Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Kadının Çocuk Doğurmak İstememesinin 15 Mantıklı Sebebi

 > -
Abone ol

Toplumumuzun yetişkin bir kadından beklentisinin ne olduğunu sorsak, çocuk doğurmak kuşkusuz ilk sırada yer alacaktır. Pek çok kadın, her gün defalarca “Eee ne zaman bir bebiş yapacaksın?”, “Ama hadi artık bak geçiyor vaktin…”, “Hem çocuk evin neşesi be!” gibi mesnetsiz soru ve yorumlara tebelleş oluyor. “En az 3 çocuk” diyenler cabası…

Ailesinin torun sevme hevesini kursağında bırakma pahasına çocuk doğurma konusuna mesafeli olan 100 kadına “Neden?” diye sorduk; 15 popüler yanıt aldık!

1. "Çünkü çocuk doğurmak, salt bir kadınlık görevi değildir..."

2. "Çünkü çocuk doğurmak ve anne olabilmek farklı şeyler..."

3. "Çünkü kendimden başka bir canın sorumluluğunu taşımaya hazır hissetmiyorum..."

4. "Çocuk sahibi olmak şahane, ama doğum sonrası duygusal ve psikolojik değişimlere hazır mısın diye soran var mı?"

5. "Çünkü 'doğum' kelimesi bile kulağa korkunç geliyor..."

6. "Çünkü, çocuk sahibi olmak ve onu büyütmek, saksıda çiçek yetiştirmek gibi kolay bir iş değil..."

7. "Çünkü toplumun bir kadın olarak üzerine yapıştırmakta beis görmediği tüm nahoş etiketlerden çocuğumu nasıl koruyabilirim?"

8. "Çünkü yemek yapmayı bilen herkesin aşçı olma zorunluluğu olmadığı gibi, rahmi olan herkesin de çocuk doğurma zorunluluğu yoktur..."

9. "Belki kendim doğurmadım ama bu benim annelik yapmadığım anlamına gelmez... Kedilerim, kardeşlerimin ve arkadaşlarımın çocukları ne güne duruyor?"

10. "Çünkü, çocuk doğurmaksızın da kadınlık potansiyelimi sonuna kadar kullanabilirim..."

11. "Çocuk mu, kariyer mi? Bir anne olarak bu seçimi yapmak zorunda bırakılmak ve mevcut düzende çocuklarımı kariyerimin ardından ikinci planda bırakmak istemiyorum!"

12. "Çünkü, ortalıkta onca sahipsiz, açlıkla mücadele eden ve yardıma muhtaç çocuk varken, mevcut imkanlarımı onlara destek olmak için kullanmayı tercih ediyorum..."

13. "Çünkü, ailemin hatalarını yapmak istemiyorum!"

14. "Çünkü, çocuk doğurmayı doğanın verdiği bir armağanın kabulü olarak gören ebeveynler sayesinde ülkede ve dünyada yeterince mutsuz ve sağlıksız birey var..."

15. "Çünkü güvenlik ve adaletin olmadığı, şiddetin kol gezdiği bir yerde, kendime sahip çıkamıyorken bile bile nasıl bir can daha getirebilirim ki dünyaya?"

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rumeysayilmaz

Evliliği sağlama almak, yaşlanınca bana bakar, toplum baskısı gibi düşüncelerle çocuk yapıp çocuğa hiçbir fayda sağlamadan karı veya kocalarınızdan boşanıp çocuğu akraba yakınlarına veya ortada bırakarak veya cahilce yetiştirip, ömür boyu yakınıp ite kaka zorla büyütüp ardından çalıştırıp parasını yiyecekseniz çocuk yapmayın bir zahmet.

gulcin-ozyilmaz

Ben çok seviyorum çocukları, Allah rızkını verir, kardeşler birbirlerine sahip çıkar falan hep tatava. Her yeni kardeş öncekilerin rızkını keser, anne baba da büyük çocuklardan hep sabır ve özveri ister. Ondan sonra da niye çocukların psikolojisi bozuk, aralarında anlaşmazlık var diye aptal aptal önlerine bakarlar. Ha bir de adaletsizlik durumu var tabi. Farklı kardeşler farklı koşullarda yetişir, yani 4 çocuk ve daha fazla olanlarda durum böyledir. Küçükler nispeten büyüklere göre maddi manevi daha iyi bir ortam bulurlar ama aileler bunu hep görmezden gelir. Dile getirseniz de hep sevgisiz, kıskanç gibi sıfatlar yapıştırılır. Maddi manevi kapasitesi olmayan, fakir, cahil, çocuk yetiştirmekten anlamayan doğurmasın abi. Kendi hayatının pisliğini hiç bir şeyden haberi olmayan masum bir canlıya ödetmeye hakkı yok kimsenin.

quantum

Çok dertlisin anlaşılan. En büyüksün dimi?

gulcin-ozyilmaz

Evet öyleyim. Başkaları da hata yapmasın düşünsünler biraz diye böyle yazdım, rahatlamak veya kendimi acındırmak için değil. Ve çevremde de gördüm benim gibi insanları, anne babanın suçunu çocuklar çekiyor, çok can sıkıcı gerçekten. Yazdıklarımda bir yanlış da yok, aynen böyle oluyor.

zeynep-arslan8

Bence çocuk doğurmak bile kadınlara verilen en büyük hediyedir.Herkesin kendi düşüncesidir ama olaya bu kadar kötü bakılmamalı bence

Gizli Kullanıcı

Tek nedenim galiba bu >> 'Güvenlik ve adaletin olmadığı, şiddetin kol gezdiği bir yerde, kendime sahip çıkamıyorken bile bile nasıl bir can daha getirebilirim ki dünyaya'

rumeysayilmaz

Okadar haklısın ki...

feanorism

Dünya nüfusu aşırı bir şekilde düşmeden sosyal devrim olmadan bu ücretli kölelik sistemi bitmeden çocuk yapmam! Bu arada erkeğim.

allforyou

umarım zayıf karakterli biriyle evlenmezsin çoğu hemcinsim toplum baskısına doğuruyor ve ömür boyunca çocuklarından şikayet ediyorlar ,çocukların halini biliyoruz zaten

Görüş Bildir