Bir de Bu Açıdan Bakalım: Popüler Uygulama TikTok Müzik Dünyası İçin Yeni Bir MySpace mi Oluyor?

0PAYLAŞIM

TikTok müzik dünyasında düşünülenden daha etkili.

Yeni nesil bilmese de, bir dönemin en popüler sosyal medya ağı MySpace'ti.

2000'lerin ikinci yarısının en popüler platformu, Facebook'un parlamasıyla etkisini yitirmişti.

Bir sosyal medya platformu olsa da, temelde müzik ağırlıklı bir internet sitesi olan MySpace'ten sayısız ünlü isim çıktı.

Katy Perry, Lilly Allen, Arctic Monkeys, Panic! At The Disco gibi pek çok ünlü isim, MySpace sayesinde keşfedildi. O dönem amatör müzisyen ve gruplar müzisyen profili açıp şarkılarını yüklüyor ve geniş kitlelere ulaşıyordu.

Hayatına Musical.ly adıyla başlayan ve daha sonra TikTok adını alan uygulama da günümüzün en popüler uygulaması.

Hazır müzikler üzerine kişinin kendi kısa dans videosunu çekmesini sağlayan Musical.ly, daha çeşitli videolar çekmeye imkan sağlayıp TikTok'a dönüştüğü yoğun ilgi görmüştü.

Videoların neredeyse tamamında müzik kullanılan TikTok, viral şarkıcılar ve şarkılar da çıkarmaya başladı.

Yeni müzikler keşfetmenin günümüzdeki en kolay yolu olan platformda doğal olarak yeni şarkılar ve şarkıcılar da parlıyor. Lil Nas X - Old Town Road bunun en iyi örneklerinden biri. Şarkı TikTok'ta o kadar popüler oldu ki, liste başarıları ve ödüller art arda geldi.

Lil Nas X tek örnek olmadı elbette.

Doja Cat, Benee, Wallows gibi yeni isimlerin yıldızı TikTok ile parladı. Özellikle Doja Cat ve Lil Nas X'in başarısını gören plak şirketleri rotalarını bu platforma çevirdi. Artık şirketlerin ve müzisyenlerin ilk hedefi YouTube değil, TikTok oldu.

👇

Sosyal Medyanın Yeni İkonu: 'Say So' ve 'Boss B*tch' Şarkılarıyla Bir Anda Müzik Dünyasının Altını Üstüne Getiren Yıldız Doja Cat - onedio.com
Sosyal Medyanın Yeni İkonu: 'Say So' ve 'Boss B*tch' Şarkılarıyla Bir Anda Müzik Dünyasının Altını Üstüne Getiren Yıldız Doja Cat - onedio.com

Bu durum sadece dünya için geçerli değil. Ülkemizde de yeni isimler TikTok'la tanınır hale geliyor.

Ana akım müzik yapan halihazırda ünlü isimler bile bu platform ile çok daha geniş kitlelere yayılıyorlar. Örneğin ünlü YouTuber Reynmen, şarkıcılık başarısını TikTok'la perçinledi. Mero, Feride Hilal Akın, Ece Mumay gibi isimleri çoğumuz bu sayede duyduk.

Yeni isimler için bu kadar önemli olan ve yeni neslin müzik keşif platformuna dönüşen TikTok'ta müzikle ilgili bazı sorunlar da var.

Herkesin ses kaydı yapabildiği TikTok; hem dünyada, hem ülkemizde kötü ve kalitesiz kayıtlara da izin vermiş oluyor. Cover ve uyarlama şarkılar da platformda çok tutsa da, müzikal anlamda biraz sorun. Feride Hilal Akın - Yok Yok şarkısının orijinali Rauf Faik - детство idi. Son dönemin gözde TikTok şarkısı Ece Mumay - Yanıma Yanıma da Main Tera Boyfriend uyarlaması çıktı. Bunlar profesyonel olanlar, ancak amatör versiyonlar müzik açısından biraz sıkıntılı.

Bu tür şarkılar yerine orijinal üretimler olsa çok daha fazla yol alınacağı kesin.

Son Dönemde Tik Tok Videolarında Sıkça Karşımıza Çıkan Amatör Şarkıların Gerçek Versiyonları - onedio.com
Son Dönemde Tik Tok Videolarında Sıkça Karşımıza Çıkan Amatör Şarkıların Gerçek Versiyonları - onedio.com

Bu özellik TikTok'u yeni neslin MySpace'i olmaktan alıkoyuyor gibi görünse de, yeni nesil için fark eden bir şey yok.

Yeni müzikler keşfetmeyi seven gençler eski ünlü şarkıları bile yeniden popüler hale getirdi. Örneğin 2009 tarihli Mariah Carey - Obsessed TikTok sayesinde yeniden popüler oldu, 2017'de yayınlanan Lizzo - Truth Hurts 2019'da viral olunca şarkıcıya ödüller kazandırdı.

Bu potansiyeli değerlendirmek isteyen yapımcılar ve müzik şirketi çalışanları, TikTok başarısı için var gücüyle çalışıyor. Örneğin Ashnikko, bu şekilde doğru çalışmalarla popüler hale getirilen isimlerden biri.

Son dönemde böyle çok isim var.

Peki sizce TikTok müzik dünyasının kurtarıcısı, yeni MySpace olur mu; yoksa iki platform taban tabana zıt mı?

Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aycaipekci

Adı Musical.ly olarak kalsaymış, daha profesyonel duruyor. Myspace'i bilmediğim için, bişey diyemiycem.

Görüş Bildir