Bir Ömür Yetmedi: Müslüm Baba’nın Hiçbir Yerde Dinlemediğiniz 10 Efsane Şarkısı

-

Müslüm Baba dedikten sonra akan sular durduysa, yavaşça devam edebiliriz. Bir Ömür Yetmez dedi, yetmedi de. Ama bu sürpriz haber tamamen gerçek! Hiçbir yerde daha önce dinlemediğiniz Müslüm Gürses şarkısı olabilir mi? Oldu! Hem de tam 10 tane. Yok canım! “Ben inanmam. Kesin biliyorumdur.” diyenleri içeriğimize alalım.

1. Dargınım: Her şey ve herkes üstünüze üstünüze geldiğinde, hani şöyle tabiri caizse "alayına" küstüğünüz zamanlar var ya? Hah işte Baba ondan bahsediyor.

Güvendiği dağlara düzenli olarak karlar yağanlara gelsin...

2. Ayrılık İsteme Benden: Hani ortada hiçbir şey yokken, insanın içine bir his geliverir ya; terk edilme korkusu. Sanki O'nu son kez görüyormuşsunuz gibi gelir hani. Tam o anda çalacak şarkı işte.

Bu şarkıdan sonra adam terk edilir mi be!

3. Güzeldi Yaşamak: Şarkının adını duyunca bile insanın aklına "Ne yaşamış ki?" sorusu takılıyor. Sebebini söylemese de cevabı belli aslında bi-le-mez-sin.

Di'li geçmiş zamanlarda yaşamanın güzel olduğu anılara atfedilmiş bir şarkı...

4. Ben Razıyım: Sevip de ayrılmak mı daha kötü, yoksa hiç sevmemek mi? Severek ayrılan sevdalılar, O'nun iyiliği için uzaktan sevmeyi kabul edenlere gelsin...

İnsan bazen razı oluyor, acı acı gülümseyip geçiyor işte.

5. Söyleyemedim: Severek ayrılmaktan, razı olmaktan daha da acısı; sevdiğini hiç söylememek. Kalbindeki sevgiyi bir türlü dudaklarından dökemeyen, için için üzülse de gözü başka hiçbir şey görmeyen tüm söyleyemeyenler için söylenmiş bu şarkı.

Böyle okuyunca, duyunca kulağa çok basit gelse de, şarkının sonu bile yeter aslında: SÖYLEYEMEDİM SÖYLEYEMEDİM SENİ SEVDİĞİMİ SÖYLEYEMEDİM. Hem belki bu şarkıyla söylersiniz sevdiğinizi.

6. O Beni Sevsin: Çocuk gibi tutturulur ya bazen. Bazen de "O kız/çocuk buraya gelecek" olur tutturma. Baba da söylemiş; "O Beni Sevsin".

Deli gönlünü bir türlü avutamayanlar aramızdaysa, bu şarkı da onlara gelsin...

7. Lafı Mı Olur: "Uğrunda ölürüm, lafı mı olur?" Bu kadar mı mütevazı anlatılır karşındakinin ne kadar değerli olduğu? Anlatmış işte Müslüm Baba, biz de dinleriz, lafı mı olur?

Daha ilk notadan sağ eliniz uyum sağlamak için havaya kalkacak, bizden söylemesi.

8. Bir Sen Varsın: Şarkının adı gibi, içinde, yüreğinde tek bir mutluluğu olan, "Bir Sen Varsın" diyebilecek kadar delikanlı sevenlere gelsin...

Bu şarkıyla da eller havaya devam ediyoruz, "Lafı Mı Olur?" dedikten sonra "Bir Sen Varsın".

9. Boşu Boşuna: Aşk her zaman mutluluk getirecek diye bir kaide yok ya. Bir de aynı Baba'nın dediği gibi "Boşu Boşuna" bekleyenler var, öyle günlerce değil, aylarca, mevsimlerce, boşu boşuna...

s191.photobucket.com

Yalnız Baba her "boşu boşuna" dediğinde insanın bir kurtlarını dökesi de geliyor. 😌

10. Sevdalım: Bu şarkının nakaratı daha dinler dinlemez dilinize dolanacak, bizden söylemesi.

Canımda Cananım
Dermanım Sevdalım
Dilimde Fermanım
Sevdalım Sevdalım 🎶

Görüş Bildir