Bekir Bozdağ'dan 'Cinsel İstismar Önergesi' Açıklaması: 'Tecavüzcüleri Kesinlikle Kapsamıyor'

 > -
Abone ol

Cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde, fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenleme hakkında tartışmalar sürüyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bu sabah sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır" dedi. 

Bozdağ, gazetecilere yaptığı bir başka açıklamada ise söz konusu evliliklerin "ailelerin ve küçüğün rızasıyla" yapıldığını söyledi. Bakan'ın bu sözlerine sosyal medyadan tepki geldi.

Dün akşam TBMM Genel Kurulu'nda oylanan  cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda Ceza Muhakemesi Kanununun 213. maddesine bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılması teklifi Türkiye'nin gündemine oturdu.

AKP'nin 'Cinsel İstismar' Önergesine Tepki Yağıyor: #TecavüzMeşrulaştırılamaz - onedio.com
AKP'nin 'Cinsel İstismar' Önergesine Tepki Yağıyor: #TecavüzMeşrulaştırılamaz - onedio.com

Sosyal medyada da tartışmalara sebep olan önerge ile ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

"Tecavüzcüler bu düzenlemeden yararlanamaz"

"Ailelerin mağduriyetini gidermeye yönelik"

"Küçük yaşta evlilikleri önlemek için düzenlemeleri AK Parti yaptı"

Bozdağ ne demişti?

Düzenleme dün TBMM Genel Kurulunda tartışmalara yol açmış, Bozdağ şöyle konuşmuştu:

"Düğün yapılmış, dernek yapılmış, gelmişler, hediyeleri takmışlar, resmen evlenmişler. Savcı düğününe gelmiş. Sivas'ta bir hanımefendi geldi bana, bir çocuk var yanında epey büyümüş. Bir de hamile. 'Biz düğün yaptık. Düğünümüze ilçenin kaymakamı, savcısı, hakimi, karakol komutanı geldi. Babam köyde tanınan biriydi. Sonra evlendik. Onlar bir de hediye taktılar. Sonra da doğum için hastaneye gittiğimde hastaneden de aynı karakol komutanı geldi, beni aldı. Şu anda eşim içeride, 7 yıl 6 ay yatarı var, benim de durumum bu.' dedi. Burada bir dram var. Biz tecavüz edenlerin tecavüz ettikleriyle evlenmesini öngören bir teklife 'evet' demiyoruz. Bu teklifte de çok açık: '…cebir, tehdit, hile ve iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın…' Yani bu tür evlilikler nedeniyle ortaya çıkan bir durum var. Bu kanunun oluşturduğu yeni kültüre daha etkin bir şekilde gelecekte yaşamasını sağlamak. Çünkü geçici konuyor, ileriye dönük bir uygulaması kesinlikle olmayacak. Şu anda evlenmiş kadın, dışarıda mağdur; çocukları var, onlar ayrı mağdur. Bizim burada bu dramı, 'kamuoyu ne der, falan ne der?' diye bakarsak, burada kadın en büyük mağdur, çocuklar başka mağdur oluyor ve büyük bir sıkıntı var. Biz burada 'zamanaşımı süresince' ifadesini koyduk ki böyle bir durumda kadın mağdur edilecek bir sonuç ortaya çıkmasın diye, lehine koyduk. O nedenle bu, ülkemizde yaşanan bir sorunu çözmeye dönüktür. Yoksa küçük yaşta evlilikleri teşvik etmeye dönük bir adım atmıyoruz. Türkiye genelinde yaklaşık 3-4 bin civarında böyle içeride insan olduğunu değerlendiriyoruz. Bu, Türkiye'nin her yerinde olduğu için de bu cezalar etkin bir kültür oluşturdu ve caydırıcılık da yaptı. Bundan sonra eminim ki aynı şey olmayacaktır."

Bozdağ: Küçüğün de rızasıyla yapılmış evlilikler

Bakan Bozdağ, Twitter'daki açıklamasından sonra gazetecilere yaptığı bir başka açıklamada ise önergeye konu olan evliliklerin "Tamamen ailelerin ve küçüğün de rızasıyla yapılmış" olduğunu söyledi. 

Bozdağ'ın açıklaması şöyle:

"Dün gece TBMM'de kabul edilen geçici maddede yapılan düzenleme çok net şekilde ifade etmek isterim ki, tecavüz suçunu işleyenlere af getiren bir düzenleme kesinlikle değildir. Çocuklara cinsel istismarda bulunan ve bir tehdit, iradeyi sakatlayan başka bir yöntemle cinsel istismar suçunu işleyenler kesinlikle bu düzenlemeden yaralanamayacaktır. 

Düğünler yapıyorlar, dernekler yapıyorlar ve evlilikler oluyor ama yaş tutmadığı için resmi kıyamıyorlar. Doğum hadisesi olduğunda da doktorlar bunları savcılıklara bildiriyor ve koca hapse giriyor, kadın kucağında çocukla dışarıda kalıyor. Şu anda 16 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olan insanlar var. Bunlar tecavüzcü değil, bunlar cinsel istismar suçunu zorla işlemiş kişiler değil. Tamamen ailelerin ve küçüğün de rızasıyla yapılmış işler."

Bozdağ'ın "küçüğün rızası" sözleri sosyal medyada tepki topladı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir