Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bill Gates'in Farkındalık Projesi: Bu Görüntülerdeki Hayat Kurtaran İcadı Bulabilecek misiniz?

463PAYLAŞIM

Bill Gates yine alışılmadık bir iddia ortaya attı: Dünya şu anda yaşamak için her zamankinden çok daha iyi durumda!

Ünlü milyarder ve hayırsever, sahibi olduğu 'The Gates Vakfı' aracılığıyla, gelişmekte olan ülkelerdeki tüm yaşamları iyileştirmek için çalışıyor. Gates, bazen çok küçük gibi görünen icatların bile hayatımıza çok önemli etkileri olabileceğini düşünüyor. Yayınladığı yeni video da adeta bu düşüncesini kanıtlar nitelikte.

Kaynak: http://aplus.com/a/bill-gates-spot-the-i...

Örneğin aşağıdaki görseli ele alalım. Gates bu fotoğrafta doğum kusurlarını önleyen ve çocukların okulda daha iyi sonuç almalarına yardımcı olan bir şey olduğunu söylüyor.

Görebilen var mı? Acaba nedir nedir??

İster inanın ister inanmayın ama o şey sol tarafta görünen un kutusundan başkası değil.

Bu kutu, beslenme yetersizliğinin sebep olduğu sıkıntılara karşı mücadele etmek amacıyla kurulmuş 'İyileştirilmiş Beslenme İçin Global İttifak Organizasyonu'nun aracılığıyla Güney Afrika'daki bir aileye verilmiş.

Aşağıda görseli bulunan bir başka sahnede, Gates, "cebinize sığabilecek kadar küçük" olarak betimlediği cihazı fark edebiliyor musunuz, diye merak ediyor. Bu cihaz, HIV virüsünün yayılmasını engelleyen mucize bir alet.

Sizce hangisi, bulabildiniz mi?

Şu küçük siyah kutu var ya, hah işte tam da o. Bu küçük arkadaş, 'Wise Pill' adlı elektronik bir hap dağıtıcısı ve harika işler yapıyor!

Bu cihaz doktorların hastalarını, ilaçlarını alıp almadıklarını kontrol etmek için izlemelerini sağlıyor, bir ilacın saatini kaçırdıkları ya da unuttukları zaman onlara hatırlatıyor, HIV / AIDS'i tedavi etmek ve önlemek için kullanılan TRUVADA gibi ilaçlara devam etmelerini sağlıyor.

Tabii dahası da var. Gates bu görüntüde dışı uzay istasyonunu andıran bir nesneye dikkat çekiyor.

Arktek Soğutucusu olarak adlandırılan bu cihaz, dünyanın dört bir yanındaki aşıları soğuk tutmak için kullanılıyor. Aşıların yüzde 20'si genellikle kullanılmadan bozulmaya başlıyor ve bu elektriksiz çalışan soğutucu, aşıların iyi durumda olduklarından emin olmanızı sağlıyor. Bu aletlerin sadece 1 tanesiyle 6000 kişilik bir köyün 1 aydan fazla aşı stoğu korunabiliyor.

Bill Gates, insanların gelecekle ilgili pesimist olmalarının en büyük sebebinin, inovasyonun gücünü hesaba katmamaları olduğunu söylüyor. "İnsanlar sadece şu anda neler olduğuyla ilgileniyor, fakat yeni buluşların ve teknolojinin gelişmesinin aslında ileride neleri değiştirebileceğini düşünmüyorlar."

"Küçük Buluşlar - Büyük Etki"

Aslında dünyadaki yenilikler giderek artıyor ve Gates'in işaret ettiği şeylerin de ötesine geçiyor.

Mesela Hindistan'da, kolay uygulanabilen oral aşılar, çocuk felci vakalarını ortadan kaldırmaya yardımcı oldu.

Kosta Rika'da yeni su filtreleri, kirli suyun temizlenmesine yardımcı oldu ve böylece çocukların arsenik zehirlenmesi yüzünden ölmeleri engellendi.

10'dan fazla az gelişmiş ülkede devreye sokulan Water.org'un öncülüğündeki su kredisi sistemiyle, ihtiyacı olan insanların kendi köylerinde ve mahallelerinde temiz su çözümlerine yatırım yapmalarına izin verildi.

"Dünyadaki açlık seviyesi gittikçe düşerken, çocuk ölümleri giderek azalırken, okur yazarlık oranları ve kadınların toplumdaki güçleri artarken hala dünyanın kötüye gittiğini söyleyenleri anlayamıyorum." diyor Gates.

Yukarıda paylaştığımız videoyu izleyerek dünya çapında büyük farklar yaratan diğer inanılmaz yeniliklerden birkaçını daha görebilirsiniz. 💪

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pelin.ercn

Çok parası olduğu için yatıp her şeyi boşvermiyor, hala insanlara yardım etmenin derdinde. Para adamı değiştirmedi.

yineyazdim

bilemiyorum altan

Görüş Bildir