Bir Tarih Yok Oldu: Bolu'daki 2 Bin Yıllık Frig Kaya Kitabesi Parça Parça Çalınmış

 > 
265PAYLAŞIM

Bolu'nun Göynük ilçesinde bulunan 2 bin yıllık Frig Kaya Kitabesi'nin, defineciler tarafından parça parça çalındığı ortaya çıktı.

Bölgedeki Frig varlığının en önemli eseri

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, Bolu'nun Göynük ilçesindeki Frig Kaya Kitabesinin parça parça çalındığı ortaya çıktı.

Bölgedeki Frig varlığının en önemli eseri olan kitabe yaklaşık 2 bin yıllık bir tarihe sahip. 9 metre yüksekliğindeki kitabede 9 satır yer alıyor.

Bölgede sık sık defineciler tarafından kazı yapılıyordu

Kitabenin çalınmasının ortaya çıkmasının ardından, jandarma tarafından bölgede çalışma başlatıldı. Kitabenin ne zaman çalındığı henüz tespit edilemezken, definecilerin bölgede sık sık kazı yaptıkları öğrenildi.

Bakanlık, resmi sitesinde kitabe için 'çalıntı' ifadesini kullandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, resmi internet sitesinde 'çalıntı' ifadesini kullandığı kitabeyle ilgili şu bilgilere yer verdi:

''Bolu İli, Göynük İlçesi, Soğukçam Köyü’nde Bulunan Frig Kaya Anıtından Çalınan Yazıtlı Kitabe Soğukçam Köyü (Cermenos) ilçe merkezine 41 km uzaklıkta ve ilçe merkezinin güneyinde yer almaktadır. Anıt, köyün 2,5 km batısında, köyün 'Türbe Önü' veya 'Yazılı Kaya' mevki'indedir. Konik bir kaya kitlesinin doğu yönü düzlenmiş ve kitabe bu yüzeye yazılmıştır. Kayanın yüksekliği 9 metreye yakındır. 9 satır olan kitabenin sol üst köşesinde üçgen bir niş yer almaktadır. Kayanın önünde bir platform vardır. Bu platform define arayıcıları tarafından yer yer kazılmıştır. Kaya çevresinde bir Frig yerleşmesi olduğu anlaşılmaktadır.''

Dinamitle patlatılarak çalındığı tahmin ediliyor

Kitabenin üzerindeki metinlerin dinamitle patlatılarak çalındığı düşünülüyor. Köyde yaşayan Osman Çelik adlı vatandaş, olayla ilgili şu ifadeleri kullandı:

''Bu yazılı kayayı 2 yıl önce dağıttılar. Dinamit atmışlar. Dinamitle dağıttılar. Çok güzel bir eserdi. Ama şimdi artık yazılar falan okunmuyor. Okunacak bir tarafı kalmadı. Dağılmadan önce tepesinde kartal resmi vardı. Çok güzeldi ama ne yazık ki dağıttılar. Adamlar burayı para için yaptılar bu hale getirdiler. Yazıların olduğu yeri söktüler. Bir şey bulamadılar. Kimin yaptığı da belli değil. Burası koruma altındaydı. Jandarma 15 günde bir kontrol ederdi ama gece gece gelip dağıtmışlar. Bizim de haberimiz olmadı.''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir