Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Zamanlar Verdiğiniz Parayı Işık Hızında Çöpe Dönüştürmeyi Başarmış 13 Müzelik Ürün

-

Gününüzü gün edecek önemli bir bilgi: Apple da bir zamanlar feci çuvallıyordu.

Bu yüzden başarısızlık denizinde yüzürken gülmeyi unutmanın kimseye bir faydası yok. Alanında uzman binlerce mühendis ve tasarımcı dahi bir araya gelip boktan bir cihaz üretebiliyor. Milyonlarca dolarlık ar-ge yatırımları ve şirketin değer kayıpları da cabası.

Museum of Failure (Başarısızlık Müzesi) bu gibi ürünleri ibret-i alem olsun diye sergilemeyi amaçlayan bir proje.

Dünyanın dört bir yanından feci çuvallamış ürünleri bir araya getirip sergiliyor ve başarısızlığın dayanılmaz hafifliğini yüzlere çarpıyor. Kurucusuna göre amaç belli "Başarısızlıklardan ders alabiliriz." 

Büyük umutlarla piyasaya sürülen o ürünlerden birkaçına göz atıyoruz. Mesela Donald Trump tarafından tasarlanmış bir masa oyunu da varmış ama fotoğrafını bulamadık. Üzgünüz. 

Zaten görmeseniz daha iyi. 

1. Kızlara özel kalem -_-

Cidden mi?

Feminizm yükselmeden önce böyle acayip hareketler göze batmıyormuş diye düşünmeyin. Başarısızlığa mahkum olduğu için müzedeki yerini almış kendisi.

2. Betamax oynatıcı

Betamax oynatıcılara yapılan yatırıma rağmen VHS aldı yürüdü. Betamax'ler de dantellerin altında git gide yok oldu.

3. Kupon DVD

Bunu da ne olduğunu bilmeden alıyorsunuz, içinden rastgele bir film çıkıyor. Yani ne kadar kaliteli olursa olsun helikopterden diğerine atlarken havada şarjör değiştiren adamların flimlerinde işi piyangoya bırakmak sıkıntı. Herkes de öyle düşünmüş olmalı.

4. Kola 2

Kolayı insanlar olduğu gibi seviyor. Kolaya dair yapılan inovasyonlar hemencecik tutuyor. Tadıyla oynamadığınız sürece...

5. Kahveli kola

Dedik ya işte. Tadıyla oynamayın. Ya da yanında leğenle birlikte satın. Kolalarımızı seviyoruz.

6. Diş macunu firmasından acar bir hamle

1 Nisan şakası filan değil. Ar-ge'nin varoluşsal krizlere girdiği bir dönemin ürünü olması muhtemel: Colgate Lazanya. 

Açıkçası lezzetli görünüyor. Naneli ya da misvaklı olmadığı sürece gideri varmış gibi görünüyor ama, gitmemiş.

7. Elektronik yüz masaj aleti

Elektronik yüz masaj aleti
Elektronik yüz masaj aleti

Bu da yüz kaslarını gevşetip rahatlarken psikopat bir seri katil gibi görünmek gibi fantezileri olanlar için 90'larda bu ürün piyasa sürülmüş. Yüzünüze gönderdiği elektrik dalgalarıyla sizi pamuk gibi yaparken, çevrenizdeki insanların kafayı yemesine sebep olduğu için tutmamış olması muhtemel.

8. Motorcu parfümü

Hayatı yollarda geçen ve iki haftada bir yıkanan motorcu dostlarımızı hedefleyen parfüm falan ters gelir. Buram buram testesteron kokmak varken böyle ürünlere gerek yok!

9. Nokia N-Gage

Nokia'nın oyuncuları hedefleyerek geliştirdiği bu modeli, aslında heyecan verici bir inovasyon gibi gözüküyordu fakat, tutmadı. Bunda telefon görüşmesi yaparken sizi zorladığı tutuş pozisyonunun etkili olduğu söylenebilir.

Böyle.

10. Newton

iPad'den önce Newton vardı... 1993 yılında satışa sunulan ve 1998'e kadar piyasada tutulan ürün de, John Scully döneminin bitmek tükenmek saçmalıklarından yalnızca biriydi. Kısıtlı özellikleri ve yüksek fiyatıyla azalarak bitti.

11. Ev tipi barkod okuyucu

Kim evinde barkod okutmak ister ve bunu kedi şeklindeki bir cihazla yapmak ister bilmiyoruz ama, "Bu kesin tutar ağbi" diye birileri piyasaya sürmüş. Evet.

12. TwitterPeek

Twitter'ın ilk zamanlarında Peek firmasının ürettiği bu cihaz 200 dolarınızı istiyor ve karşılığında yalnızca Twitter'a erişebilmenizi sağlıyordu. 

Sonra insanlara bir gülme geliyordu...

13. Kodak'ın garip dijital kamerası

Battı zaten. Bir darbe de biz vurmayalım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
boslafebesi

Kodak'da viral reklam var Kahveli Kola'dan umudunu kesmemiş Coca Cola Company :D

tosarik

Elektronik yüz masaj aletini merak edenler icin (SAKIN ALMAYIN) : dandik tv-reklam ürünlerini test eden ingiliz abimiz hehe

miranyx

Ogo vardı bir zamanlar. MSN'e girip maillere bakabiliyorduk. Tüm marifeti buydu ama MSN'in aşırı patladığı dönemlerde bayağı kullanışlı bir cihazdı.

deen-tharkuho

Kahveli coca cola'nın gideri var aslında neden tutmadı acaba?

profesorsalcalikuskus

Editör bey ne yapıyorsunuz? Keşke Türkçe bir başlık olsaydı..

Görüş Bildir