Berat Albayrak'ın İstifasında Penguen Sessizliğine Gömülen Ana Akım Medyanın Geldiği İçler Acısı Durum

608PAYLAŞIM

Ana akım medyanın şu anki geldiği durum sizi de düşündürmüyor mu?

90'lı yılları yaşayanlar ve tabii ki 2000'leri görenler televizyon ekranlarında neler gördüğümüzü hatırlayacaktır. Siyasilerin hicivle eleştirilmesi, hatta plastik kuklalarının skeçleştirilmesi oldukça sıradandı.

Seçim zamanı yapılan açık oturum programlarında TRT tüm siyasi liderleri toplayıp canlı yayında fikirlerini halkın huzurunda söylemelerini sağlıyordu. Hem de hepsi bir aradayken!

Tartışma çizgilerinin çok net olduğu bu programlarda her nasıla hiçbir siyasi lider üslubundan taviz vermiyor, ifadeler hakaret boyutuna varmıyordu.

Gazeteler ise attığı manşetler konusunda oldukça cesur davranabiliyordu. Dönemin siyasi liderleriyle ilgili eleştiri ve itham yapmak konusunda herhangi bir çekinceleri görünmüyordu.

Üstünden yıllar geçti, Türkiye'de birçok şey gibi medyanın duruşu da değişti. Gezi Parkı olayları sırasında yayınlanan penguen belgeselleri, ana akım medyanın üç maymun tavrını belirgin bir şekilde gösteriyordu.

Ülkede yaşanan en önemli olayların ana akım medyadan değil sosyal medya üzerinden ilerlediğini çoğu kişinin kabul ettiği bu dönemde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da istifasını Instagram hesabı üzerinden duyurmayı tercih etmişti.

www.diken.com.tr

Bu bilgi ana akım medyanın çoğu haber kanalı ve sosyal medya hesaplarından saatler sonra ve biraz da tereddütle duyuruldu. Bugün ise gazetelerin baskısında Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasının hiçbir şekilde yer almadığı görüldü.

Ana akım medyanın bu kayıtsız hali elbette birçok kişinin dikkatini çekti. Haber alma özgürlüğü ve objektiflik gibi kavramlarla ilgili kaygısı olanlar haksız mı sizce?

Ülkede infial yaratan ve her vatandaşı ilgilendiren konularla ilgili ana akım medyanın tavrı tartışmaya çok açık. Ancak kulağa soğan sokmak ya da bir ünlünün fotoğrafındaki detaylarla ilgili konuşmak şu an herkes için daha cazip görünüyor. Hayırlısı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
papichulopapichulo

ya moruk tavuklari pisirmisem

marine-offizier

Yavru akım medya da karşılarında muhattap bulamadıkları için habire içerik üretiyor puuuuaaaahhhh.. :-))) adamlar devlet yönetiyor üç beş kendini bilmezin mahalle dedikodusuna kulak asacak zamanları yok.. hadi bir su için soğuğundan..

kendineassassin

Kafan o kadar boş ki içine turşu falan kurularak değerlendirilmesinden yanayım..

dincer-kok

dedikoducu ne oldu :) gitti senin büyük aşkın. olm siz nasıl bir embesilsiniz amk ya

dusunen_odun

siz bok yemekten ve tükürük yalamaktan niye utanmıyorsunuz lan hiç :D

akif-tatar

çay içelim keyifli olanından

king-in-the-east

asıl içerik üreten instagram'da.. merhaba arkadaşlar sayfama hoş geldiniz bugün istifa edecegim dedi resmen.. siktir git şimdi çay iç..

halil-degerli

Medyayı arıyorum.... Kayıptır.... Bulan yerini bilen insanlık namına en yakın karakola haber versin.... .... (Nostaljik bir ilandır)... ... 🤪😡

denverr

Gün gelecek malum partililer kendilerini inkar edecek tıpkı bugün sümüklü hoca efendiye kandık diyenler gibi :D

birinci-tekil-birey

Ana akım medya nedir? Literatüre bir gereksiz laf grubu daha eklendi. Veya, yandaş medya ana akım mı oluyor?

vortia

Daha fazla izleyiciye ulaşan daha göz önünde olan ve daha etkili olan medya kanallarını tanımlamak için kullanıyorlar genelde. Dil böyledir, devamlı gelişir evrilir.

dincer-kok

Ana akım medya tabiri hep vardı aslında. Ama eskiden hepsi farklı kişiye aitti. Şimdi hepsi dolaylı yoldan aynı kişilere ve aynı görüşsüzlüğe ait. ( Buna görüş demek biraz saçma :) Ana akım'ın tamamı yandaş şuanda. Tv'de ana akım : Atv,Kanald,Showtv,Star tv vs vs. şimdi bu kanallar arasında tgrt giremez. bütçe olarak ve ulaştığı insan sayısı olarak düşünebilirsin.

Görüş Bildir