hatta üreticiler yapılan araştırmalar sonucu halkın motor sesini duymak istediklerini ve bu yüzden elektrikli araç almadıkları sonucuna vardılar ve ürettikleri araçlara sahte motor sesi eklediler.

Fakat artık elektrikli araçlar piyasayı ele geçiriyor, hayatın keşmekeşinde sessizliğin önemi gün geçtikçe artıyor.

Fosil yakıtların gelecekte tükenecek olması ve çevreye verdikleri zarar bilinen bir gerçek. Elektrikli araçların sıfır emisyon ile tamamen çevre dostu olmaları ise son yıllarda birçok tüketicinin elektrikli araçlara yönelmesini sağlıyor.

Elektrikli araçlar hakkındaki en büyük önyargılardan birisi, bu araçların çok fazla yol katedemeyeceği yönünde. Ancak elektrikli araçlar tek bir tam şarjla 480 km gibi bir yolu kolayca aşabiliyor.

Yaygın bir görüş ise elektrikli araçların yeterince hızlı olmadığı ve ağır kalktığı yönünde. Ancak günümüzde bu önyargılar gerçeği yansıtmıyor.

Öyle ki 100 km/saat hıza 4,8 saniye gibi kısa bir sürede ulaşabiliyorlar.

Elektrikli araçların en önemli avantajlarından birisi de yakıt masrafı konusunda gayet ekonomik olması.

Yaptığımız karşılaştırmaya göre 100.000 km için benzinli bir araçta 62.600 TL gibi bir yakıt masrafı öderken, bu ücret elektrikli otomobillerde 8.610 TL'ye kadar inebiliyor. Yani bir elektrikli otomobil size yakıtta %86 oranında maliyet avantajı sunuyor. Dizel araçlara göre ise %76 oranında az yakıt masrafı oluşturuyor.

Siz de kendi hesaplamanızı yapmak için buraya göz atabilirsiniz.

Şarj etmeniz için de aracınızı benzinli ve dizel araçlardaki gibi yakıt istasyonlarına götürmenize gerek yok.

Her geçen gün yaygınlaşan şarj istasyonlarının yanı sıra aracınızı evinizde bile kolayca şarj etmeniz mümkün. Üstelik şarj 1,5 - 2 saat arası bir sürede gerçekleşebiliyor.

Bunların yanı sıra tamamen sessiz çalışması, çevreye zararlı gaz salmaması gibi özellikleri sayesinde elektrikli araçların, geleceğin ve hatta şimdinin en çok tercih edilen araçları olacağına kesin gözüyle bakılıyor. 😎🚗

Jaguar I-PACE ile elektrik çağına yol alma zamanı geldi.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız!

Görüş Bildir