Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Kadının Çocuk Doğurmak İstememesinin 15 Mantıklı Sebebi

 > -

Toplumumuzun yetişkin bir kadından beklentisinin ne olduğunu sorsak, çocuk doğurmak kuşkusuz ilk sırada yer alacaktır. Pek çok kadın, her gün defalarca “Eee ne zaman bir bebiş yapacaksın?”, “Ama hadi artık bak geçiyor vaktin…”, “Hem çocuk evin neşesi be!” gibi mesnetsiz soru ve yorumlara tebelleş oluyor. “En az 3 çocuk” diyenler cabası…

Ailesinin torun sevme hevesini kursağında bırakma pahasına çocuk doğurma konusuna mesafeli olan 100 kadına “Neden?” diye sorduk; 15 popüler yanıt aldık!

1. "Çünkü çocuk doğurmak, salt bir kadınlık görevi değildir..."

2. "Çünkü çocuk doğurmak ve anne olabilmek farklı şeyler..."

3. "Çünkü kendimden başka bir canın sorumluluğunu taşımaya hazır hissetmiyorum..."

4. "Çocuk sahibi olmak şahane, ama doğum sonrası duygusal ve psikolojik değişimlere hazır mısın diye soran var mı?"

5. "Çünkü 'doğum' kelimesi bile kulağa korkunç geliyor..."

6. "Çünkü, çocuk sahibi olmak ve onu büyütmek, saksıda çiçek yetiştirmek gibi kolay bir iş değil..."

7. "Çünkü toplumun bir kadın olarak üzerine yapıştırmakta beis görmediği tüm nahoş etiketlerden çocuğumu nasıl koruyabilirim?"

8. "Çünkü yemek yapmayı bilen herkesin aşçı olma zorunluluğu olmadığı gibi, rahmi olan herkesin de çocuk doğurma zorunluluğu yoktur..."

9. "Belki kendim doğurmadım ama bu benim annelik yapmadığım anlamına gelmez... Kedilerim, kardeşlerimin ve arkadaşlarımın çocukları ne güne duruyor?"

10. "Çünkü, çocuk doğurmaksızın da kadınlık potansiyelimi sonuna kadar kullanabilirim..."

11. "Çocuk mu, kariyer mi? Bir anne olarak bu seçimi yapmak zorunda bırakılmak ve mevcut düzende çocuklarımı kariyerimin ardından ikinci planda bırakmak istemiyorum!"

12. "Çünkü, ortalıkta onca sahipsiz, açlıkla mücadele eden ve yardıma muhtaç çocuk varken, mevcut imkanlarımı onlara destek olmak için kullanmayı tercih ediyorum..."

13. "Çünkü, ailemin hatalarını yapmak istemiyorum!"

14. "Çünkü, çocuk doğurmayı doğanın verdiği bir armağanın kabulü olarak gören ebeveynler sayesinde ülkede ve dünyada yeterince mutsuz ve sağlıksız birey var..."

15. "Çünkü güvenlik ve adaletin olmadığı, şiddetin kol gezdiği bir yerde, kendime sahip çıkamıyorken bile bile nasıl bir can daha getirebilirim ki dünyaya?"

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulcin-ozyilmaz

Ben çok seviyorum çocukları, Allah rızkını verir, kardeşler birbirlerine sahip çıkar falan hep tatava. Her yeni kardeş öncekilerin rızkını keser, anne baba da büyük çocuklardan hep sabır ve özveri ister. Ondan sonra da niye çocukların psikolojisi bozuk, aralarında anlaşmazlık var diye aptal aptal önlerine bakarlar. Ha bir de adaletsizlik durumu var tabi. Farklı kardeşler farklı koşullarda yetişir, yani 4 çocuk ve daha fazla olanlarda durum böyledir. Küçükler nispeten büyüklere göre maddi manevi daha iyi bir ortam bulurlar ama aileler bunu hep görmezden gelir. Dile getirseniz de hep sevgisiz, kıskanç gibi sıfatlar yapıştırılır. Maddi manevi kapasitesi olmayan, fakir, cahil, çocuk yetiştirmekten anlamayan doğurmasın abi. Kendi hayatının pisliğini hiç bir şeyden haberi olmayan masum bir canlıya ödetmeye hakkı yok kimsenin.

quantum

Çok dertlisin anlaşılan. En büyüksün dimi?

gulcin-ozyilmaz

Evet öyleyim. Başkaları da hata yapmasın düşünsünler biraz diye böyle yazdım, rahatlamak veya kendimi acındırmak için değil. Ve çevremde de gördüm benim gibi insanları, anne babanın suçunu çocuklar çekiyor, çok can sıkıcı gerçekten. Yazdıklarımda bir yanlış da yok, aynen böyle oluyor.

zeynep-arslan8

Bence çocuk doğurmak bile kadınlara verilen en büyük hediyedir.Herkesin kendi düşüncesidir ama olaya bu kadar kötü bakılmamalı bence

Gizli Kullanıcı

Tek nedenim galiba bu >> 'Güvenlik ve adaletin olmadığı, şiddetin kol gezdiği bir yerde, kendime sahip çıkamıyorken bile bile nasıl bir can daha getirebilirim ki dünyaya'

feanorism

Dünya nüfusu aşırı bir şekilde düşmeden sosyal devrim olmadan bu ücretli kölelik sistemi bitmeden çocuk yapmam! Bu arada erkeğim.

allforyou

umarım zayıf karakterli biriyle evlenmezsin çoğu hemcinsim toplum baskısına doğuruyor ve ömür boyunca çocuklarından şikayet ediyorlar ,çocukların halini biliyoruz zaten

borayovski

Çakma legolaslar,Ülkemizde yaşayan koreliler ! ve 3-5 tane 20 yaşı geçmemiş kıza uyupda bu ülkeye çocuk getirmezseniz türk diye bi ırk kalmaz hadi ırk ı geçtim nüfus yaşlanır ülkede zaten üretim çok az genç nüfus azaldıkça kim çalışıcak ? kim askere gidicek kim doktor olucak kim hizmet verecek ben bile bu yaşımda bunları düşünebiliyorum gözünüzü açın biraz

feanorism

Cahilleri pistten alalım..

enk-capital

Sen hala buralarda mısın la godik! Nüfus bitsin istiyoz zaten. İnsan ırkı kurusun isitiyoruz gelmiş burda yok askere kim gider yok onu kim yapar diye nutuk atıyosun. Ayrıca ırkını sevsinler senin! Joe Manganiello gibi tipi var sanki de nadide soyu tükenmesin istiyo!

allforyou

ırk kasan insan var hala ve düşündükçe annen de bizim gibi düşünüp toplum baskısına yenilmeseydi keşke diyorum. ulan ülkenin yarısından çoğunun ana besini makarna ve uzunca bi sure de hamur işi olucak et desen ateş pahası. IRK KOMPLE SİLİKLEŞTİRİLİYOR ZATEN sen et yemeyen ya da proteinini karşılamayan bir toplumdan nasıl bir zeka beklersin bi zaman sonra.kaç nesil devam edicek böyle baktın mı hiç kıyma kaç lira diye adamlara 3 çocuk yap diyen insanlar sistamatik olarak ırkımızı aptallaştırıyorlar zaten. aptal bir ırkım olmasındansa hiç olmasın.

yineyazdim

Sen bunlari dusunme abisi. sen sutunu ic derslerine calis ki buyudugun zaman dusunme eylemini dogru durust yapasin

borayovski

Canım ablacım sana saygım var tahminen benden büyüksündür benim düşüncem bu doğru yada yanlış sizene ben ırkımdan utanmıyorum diğer insanlar gibi utanıyorlarsa istemiyorlarsa ülkeden siktir olup gitsinler insanlar kötü çevre kötü bende biliyorum yobaz değilim ama siz bi hayvanın doğurmayacam dediğini gördün mü bu doğanın işleyişine aykırıdır kişisel olarak yapmazsın eyvallah lafım yok ama kitleleri böyle galyana getirmek bence doğru değil bi saygısızlığım olduysa size affola

Başlıklar

Tercihanne
Görüş Bildir