Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Zamanlar Dünyada Cirit Atan 15 Güzelim Hayvan

 > 
470PAYLAŞIM
Bir Zamanlar Dünyada Cirit Atan 15 Güzelim Hayvan

Onlarda bir zamanlar dünyamızın güzide hayvanlarıydı. Kırlarda doyasıya gezer, Sauroposeidon kovalar, 250 desibellik sesleriyle şarkılar söylerlerdi. Ama artık yoklar. 

Bu galeri onları tekrar hatırlamamız ya da tanımamız ve varsa ruhlarına bir dua okumamız için yapılmıştır.

Doğal denge içerisine girdiğimizden beri dünyaya verdiğimiz zarar sonucu yani bizim anti-ekolojik über çalışmalarımız ile nesilleri tükenen hayvanları görerek bir zamanlar nefes alan bu canlılara verdiğimiz zararı tekrar görelim.

1- Tyrannosaurus

Abi bütün filmlerinizi izledim. Jurassic 1, Jurassic 2...

2- Moa Kuşu

Tüm zamanların en büyük kuşu. 1200'lü yıllarda Yeni Zellanda'da yerli kabileler tarafından aşırı avlanarak nesli tükenmiştir.

3-Mamut

İnşaat ustaları Mısır'da firavun Khufu için kallavi taş blokları gökyüzüne doğru çıkaralı çok olmuşken, Mamutlar Kotelny Adası'nda yiyecek bulmak için güçlü dişleriyle buzları kırıp koftiden yiyecek aramaktaydı.

4- Tazmanya Kaplanı

Attention: 1930'lara kadar yaşadı. Tazmanya hükümeti ve çiftçilerin desteğiyle sürdürülen avlarla soyu tüketildi.

5- Megaladapis

Madagaskar'da yaşıyordu ve boyu 1.5 metreyi buluyordu.

6- Deinotherium

Vikipedi'den al haberi:

Deinotherium, hortumlulardan kazıcı savunma dişi bulunan memeli hayvan fosili. Bu cins tek başına deinotheridae familyasını teşkil eder.

Bu hayvanların boyu ve dış görünüşü fili andırır, fakat azıdişleri tapirinkine benzer. Altçenesine aşağı doğru kıvrık ve gayet kuvvetli savunma dişleri bulunur. Kemiklerine Eski Dünya'nın (Avrupa, Asya, Afrika) çeşitli ülkelerinde miyosen tabakalarında rastlanır. Örnek türü Deinotherium giganteum un yüksekliği 5 m, uzunluğu (hortum hariç) 6,5 m tahmin edilmektedir.

7- Dunkleosteus

Evrim ağacında daldan dala atlarken. Köpek balıklarını biyat edeceği yüce varlık. Çeneleri o kadar kuvvetliydi ki, timsahların ısırığı yanında baykuş ısırığı gibi kalıyordu.

8-Elasmosaurus

Bu tasarım harikası şu an yaşasaydı, ''High-five'' yapabilirdik. :(

9- Liopleurodon

Makas dişler. Sümbül gözler.

10- Quetzalcoatlus

Ne kadan da aciziz be! Hayvanların merhametine bakıyoruz.

11- Sarkastodon

Bayılırım Phorusrhacidae'nin baldırlarına, öperim sizi gıdıklarcasına.

12- Gigantopithecus

En büyük hominini türlerinden. İnsan dostlarından. Yeti efsanesini başlatan canlı olabilir.

13- Terror Bird

Bu kuş, kuşlara olan inancınızı sarsabilir.

14- Deinosuchus

Adının anlamı: Korkunç timsahtır.

15- Titanoboa

Hayvanlar hakkında fazla bilgi vermedim fark ettiyseniz. Sadece ilginizi çekmek istedim. Gerekli araştırmayı kendiniz yaparsanız, daha yüzlerce hayvanla karşılaşacaksınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kemal.kaya

Tazmanya kaplanı hariç, geri kalanı; daha insalık dünya üzerinde yokken yok oldular.''Doğal denge içerisine girdiğimizden beri dünyaya verdiğimiz zarar ....'' kelimesi havada kalıyor.

volkan.arda.5

İnsaf be kardeşim taşdevri yerleşim alanlarının çoğunda mamut kemiklerde bulunmıuştur! Bulunan en genç mamut fosili 10 bin yıllık,bulunan en eski insan kalıntısı ise 40 bin yıllık arada 30 bin yıl var!! İnsan toplumunun buzul çağında hayatta kalmasında en temel unsur mamutların göç yollarını hiç değiştirmemesidir,buda insanlar için av kaynağı olmalarına sebep olmuştur! Moa gibi uçamayan kuşlar izole ortamlarında avcısı olmadığı için bu yeteneklerini kaybetmiştir,ve haliyle ada yerleşimcileri tarafından soyu tükeninceye dek avlanmıştır!! Şimdi yaptığın yorumu tekrar incelemeni temenni ederim...

kripto-n

Megaladon?T-rex'ten büyük boyuttaki köpek balığı.

mehmetalikaymak

2-3 tanesi dışında hepsi ütopik !

soztekin

Geçenlerde bir araştırma yazısında okumuştum. Eskiden yaşayan böcek, deniz canlısı ve dinozorların bu kadar büyük olmasının sebebi atmosferimizdeki oksijen miktarının çok yüksek olmasından kaynaklıymış. Sonradan bu miktar azaldığı için yaşayan canlılar bu derece büyüyemiyormuş. Ne derece doğrudur bilemem tabi.

omer.akalan.3

bende duymuştum mantıklı geliyor

l.lavliet

@8 adam bildiğin pokemondaki lapras lan !

Görüş Bildir